Leczenie kanałowe zęba – na czym polega i ile kosztuje? Poradnik dla pacjenta

Z leczeniem kanałowym zęba większość z nas spotkała się przynajmniej raz w życiu. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że polega ono na leczeniu kanału zęba, czyli jego wewnętrznej części, znajdującej się poniżej linii dziąsła. Jaka jest cena leczenia kanałowego i ile ono trwa? Dowiesz się z naszego poradnika.


Czego dowiesz się z artykułu?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Aby zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe, zwróć uwagę na schemat przedstawiający szczegółowo budowę zęba.

Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe, nazywane przez specjalistów leczeniem endodontycznym, jest stosowane w celu ratowania zęba przed postępującą próchnicą, gdy ta dotarła do miazgi. Działalność bakterii powoduje stan zapalny, a w konsekwencji także ból. Rozwój infekcji grozi powstaniem ropnia zęba.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi i zabezpieczeniu oczyszczonych kanałów specjalnym wypełnieniem. W ten sposób unikamy ekstrakcji i przedłużamy żywotność zęba. Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego poprzedza wykonanie zdjęcia RTG zęba.

Kanałowe leczenie jest też metodą stosowaną dla zachowania zęba w przypadkach uszkodzeń – gdy ząb ulegnie pęknięciu lub złamaniu. Procedura może być wykonywana zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas potrzebny do przeprowadzenia leczenia kanałowego, zależy od rozległości próchnicy i stopnia trudności w dostępie do zainfekowanej strefy. W przypadku szybko wykrytych ubytków, proces leczenia może zamknąć się podczas jednej wizyty (ta zaś może potrwać około 1 - 2 godzin). W wielu przypadkach dentyści muszą rozłożyć leczenie kanałowe na kilka wizyt.

W kolejnych etapach leczenia kanałowego stomatolog usuwa chorą miazgę i przepłukuje kanał. Po osuszeniu jest on wypełniany specjalną substancją, która zapobiega rozwojowi bakterii i redukuje stan zapalny.

Leczenie kanałowe - cena

Gdy leczenie kanałowe musi zająć więcej niż jedną wizytę, stomatolog zakłada tymczasowe wypełnienie, które chroni ząb do czasu następnej wizyty (np. po upływie tygodnia). Lekarz powtarza wszystkie te czynności do momentu całkowitego oczyszczenia kanałów i wyleczenia stanu zapalnego.

Dla upewnienia się co do efektów leczenia, dentysta może zlecić ponowne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jeżeli stan zęba jest zgodny z oczekiwaniem, można założyć plombę zamykającą koronę zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W wielu nowoczesnych gabinetach stomatologicznych dostępna jest możliwość leczenia kanałowego pod mikroskopem. Dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny i techniki, dentyści mogą dziś podejmować leczenie dużo trudniejszych przypadków, które dawniej byłyby skazane jedynie na usunięcie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia uzyskanie nawet 25-krotnego powiększenia, a więc i duże lepszy wgląd w opracowywane struktury. Pozwala to na leczenie zębów o zakrzywionych kanałach i skomplikowanych przypadków. Leczenie kanałowe pod mikroskopem, dzięki dużo wyższej precyzji, skraca czas leczenia i zmniejsza ryzyko powikłań.

Czy kanałowe leczenia boli?

Naturalną obawą pacjentów jest czy leczenie kanałowe boli. Obecne możliwości, jakie dają techniki leczenia i metody znieczulania, zapewniają bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Natomiast gdy leczenie kanałowe musi być przeprowadzone etapami,  w ciągu kilku wizyt, to musimy liczyć się z odczuwaniem pewnego dyskomfortu (dotyczy to części pacjentów i nie jest regułą).

Po wyjściu z gabinetu stomatologicznego, gdy środek znieczulający podawany przez dentystę przestanie działać, czasem ząb reaguje nadwrażliwością. W takiej sytuacji można łagodzić objawy środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.

Leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe podczas ciąży jest jak najbardziej możliwe, a szczególny stan pacjentki uprawnia ją do bezpłatnej usługi medycznej. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego i lekarze mocno to podkreślają. Można, a nawet trzeba zgłosić się do dentysty z bolącym zębem, ponieważ zaawansowana próchnica ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka.

Dowiedz się więcej >> ciąża i leczenie zębów – 7 ważnych faktów

Leczenie kanałowe u dzieci

Czy leczenie kanałowe u dzieci jest wykonywane? Czasem dorośli bagatelizują problem próchnicy, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne. Owszem, mleczaki wypadają, ale zęby dotknięte próchnicą oznaczają stan zapalny. Leczenie kanałowe u dzieci jest wykonywane i jest potrzebne.

Leczenie kanałowe u dzieci

Brak leczenia próchnicy u dziecka powoduje, że zęby stałe z dużym prawdopodobieństwem wyrosną już z ubytkami. Pamiętajmy, że stan zapalny w jamie ustnej (a tym właśnie jest próchnica), odbija się negatywnie na ogólnie pojętym zdrowiu i może być przyczyną wielu komplikacji i powikłań.

Produkty powiązane

Leczenie kanałowe – cena

Na cenę leczenia kanałowego składa się kilka czynników:

  • liczba wizyt
  • ilość opracowywanych kanałów
  • środki znieczulające
  • rodzaj wykorzystywanych materiałów
  • ewentualne dodatkowe komplikacje, takie jak usuwanie starych wkładów korzeniowych
  • ilość zdjęć RTG

Leczenie kanałowe pod mikroskopem kosztuje więcej, ale jednocześnie krócej trwa. W dużych miastach usługi stomatologiczne są wyraźnie droższe.

Cena leczenia kanałowego mieści się zwykle w granicach od 500 do 700 zł. w przypadku zęba dwukanałowego cena wynosi od 600 do 900 zł. Gdy leczenie kanałowe obejmuje trzy lub cztery kanały – cena może osiągnąć 1400 zł.

Leczenie kanałowe na NFZ

Jest możliwe leczenie kanałowe na NFZ*.  Osobom dorosłym przysługuje ono dla zębów przednich (od kła do kła). Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia i kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) leczenie kanałowe przysługuje dla wszystkich zębów.

Leczenie kanałowe - czy boli?

Leczenie kanałowe – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Leczenie kanałowe nie należy do przyjemności. Jak widać – jest również kosztowne i czasochłonne. Także w stomatologii obowiązuje uniwersalna zasada mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać problemom zdrowotnym i chorobom, niż je potem leczyć. Aby skutecznie zapobiegać próchnicy, należy dbać codziennie o higienę jamy ustnej. Specjaliści polecają używanie nowoczesnych szczoteczek sonicznych, które znakomicie usuwają płytkę nazębną.

Produkty powiązane

Ochrona zębów przed próchnicą to także preparaty dobrej jakości. Sprawdź naszą ofertę:

Produkty powiązane


 
 

 


Bibliografia:

  1. P. Carrote, Endodontics: Part 2 Diagnosis and treatment planning [w:] British Dental Journal 2004/197 (dostęp: 9.01.2024).
  2. M. Marciano, R. Ordinalo-Zapata, T. Cunha, M. Duarte, R. Garcia, C. Bramante, I. Moraes, Analysis of four gutta-percha techniques used to fill mesial root canals of mandibular molars [w:] International Endodontic Journal 2011 Apr;44(4) (dostęp: 9.01.2024).
  3. What is a Root Canal? [w:] American Association of Endodontist (dostęp: 9.01.2024).

*Leczenie stomatologiczne  (podstawa prawna: rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego) (dostęp: 9.01.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię