Tureckie zęby. Dentysta tłumaczy, dlaczego ich unikać

W ostatnich latach tzw. turystyka dentystyczna zaczęła stawać się coraz to popularniejszym zjawiskiem. W popkulturze i mediach społecznościowych kładzie się ogromny nacisk na „Hollywoodzki uśmiech”, który bazuje na idealnie równym i śnieżnobiałym rzędzie zębów. Licówki, korony, czy leczenie ortodontyczne i profesjonalne wybielanie są jednak bardzo kosztowne i nie każdy posiada na nie wystarczająco środków.


Tego dowiesz się z artykułu:

Ze względu na to, hitem stało się „niskobudżetowe” leczenie protetyczne za granicą, a konkretnie – w Turcji. Rezultatem tego są tzw. tureckie zęby. Słowo „niskobudżetowe” niekoniecznie oznacza tutaj „tanie”, lecz relatywnie tańsze od leczenia protetycznego w Polsce. Perspektywa uzyskania idealnego uśmiechu za pół ceny kusi wiele osób, jednak trzeba przede wszystkim zastanowić się, z czego wynika ta rozbieżność w kosztach.

Dlaczego tureckie zęby są tak tanie?

Osoby, które udały się do Turcji na założenie licówek lub koron muszą liczyć się z bardzo agresywnym i inwazyjnym zabiegiem. Tzw. tureckie zęby wymagają zeszlifowania dużej części zęba, aby umożliwić założenie uzupełnienia protetycznego, czyli licówek lub koron. To niezwykle inwazyjne postępowanie, które wiąże się z nadmiernym i bezpowrotnym spiłowaniem szkliwa. Zęby pacjentów decydujących się na leczenie protetyczne za granicą mogą nie być idealnie proste i białe, lecz często są całkowicie zdrowe – a w tych przypadkach tak inwazyjne działania są zdecydowanie szkodliwe.

Niestety decydując się na leczenie protetyczne w Turcji trzeba również liczyć się z tym, że jakość takiego leczenia jest często na bardzo niskim poziomie. Planowanie leczenia opiera się na konsultacji online oraz zdjęciach wykonanych przez pacjenta aparatem telefonu. Niemożliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia protetycznego bez uprzedniego zbadania stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, wykonania zdjęć rentgenowskich ani obecnie wykorzystywanych skanów 3D.

Lekarze wykonujący „tureckie zęby” często dążą jedynie do uzyskania zadowalającego wyglądu, całkowicie nie zważając zdrowie pacjenta. Wszelkie wady ortodontyczne, ubytki próchnicowe, choroby przyzębia czy nierzadko konieczność wykonania leczenia kanałowego jest w takich klinikach po prostu ignorowana. Ze względu na to, ryzyko wystąpienia powikłań jest niezwykle wysokie. Wiele osób po tanim leczeniu protetycznym w Turcji skarży się na silny ból zębów spowodowany przez silne oszlifowanie lub zbagatelizowany stan zapalny w zębach lub dziąsłach.

Kolejnym problemem związanym z tureckimi licówkami czy koronami jest ekstremalnie krótki czas leczenia. Trwa ono nie więcej niż dwa tygodnie, a czasem tydzień – po tym czasie pacjent wraca do Polski i nie ma zapewnionej żadnej opieki pozabiegowej. Prawidłowo przeprowadzone leczenie protetyczne to czasem killkumiesięczny lub kilkuletni proces, podczas którego pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą lekarza protetyka oraz udawać się na regularne badania kontrolne.

tureckie zęby

Leczenie zębów w Turcji może skończyć się źle

Powikłania po „tureckich zębach” wymagają profesjonalnej pomocy lekarskiej, przez co prędzej czy później pacjent i tak trafia do polskiego gabinetu stomatologicznego. Niestety przypadki te często kończą się na tym, że koszt ratowania uzębienia po nieudanym leczeniu protetycznym w Turcji znacznie przewyższa cenę, którą pacjent zapłaciłby za odpowiednio wykonane licówki czy korony w Polsce. Nie mówiąc już o cierpieniu i stresie związanym z bolesnymi powikłaniami.

Istnieje bardzo dużo firm, które zajmują się organizowaniem wyjazdów do Turcji w celach „turystyki dentystycznej”. Zapewniają one loty do Turcji, hotele ze SPA oraz opiekę tłumacza w klinikach, a to wszystko za relatywnie niską cenę, dlatego pacjenci chętnie wybierają takie rozwiązania. Aby skorzystać z usług takiej firmy, pacjent musi jednak poddać się całkowitej metamorfozie uśmiechu, czyli np. przynajmniej 20 licówek, 15 koron lub 6 implantów. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby, które chcą poprawić wygląd jedynie kilku zębów lub wszczepić 1 implant. Koszt całkowitej metamorfozy waha się między 4 a 7 tysięcy euro, a więc około 17-30 tysięcy złotych.

Leczenie zębów w Turcji czy Polsce?

Oczywiście istnieją w Turcji dobre kliniki, w których leczenie jest na bardzo wysokim poziomie, jednak wówczas koszt założenia licówek lub koron jest zbliżony do cen w Polsce. Skorzystanie z usług renomowanej kliniki wciąż jednak pozostawia problem braku opieki pozabiegowej, dlatego o wiele lepiej jest po prostu podjąć leczenie u renomowanego lekarza protetyka w swoim regionie.

Podsumowując, „tureckie zęby” mogą zadowalać pacjenta swoim wyglądem, jednak wiążą się ze zbyt wysokim ryzykiem zdrowotnym. Aby leczenie protetyczne było odpowiednim i długotrwałym rozwiązaniem, to musi być ono prawidłowo zaplanowane. Pacjenci ze zdrowymi zębami, którzy nie są zadowoleni z estetyki swojego uśmiechu, powinni skonsultować się z renomowanym stomatologiem w celu odnalezienia najlepszego rozwiązania. Może to być np. leczenie ortodontyczne, profesjonalne wybielanie czy bonding kompozytowy, w przypadku którego nie jest wymagane szlifowanie zębów.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię