Jakie leki na ból zęba stosować? Lekarz stomatolog doradza

Pacjenci, którzy skarżą się na ból zęba, niestety nie będą w stanie poznać przyczyn tego stanu bez przeprowadzenia badań. Może być on bowiem spowodowany przez różnorakie problemy – takie jak uraz zęba, głęboka próchnica, choroby miazgi, czy odsłonięte szyjki zębowe. Wizyta w gabinecie stomatologa jest konieczna zwłaszcza jeśli ból doświadczany przez pacjenta jest bardzo silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas (tj. więcej niż 2-3 dni). Istnieje jednak kilka środków, które pomogą pacjentowi wytrzymać ból do wizyty u dentysty.


Z tego artykułu dowiesz się:

Leki na ból zęba to nie rozwiązanie

W przypadku silnego bólu zębów leczenie objawowe jest bardzo ważne – trzeba jednak pamiętać, że leki przeciwbólowe nie doprowadzą do rozwiązania problemu, a jedynie go zamaskują. Udanie się do gabinetu lekarza umożliwi zaś działanie przyczynowe, czyli odnalezienie przyczyny i wyleczenie chorego zęba. Dlatego też należy potraktować leki tylko jako tymczasowe rozwiązanie, które ułatwi przetrwanie do najbliższej wizyty u dentysty.

Najskuteczniejsze leki na ból zęba bez recepty

Istnieje kilka środków dostępnych bez recepty, które uśmierzą intensywny ból i ułatwią pacjentowi funkcjonowanie do czasu podjęcia leczenia. Są to między innymi:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – np. ibuprofen, ketoprofen. To najpopularniejsze leki polecane dla pacjentów w przypadku intensywnego bólu zęba.
  • Paracetamol, czyli lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Charakteryzuje się on nieco słabszym działaniem od NLPZ, jednak jest delikatniejszy dla nerek, wątroby oraz żołądka.
  • Metamizol – to jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Sprawdzi się w bardzo silnym bólu zęba, który nie daje o sobie zapomnieć.

Każdy pacjent z bólem zęba, który podjął leczenie objawowe, powinien pamiętać – chwilowy brak bólu nie świadczy o poprawie stanu zdrowia, a jedynie o skuteczności środków przeciwbólowych. Wizyta u dentysty jest konieczna, aby zapobiec pogorszeniu sytuacji, np. pojawieniu się ropnia czy obumarcia zęba. Niezależnie od tego, który lek wybierze pacjent – powinien on zawsze stosować je zgodnie z ulotką oraz trzymać się zalecanej dawki.

Doustne leki przeciwbólowe w formie tabletek są najskuteczniejsze w uśmierzaniu bólu zęba, jakie leki na ból zęba? dentysta doradzaponieważ blokują przewodzenie sygnałów bólowych w mózgu. Istnieją również leki do stosowania miejscowego, które zawierają środki znieczulające i występują w formie żelów czy zawiesin. Takie leki najlepiej radzą sobie jednak z dolegliwościami bólowymi dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Leki na ból zęba warto połączyć z domowymi sposobami

Jest również kilka prostych środków na ból zębów, które proponuję pacjentom szukającym domowych sposobów na tę dolegliwość. Jednym z nich jest ciepły, lecz nie gorący roztwór wody z solą – używany do płukania jamy ustnej zabija bakterie i działa odkażająco, co może pomóc pacjentowi w bólu. Jeśli występuje zaś opuchlizna na twarzy, warto stosować chłodne okłady na miejsca dotknięte obrzękiem.

Kolejnym domowym sposobem na ból zęba są suszone goździki, z których właściwości łagodzących ból ludzie zdają sobie sprawę już od wielu stuleci. Przyprawa ta zawiera bowiem eugenol, który działa antyseptycznie, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Wystarczy rozgryźć goździk i przytrzymać go na chorym zębie przez jakiś czas, aby uśmierzyć ból.

Z bólem zęba należy zrezygnować z jedzenia i picia niektórych pokarmów, które mogłyby dodatkowo podrażnić ząb i doprowadzić do nasilenia bólu. Tyczy się to przede wszystkim pokarmów twardych, słodkich i kwaśnych, a także tych o skrajnie niskiej lub wysokiej temperaturze. W zależności od przyczyny bólu ząb może bardziej reagować na zimno lub na ciepło, dlatego powinno ograniczyć się do pokarmów i napojów w temperaturze letniej.

Ostra infekcja to zły moment na wizytę u dentysty

W związku z silnym bólem wizyta u dentysty powinna odbyć się jak najszybciej, jednak istnieje kilka czynników, które mogą ją opóźnić – np. grypa czy zapalenie zatok. Jeśli u pacjenta występują objawy infekcyjne, może zaistnieć konieczność przełożenia wizyty do czasu ich ustąpienia, dlatego warto wcześniej skonsultować się telefonicznie z gabinetem stomatologicznym. Ostra faza infekcji nie jest dobrym momentem na wizytę u dentysty, jednak choroby takie jak lekkie przeziębienie nie muszą stanowić przeciwwskazania. Dodatkowo jeśli pacjent stosuje jakiekolwiek leki w związku z infekcją, konieczne jest przekazanie tej informacji lekarzowi lub farmaceucie.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię