Masz biały nalot na języku? Co oznacza i jak się go pozbyć?

Biały nalot na języku to dolegliwość, która zaburza estetykę jamy ustnej i często wiąże się również z objawami towarzyszącymi – takimi jak nieświeży oddech czy ból gardła. Może być spowodowany przez wiele rzeczy, od prostych do rozwiązania zaniedbań w higienie jamy ustnej, po infekcję grzybiczą. W tym artykule dowiesz się, o czym świadczy biały nalot na języku u dziecka i dorosłego. Dowiedz się również, jak się go pozbyć. Czytaj dalej!

Najważniejsze informacje w artykule:

Biały nalot na języku – co oznacza ten stan?

Język potrafi powiedzieć wiele o zdrowiu jamy ustnej, a czasem również całego organizmu. Zdrowy język w zadbanej jamie ustnej zawsze będzie miał kolor jasnoróżowy, oraz gładką powierzchnię w przedniej części, a głębiej zaczynają być widoczne małe guzki, czyli brodawki językowe. Jednym z najczęstszych odstępstw od normy jest biały nalot na języku, który nadaje mu bladej i niezdrowej aparycji.

Biały nalot na języku u dziecka i dorosłego może wiązać się z wieloma przyczynami i najczęściej nie jest stan chorobowy. Istnieje jednak ryzyko, że problem ten związany jest z infekcją lub stanem zapalnym, który wymaga konsultacji z lekarzem. Tak więc – aby odnaleźć powód, dla którego błona śluzowa języka została pokryta białym nalotem, należy najpierw zastanowić się, czy występują jakieś inne objawy.

Oto dolegliwości, które często występują w parze:

Kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku

W znacznej większości przypadków biały nalot na języku jest spowodowany nie przez chorobę, a przez biały nalot na języku jak go usunąć?nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Gdy osad widniejący na jego powierzchni jest jednolity i śluzowaty, to najczęściej nic innego, jak nadbudowane bakterie i resztki pożywienia. To właśnie nadmierna ilość mikroorganizmów w jamie ustnej powoduje kwaśny smak, który często świadczy również o nieświeżym oddechu. U nas dowiesz się, co to jest halitoza i jak ją zwalczyć.

Biały nalot na języku i suchość w ustach

Na czynniki, które powodują biały nalot na języku, składa się również niedostateczne nawodnienie. Jeżeli pijesz zbyt mało wody, błona śluzowa jamy ustnej staje się wysuszona, a co za tym idzie – zmienia się w środowisko bardziej przyjazne dla rozwoju bakterii. A jak już wiesz, ich zbyt duża liczebność może zostać zaobserwowana jako biały nalot na języku.

Suchość w gardle i biały nalot na języku mogą pojawić się przez spanie z otwartymi ustami, lub przezchorobę, w której przebiegu pojawiła się gorączka, biegunka lub wymioty. Wówczas organizm traci bowiem dużo płynów, co przekłada się na zmniejszone wydzielanie śliny. Pamiętaj więc o piciu dużej ilości wody, zwłaszcza w sytuacjach, gdy Twój organizm potrzebuje tego najbardziej.

Biały nalot na języku i pieczenie

Język z białym nalotem może być jednocześnie objęty infekcją – wówczas obecne są również inne objawy, takie jak pieczenie i ból. Najczęściej przyczyną tego stanu są grzyby Candida albicans. W przypadku grzybicy osad nie pokrywa języka jednolicie, a przyjmuje formę białych plam. Dodatkowo język może być wówczas opuchnięty i zaczerwieniony. Częstym zjawiskiem jest grzybiczy biały nalot na języku po antybiotyku, ponieważ aby doszło do infekcji, musi pojawić się czynnik obniżający odporność.

Ucisk w gardle i biały nalot na języku

Często występuje również problem, który pacjenci opisują jako „klucha w gardle i biały nalot na języku”. Wszelkie objawy gardłowe w połączeniu z osadem mogą świadczyć o anginie, czyli zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych. To choroba, której leczenie powinno odbyć się pod okiem lekarza, dlatego wszelki ból gardła w połączeniu z nalotem wymaga przeprowadzenia badań.

Biały nalot na języku u dziecka i gorączka

O czym świadczy biały nalot na języku u dzieci w połączeniu z gorączką? Temperatura powyżej 38°C to stan, który powinien skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Te dwa objawy również mogą świadczyć o anginie, a w tym przypadku konieczne będzie zastosowanie leków na receptę.

Biały nalot na języku u niemowlaka – skąd się bierze?

U małych dzieci również często występuje biały nalot na języku, którego widok może zmartwić rodziców. Stan ten dotyczy zwłaszcza noworodków i niemowląt, a w większości przypadków jest to po prostu osad z mleka! Małe dziecko po prostu nie wytwarza jeszcze wystarczająco śliny, aby resztki mleka zostały wypłukane z jamy ustnej, więc nie jest to powód do niepokoju.

O stanie chorobowym mowa dopiero wtedy, kiedy biały nalot na języku u dzieci jest wyjątkowo gruby i ma grudkowatą konsystencję. Jeśli dodatkowo Twój maluch jest niespokojny i często płacze, może to świadczyć o infekcji grzybiczej języka. Jak najszybciej udaj się więc ze swoim niemowlakiem do lekarza, ponieważ jest to choroba bardzo bolesna, która wymaga użycia specjalnych leków.

Produkty powiązane

Biały nalot na języku – jak się pozbyć? Domowe sposoby

Sposób na to, jak usunąć biały nalot z języka, zależy od przyczyny problemu. Zmagasz się z nieestetycznym osadem, a jednocześnie dokuczliwymi objawami, takimi jak ból gardła, pieczenie języka czy ból w jamie ustnej? W tym przypadku koniecznie udaj się do lekarza – może to być bowiem infekcja grzybicza lub inne schorzenie, które wymaga leczenia farmakologicznego.

Biały nalot na języku w Twoim przypadku nie idzie w parze z żadnymi bolesnymi objawami, a poza tym zauważyłeś nieświeży oddech czy kwaśny smak w ustach? W takim razie przyczyną problemu najpewniej jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, lub pominięcie bardzo ważnego kroku, którym jest czyszczenie języka. Taki osad jest bardzo łatwo usunąć – wystarczy wyposażyć się w specjalny czyścik do języka, który szybko zeskrobie osad z bakterii i resztek pożywienia.

Czyszczenie języka to niezbędny, lecz bardzo często pomijany krok w codziennej higienie jamy ustnej. Jego pominięcie może skutkować właśnie nieestetycznym białym nalotem na języku, nieświeżym oddechu, a nawet próchnicy, gdyż bakterie z języka przenoszą się na zęby. Zakup dobrej jakości czyścik, taki jak skrobaczka do języka HALITA i używaj go codziennie rano, aby cieszyć się idealnie czystą jamą ustną!

Jak usunąć biały nalot na języku u niemowlaka? Jeżeli jest to zwykły osad z mleka, możesz wyczyścić jamę ustną malucha specjalną nakładką lub miękką szczoteczką manualną. W DentiLove.pl znajdziesz szczoteczki do zębów dla dzieci o ultradelikatnym włosiu, idealnym do utrzymywania higieny jamy ustnej zarówno niemowlaka, jak i kilkuletniego dziecka.

To już wszystko, co musisz wiedzieć o białym nalocie na języku. Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować swojego zdrowia i udać się do lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Odpowiednia higiena jamy ustnej odpłaci Ci się zarówno pięknym uśmiechem, jak i dobrym zdrowiem!

 

Bibliografia:

Jon Johnson, Causes of a white tongue and how to get rid of it, 2024

Stephanie Watson, What Causes a White Tongue and How to Treat It, 2019

NHS, Sore or white tongue, 2023

Centers for Disease Control and Prevention, Candida infections of the mouth, throat, and esophagus, 2021

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię