Jaki jest sposób na ból zęba z dziurą? Stomatolog doradza

Próchnica to bardzo częsta choroba, która w późniejszych stadiach może wiązać się z ogromnym bólem. Taki stan wymaga jak najszybciej konsultacji z dentystą, jednak nie zawsze mamy natychmiastowy dostęp do gabinetu lekarza. Co można wówczas zrobić? W tym artykule doktor Justyna Karp doradza, jaki sposób na ból zęba z dziurą zastosować w nagłych sytuacjach.

Tego dowiesz się z artykułu:

Sposób na ból zęba z dziurą – od czego się bierze?

Ból zęba z dziurą pojawia się w przypadku nieleczonej próchnicy, która zniszczyła szkliwo – czyli zewnętrzną, ochronną warstwę zęba, a także zębinę, czyli tkankę leżącą pod szkliwem. Ubytki mogą wówczas dotrzeć do miazgi zęba, która jest unerwiona i unaczyniona i może rozwinąć się w niej stan zapalny. Najpowszechniejszymi przyczynami silnego bólu zęba z dziurą jest więc głęboka próchnica, która doprowadziła do zapalenia miazgi. Bagatelizowanie takiego stanu może spowodować martwicę miazgi oraz przeniesienie ogniska chorobowego na pobliskie tkanki przyzębia i kości.

W takiej sytuacji konieczne jest odnalezienie dokładnej przyczyny bólu. Należy udać się więc do lekarza, który przeprowadzi wywiad i badanie stomatologiczne, a także wykona zdjęcia rentgenowskie. Jeżeli chodzi o leczenie próchnicy, żaden domowy sposób na dziurę w zębie nie okaże się skuteczny. Choroba ta wymaga bowiem profesjonalnego leczenia w gabinecie stomatologa. Metoda powinna zostać dopasowana indywidualnie do pacjenta, zależnie od tego, jak rozległe i zaawansowane są ubytki próchnicowe. W przypadku chorób miazgi, niestety samo usunięcie próchnicy i założenie wypełnienia nie wystarczy. Taki ząb musi być wówczas wyleczony kanałowo i odbudowany.

Najskuteczniejszy sposób na ból zęba z dziurą to leki przeciwbólowe

Zdarza się jednak, że pacjent nie ma możliwości szybkiego udania się na wizytę u lekarza. Wówczas warto sięgnąć po leki przeciwbólowe na ból zęba – trzeba jednak pamiętać, że nie wyleczą one stanu zapalnego miazgi, ani nie odwrócą uszkodzeń spowodowanych przez bakterie próchnicotwórcze. Wszelkie sposoby na ból zęba z dziurą u dziecka lub dorosłego powinny być więc traktowane wyłącznie jako tymczasowe rozwiązanie, które przyniesie choremu ulgę oraz pomoże mu dotrwać do wizyty u lekarza.

Najskuteczniejszy sposób na ból zęba z dziurą to niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ketoprofen czy ibuprofen, które większość z nas ma w swojej domowej apteczce. Należy stosować je zawsze zgodnie z instrukcją widniejącą na ulotce i nie używać ich długotrwale, ponieważ znacznie obciążają one nerki, żołądek oraz wątrobę. Pacjent, który chce złagodzić ból zęba z dziurą bez szkody dla organów, może sięgnąć po paracetamol. Działa on słabiej od niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale mniej obciąża za to nerki i wątrobę.

Czasami niezbędna może się okazać terapia antybiotykowa w celu chwilowego wyciszenia zaawansowanego zapalenia miazgi. Decyzję o wdrożeniu tych leków podejmuje jednak lekarz po postawieniu diagnozy w oparciu o badanie kliniczne i radiologiczne. Lek oraz dawka również są przez niego indywidualnie dopasowywane do sytuacji pacjenta.

Jaki domowy sposób na ból zęba z dziurą? 3 sposoby, które polecam pacjentom

Jeżeli ból zęba z dziurą jest wyjątkowo uporczywy, warto dopełnić stosowanie leków przeciwbólowych domowymi sposobami. W większości przypadków nie są one w stanie całkowicie usunąć dolegliwości bólowych, jednak mogą w pewnym stopniu je złagodzić. Oto 3 sposoby, które zwykle polecam pacjentom w oczekiwaniu na wizytę u dentysty:

  • Roztwór ciepłej wody z solą do płukania jamy ustnej

Przy silnym bólu zęba, ulgę może przynieść płukanie jamy ustnej roztworem soli sporządzonym w proporcji ½ łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody. Sól ma liczne właściwości prozdrowotne, które mogą uśmierzyć ból – m.in. dezynfekuje dotknięty obszar i zabija bakterie atakujące miazgę zęba. Warto płukać jamę ustną takim roztworem kilka razy dziennie w przypadku silnego bólu.

  • Goździki lub olejek goździkowy na ząb

Dobrym  sposobem są również goździki, które mają właściwości przeciwzapalne, a w dawnych czasach były używane jako remedium na ból zębów. Również i dziś warto skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości i żuć suszone goździki tak, aby pokrywały one bolący ząb. Takim samym działaniem wykazuje się olejek goździkowy, który można zakropić bezpośrednio na ząb, lub przygotować z niego roztwór do płukania.

  • Chłodne okłady na twarz

Głęboka próchnica często wiąże się nie tylko z dokuczliwym bólem, ale i z opuchlizną twarzy. Wówczas warto stosować chłodne kompresy na twarz, które pomogą zredukować obrzęk, a nawet do pewnego stopnia złagodzić dolegliwości bólowe. Do okładów można zastosować kostki lodu zawinięte w ręcznik, lub specjalne okłady żelowe schłodzone w lodówce.

Sposób na ból zęba z dziurą – czego NIE robić w takiej sytuacji?

Pacjenci, którzy zastanawiają się, co pomaga na ból zęba z dziurą, muszą przede wszystkim unikać czynników zaostrzających dolegliwości bólowe. Zależnie od przyczyny bólu, ząb może być bardziej wrażliwy na zimno lub ciepło, dlatego unikaj pokarmów i napojów o skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Pod żadnym pozorem nie powinno się rozgrzewać okolicy zęba, np. poprzez ciepłe okłady czy picie gorących napojów, zwłaszcza kiedy na twarzy pojawił się obrzęk. Ciepło może doprowadzić do zwiększenia obrzęku i nasilenia bólu zęba.

Do czasu wizyty u lekarza pacjent powinien zrezygnować również z jedzenia twardych i chrupiących pokarmów, ponieważ mogą one podrażnić bolący ząb. To samo tyczy się słodyczy oraz kwaśnych owoców. W przypadku silnego bólu, postaw zamiast tego na miękkie potrawy o łagodnym smaku – np. owsianki, kaszki, czy zupy.

Jeżeli któryś sposób na ból zęba z dziurą zadziałał, pamiętaj, że to tylko tymczasowe rozwiązanie problemu. Wizyta u lekarza wciąż powinna odbyć się jak najszybciej, nawet jeżeli ból zęba nie doskwiera już tak bardzo. Tylko profesjonalne leczenie sprawi bowiem, że ból zniknie raz na zawsze.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię