Leczenie biologiczne zęba - na czym polega?

Stomatologia jest jedną z dziedzin medycznych, która bardzo rozwinęła się w ostatnich latach. Dzięki temu pacjent mający problem z uzębieniem ma dużo więcej opcji leczenia niż jeszcze jakiś czas temu. Jedną z innowacyjnych technik wspomagających naturalne procesy regeneracyjne, jest biologiczne leczenie zęba.  Skoncentrowane jest na zachowaniu żywej tkanki miazgi i stymulacji jej zdolności regeneracyjnych. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu podejściu do terapii stomatologicznej.  Omówimy jego zasady, metody oraz potencjalne korzyści dla pacjentów.


Najważniejsze informacje:


Na czym polega leczenie biologiczne miazgi zęba?

Leczenie biologiczne miazgi zęba to innowacyjna procedura medyczna. Wykorzystuje ona naturalne zdolności regeneracyjne i obronne samej miazgi, wspierając ją odpowiednimi środkami leczniczymi. Głównym celem tego leczenia jest zachowanie żywej i funkcjonalnie sprawnej miazgi zęba w przypadku jej poważnego narażenia na działanie czynników patologicznych, takich jak zaawansowana próchnica lub urazy mechaniczne.

Procedura polega na założeniu specjalnego opatrunku, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i remineralizujące. Ten opatrunek, aplikowany na zębinę przylegającą do miazgi lub bezpośrednio na miazgę, umożliwia odbudowę struktur zęba poprzez remineralizację, przywracając naturalną otoczkę i funkcję miazgi.

Leczenie biologiczne zęba wykonywane jest przez lekarza dentystę, który korzysta z bioaktywnego materiału, aby szczelnie zamknąć dostęp do miazgi. Dzięki temu eliminuje bakterie i wypełnia ubytek zębiną. Ta metoda umożliwia zachowanie żywego zęba i uniknięcie leczenia kanałowego, które często wymaga więcej niż jednej wizyty oraz większych nakładów finansowych.

Dzięki leczeniu biologicznemu zęba, pacjenci mogą zachować w jamie ustnej żywy ząb, który byłby zwykle uznany za martwy po tradycyjnym leczeniu kanałowym. To pozwala uniknąć straty zęba oraz potencjalnych komplikacji związanych z jego osłabieniem. Ostatecznie leczenie biologiczne miazgi jest zgodne z priorytetami współczesnej stomatologii, dążąc do zachowania zdrowego i funkcjonalnego zęba w jamie ustnej pacjenta.

Leczenie biologiczne zęba

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie biologiczne zęba?

Leczenie biologiczne miazgi zęba oferuje szereg korzyści, które sprawiają, że jest to atrakcyjna alternatywa w porównaniu do tradycyjnego leczenia kanałowego. Zachowanie żywej miazgi ma kluczowe znaczenie z perspektywy zdrowia jamy ustnej z kilku powodów. 

 • Po pierwsze, miazga pełni rolę naturalnej bariery dla mikroorganizmów, dzięki czemu ogranicza ryzyko infekcji i zatrzymuje procesy chorobowe na wczesnym etapie.
   
 • Zęby z żywą miazgą są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na ich dłuższą trwałość i wytrzymałość.
   
 • Leczenie biologiczne minimalizuje również ryzyko powikłań związanych z leczeniem kanałowym, takich jak perforacja czy złamanie narzędzia w kanale korzeniowym. 

Dlatego też leczenie biologiczne zęba stanowi nowoczesną i skuteczną alternatywę dla tradycyjnych metod, umożliwiającą zachowanie zdrowia i funkcji zęba w sposób bezpieczny i skuteczny.
 

Metody leczenia biologicznego miazgi zęba

Leczenie biologiczne miazgi obejmuje kilka różnych metod, z których każda jest dostosowana do stanu zęba i wymagań leczenia. Najczęściej stosowane metody to:
 

Przykrycie (pokrycie) pośrednie miazgi zęba
Metoda ta stosowana jest w przypadku zębów z głębokimi ubytkami, gdzie zachowana jest cienka warstwa zdemineralizowanej zębiny oddzielająca miazgę od dna ubytku. Leczenie może być przeprowadzane jedno- lub dwuetapowo. Procedura polega na aplikacji środka leczniczego na dno ubytku, zwykle pod wypełnienie. W przypadku leczenia jednoetapowego, zakłada się podkład pod wypełnienie, natomiast w dwuetapowym, aplikuje się czasowo środek leczniczy, który po pewnym czasie zostaje zastąpiony wypełnieniem stałym.
 

Przykrycie (pokrycie) bezpośrednie miazgi zęba
Metoda ta jest stosowana, gdy doszło do utraty ciągłości zębiny, czyli odsłonięcia miazgi, najczęściej w wyniku urazu lub w trakcie leczenia ubytku próchnicowego. Procedura rozpoczyna się od zahamowania krwawienia, a następnie aplikuje się środek leczniczy bezpośrednio na odsłoniętą miazgę.
 

Amputacja przyżyciowa miazgi zęba
Ta metoda jest wykorzystywana w przypadku znacznego odsłonięcia miazgi, na przykład w wyniku urazu. Polega na usunięciu części lub całości miazgi koronowej z zastosowaniem odpowiedniego preparatu leczniczego. Amputacja przyżyciowa może być częściowa, gdy odcięta zostaje tylko pewna część miazgi, lub całkowita, gdy usuwana jest cała miazga aż do ujść do kanałów korzeniowych.

Metody leczenia biologicznego miazgi zęba

Podsumowując, metody leczenia biologicznego miazgi są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia uszkodzenia zęba. Wybór odpowiedniej metody jest kluczowy dla skuteczności i długoterminowych rezultatów leczenia.
 

Leczenie biologiczne miazgi - przeciwwskazania

Leczenie biologiczne miazgi jest skuteczną metodą terapeutyczną, jednak istnieją sytuacje, w których jego zastosowanie może być niebezpieczne lub nieskuteczne. Przeciwwskazania do przeprowadzenia biologicznego leczenia zęba obejmują:

 • Martwica miazgi - w przypadku stwierdzenia martwicy miazgi w przebiegu zapalenia miazgi zęba, gdzie tkanka ta jest nieodwracalnie uszkodzona, leczenie biologiczne staje się nieskuteczne, z powodu jej braku zdolności regeneracyjnych.
   
 • Obecność zmian okołowierzchołkowych - gdy wokół leczonego zęba występują zmiany patologiczne, takie jak ziarniaki, ropnie czy torbiele, leczenie biologiczne może być nieskuteczne lub prowadzić do powikłań.
   
 • Bardzo duże zniszczenie struktur zęba - w przypadku znacznego zniszczenia struktur zęba, np. znacznego ubytku korony, leczenie biologiczne może nie zapewnić odpowiedniego wsparcia i stabilizacji.
   
 • Głębokie zapalenie przyzębia - w obecności głębokiego zapalenia przyzębia, gdzie dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i zanikowych w miazdze, leczenie biologiczne może być nieskuteczne
   
 • Zły stan ogólny zdrowia - pacjenci z osłabionym układem odpornościowym, chorobami przewlekłymi, terapią immunosupresyjną lub chorobami nieustabilizowanymi mogą być niewłaściwymi kandydatami do leczenia biologicznego ze względu na ryzyko powikłań.
 • Niski poziom higieny jamy ustnej - kiepska higiena jamy ustnej może sprzyjać rozwojowi infekcji po leczeniu biologicznym, dlatego konieczne jest uprzednie zadbanie o odpowiednią higienę.

Produkty powiązane

Przed podjęciem decyzji o leczeniu biologicznym zęba, konieczne jest dokładne rozważenie powyższych przeciwwskazań oraz przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność procedury terapeutycznej.
 

Leczenie biologiczne zęba - czy boli?

Leczenie biologiczne zęba może wiązać się z minimalnym dyskomfortem, ale w większości przypadków nie powinno być bolesne. Procedura może być wykonywana z zastosowaniem miejscowego znieczulenia, co minimalizuje odczuwanie bólu podczas zabiegu. Ponadto, specjaliści stosują nowoczesne techniki i narzędzia, aby maksymalnie zminimalizować dolegliwości pacjenta. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z bólem lub dyskomfortem, zawsze warto porozmawiać z lekarzem stomatologiem, który może dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb i komfortu pacjenta.
 

Czy leczenie biologiczne zęba jest bezpieczne?

Leczenie biologiczne jest bezpieczną metodą terapeutyczną, gdy jest odpowiednio przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów. Właściwe zastosowanie tej procedury minimalizuje ryzyko powikłań i komplikacji. Wykorzystywane preparaty są biokompatybilne, co oznacza, że są bezpieczne dla tkanek ustrojowych. Dodatkowo, leczenie biologiczne może pomóc w zachowaniu zęba oraz zapobiec konieczności leczenia kanałowego lub ekstrakcji. Jednakże, jak każda procedura medyczna, wymaga starannej oceny przypadku przez lekarza stomatologa oraz przestrzegania odpowiednich protokołów postępowania, aby zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
 

Leczenie biologiczne zęba - cena

Cena leczenia biologicznego zęba może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja gabinetu stomatologicznego, stopień skomplikowania przypadku, użyte materiały oraz dodatkowe procedury. Średnio jednak, koszt takiego leczenia oscyluje między 200 a 400 złotych. Warto jednak pamiętać, że ostateczna cena może być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta podczas konsultacji z lekarzem stomatologiem.

 

Bibliografia:

 1. https://podyplomie.pl/stomatologia/30673,aktualne-koncepcje-leczenia-biologicznego-miazgi
 2. https://stomatologa.pl/stomatologia/leczenie-biologiczne-zeba
 3. https://medmuv.com/kafedra/internal/stomat_ter/classes_stud/en/stomat/ptn/Therapeutic%20Dentistry/3%20year/VI/13.%20Method%20of%20preserving%20the%20pulp%20(biological).htm

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię