Korony zębowe - czym są i kiedy warto?

Korony zębowe stanowią powszechnie stosowane rozwiązanie w stomatologii, umożliwiając przywrócenie estetyki, funkcji oraz stabilności uszkodzonym zębom. To trwałe uzupełnienia, które zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety. Dowiedz się czym są i w jakich sytuacjach warto rozważyć ich zastosowanie. 


Najważniejsze informacje:

 


Czym jest korona zębowa?

Korony zębowe są rodzajem uzupełnienia protetycznego, które obejmuje całą widoczną część zęba. Jest to swoista "czapeczka" osadzana na zębie, mająca na celu przywrócenie funkcji zgryzowej, poprawę estetyki oraz ochronę osłabionych lub uszkodzonych zębów. Korony zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów i dostosowane pod względem koloru do naturalnych zębów pacjenta. Ich główną zaletą jest trwałość oraz możliwość odtworzenia anatomicznego kształtu i wielkości naturalnego uzębienia. Korony są mocowane na naturalnych lub sztucznych korzeniach (implantach) zębów i stanowią stałe uzupełnienie protetyczne. Mają także wysokie walory estetyczne, umożliwiając pacjentom odzyskanie pięknego uśmiechu. 
 

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe różnią się głównie materiałem wykonania. Wybór korony zależy od przypadku, oczekiwań pacjenta i możliwości finansowych. Popularne rodzaje koron to:

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

 • Składają się z metalowej podbudowy dla wytrzymałości i trwałości.
 • Warstwa porcelanowa nadaje zębom naturalny wygląd.

Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej

 • Charakteryzują się dużą twardością i trwałością.
 • Możliwość perfekcyjnego dopasowania koloru do naturalnego odcienia zębów.

Korony ceramiczne

 • Estetyczne i często stosowane w rekonstrukcji zębów przednich.
 • Nowoczesne technologie zapewniają wysoką wytrzymałość.

Korony akrylowe lub kompozytowe

 • Często używane tymczasowo podczas procesu odbudowy zęba.
 • Nie zalecane jako rozwiązanie długoterminowe.

Korony pełnoceramiczne

 • Zapewniają estetyczne uzupełnienie, trudne do odróżnienia od naturalnych zębów.
 • Najczęściej stosowane do zębów przednich.

Korony pełnometalowe

 • Rzadko stosowane z powodu małej estetyki, ale charakteryzują się wysoką trwałością.

Warto podkreślić, że wybór korony zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja zęba, oczekiwania estetyczne, a także możliwości finansowe pacjenta. każdy rodzaj korony ma swoje zalety i ograniczenia, które stomatolog dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Korony zębowe - czym są i kiedy warto?

Wskazania do stosowania koron zębowych

Uszkodzenia zębów
Korony na zęby są często stosowane w przypadku znacznego uszkodzenia zęba, na przykład przez próchnicę lub uraz. Gdy ubytek jest duży i nie można go skutecznie odbudować za pomocą plomby, korona staje się niezbędna. Zapewnia ona ochronę tkanki zęba przed dalszym osłabieniem oraz minimalizuje ryzyko pęknięć i złamań.

Po leczeniu kanałowym
Zęby, które przeszły leczenie kanałowe, stają się bardziej podatne na pęknięcia i mogą wymagać dodatkowej ochrony. Korona na zębie po leczeniu kanałowym zapewnia dodatkową wytrzymałość, zwiększając trwałość zęba i minimalizując ryzyko jego uszkodzenia.

Problemy estetyczne
Korony na zęby są stosowane również z powodów estetycznych, szczególnie jeśli ząb jest silnie przebarwiony, uszkodzony, zniekształcony lub ma inne wady estetyczne. Dzięki koronom można przywrócić pacjentowi zdrowy, estetyczny uśmiech, poprawiając jego pewność siebie.

Wzmocnienie mostów i protez
Korony zębowe są niezbędne do tworzenia mostów i stabilizacji protez. Pozwalają one na pewne i trwałe mocowanie mostu protetycznego na implantach lub zębach naturalnych, zapewniając stabilne wsparcie.
 

Przeciwwskazania do stosowania koron zębowych

Niewystarczająca struktura zęba
Jeśli ząb ma niewystarczającą ilość zdrowej tkanki lub pozostałość zęba nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm,  procedura może być trudna do przeprowadzenia lub nawet niemożliwa. W przypadku braku odpowiedniej struktury zęba, konieczne może być rozważenie bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak implanty.

Problemy z dziąsłami i stany zapalne
Pacjenci cierpiący na zakażenia w obrębie zęba lub poważne problemy z dziąsłami, takie jak paradontoza, muszą poddać się leczeniu tych schorzeń przed założeniem korony zębowej. Choroby dziąseł mogą negatywnie wpływać na trwałość i stabilność korony zębowej.

Zbyt zaawansowane uszkodzenia zębów
W przypadku, gdy ząb jest bardzo zniszczony przez próchnicę, a choroba dotarła do poziomu dziąsła lub głębiej, zakładanie korony zębowej może być niemożliwe. W takich sytuacjach może być konieczne usunięcie zęba i zastąpienie go implantem.

Warto zauważyć, że decyzja o założeniu korony zębowej musi być dokładnie rozważona przez lekarza stomatologa, biorąc pod uwagę stan zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz specyfikę każdej sytuacji klinicznej. 

Korony zębowe - czym są i kiedy warto?

Jak wygląda zabieg założenia koron zębowych?

Korony zębowe wymagają precyzyjnego procesu montażu. Przed rozpoczęciem procedury, lekarz dokonuje dogłębnej oceny stanu zębów i jamy ustnej pacjenta, upewniając się, że warunki są odpowiednie.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie zęba poprzez usunięcie wszelkich ubytków oraz staranne opiłowanie go o około 1-2 mm z każdej strony, aby korona mogła się do niego dopasować. Po oszlifowaniu zęba następuje pobranie wycisku lub skanu 3D, który posłuży do stworzenia modelu korony zębowej. Następnie dokonuje się wyboru koloru i kształtu korony, by była jak najbardziej zbliżona do naturalnych zębów pacjenta. Podczas pierwszej wizyty pacjent może otrzymać tymczasową koronę, która ma na celu ochronę zęba i zachowanie estetyki oraz funkcji zgryzu do czasu założenia korony docelowej. Na drugiej wizycie stomatolog sprawdza dopasowanie docelowej korony i cementuje ją na stałe. Następnie dokonuje się dopasowania oraz wygładzenia korony, aby zapewnić pacjentowi odpowiedni komfort noszenia.

Sposób mocowania korony zębowej zależy od stanu zęba, na którym będzie umieszczona. Jeśli ząb jest zdrowy, lekarz go szlifuje i nakleja koronę, dopasowując jej kolor do pozostałych zębów. W przypadku koron uzupełniających most protetyczny, korony są mocowane na implantach za pośrednictwem specjalnych łączników wykonanych z tytanu.
 

Czy korony na zęby są trwałe?

Trwałość koron zębowych jest kwestią istotną dla pacjentów, którzy zainwestowali zarówno wysiłek, jak i środki finansowe w ten wieloetapowy zabieg. Skuteczność koron zależy przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane, oraz staranności pacjenta w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Nowoczesne komponenty znacząco wydłużają żywotność koron, jednakże ich trwałość zależy również od doświadczenia i umiejętności lekarza dentysty. Odpowiednio wykonana korona, precyzyjnie dostosowana do zęba, może służyć nawet przez 10-15 lat. Jednak istotne jest również, jak pacjent dba o nią po założeniu.

Regularna higiena jamy ustnej, szczególnie po założeniu koron, jest kluczowa dla utrzymania ich trwałości. Regularne mycie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym wspomagają długotrwałe utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Odpowiedzialne nawyki żywieniowe, unikanie obgryzania twardych przedmiotów oraz rezygnacja produktów, które mogą prowadzić do uszkodzeń, to dodatkowe czynniki wpływające na długowieczność koron zębowych.

Produkty powiązane

 

Bibliografia:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10923-dental-crowns
 2. https://www.webmd.com/oral-health/dental-crowns
 3. https://www.news-medical.net/health/Advantages-and-Disadvantages-of-Dental-Crowns.aspx
 4. https://www.vcdental.com.au/2019/11/26/dental-crowns/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię