Próchnica międzyzębowa - czym jest? Jak leczyć?

Próchnica międzyzębowa to jedna z najczęstszych form zaniku tkanki zęba, stanowiąca poważne wyzwanie dla zdrowia jamy ustnej. Charakteryzuje się rozwojem ubytków w obszarach przestrzeni międzyzębowych, gdzie bakterie i resztki pokarmowe sprzyjają procesowi demineralizacji szkliwa. Leczenie tej formy próchnicy wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno profesjonalne zabiegi stomatologiczne, jak i skuteczną profilaktykę domową. Warto zatem zgłębić istotę oraz skuteczne strategie terapeutyczne i profilaktyczne próchnicy międzyzębowej.


Najważniejsze informacje:


Próchnica międzyzębowa - przyczyny

Próchnica między zębami stanowi częsty problem, którego główne przyczyny wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz diety bogatej w cukry. Niedokładne mycie zębów, zaniedbywanie stosowania nici dentystycznej oraz zbyt częste spożywanie węglowodanów sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej, w której bakterie przekształcają pozostałości pokarmowe w kwasy. Te kwaśne środowisko prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania ubytków, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach między zębami. Problem ten nasila się u pacjentów ze stłoczeniem zębów oraz u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne utrudniające czyszczenie.

Poznaj 7 wskazówek jak myć zęby z aparatem ortodontycznym!

Częste pomijanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz niedostateczne docieranie do nich szczoteczką sprawiają, że bakterie mogą się swobodnie namnażać, tworząc warunki do rozwoju próchnicy. Te obszary są trudne do zauważenia gołym okiem i często są ignorowane podczas codziennej rutyny higienicznej.
 

Próchnica między zębami -  objawy

Próchnica między zębami może prowadzić do różnorodnych objawów, które mogą być kluczowe dla jej wczesnego rozpoznania i leczenia. Choć nie zawsze są one oczywiste, warto zwrócić uwagę na pewne sygnały, które mogą wskazywać na obecność ubytków między zębami.

Ból zęba po spożywaniu zimnych lub słodkich pokarmów
Odczuwanie dyskomfortu lub bólu po jedzeniu lodów, napojów gazowanych lub innych słodkich pokarmów może świadczyć o nadwrażliwości zębów, która może być wynikiem próchnicy międzyzębowej. Rozwój choroby może prowadzić do głębszego ubytku, co zwiększa wrażliwość na różne bodźce.

Problemy z użytkowaniem nici dentystycznej
Regularne stosowanie nici dentystycznej jest kluczowe dla utrzymania higieny międzyzębowej. Jeśli zauważysz trudności podczas korzystania z nici, takie jak strzępienie lub haczenie się nici między zębami, może to świadczyć o obecności próchnicy. Dodatkowo, zapalenie brodawki dziąsłowej może sugerować obecność zmian próchniczych w obszarze styku zębów.

Wizualne oznaki
Zaawansowana próchnica międzyzębowa może być widoczna gołym okiem. Czarne lub brązowe plamy na powierzchniach stycznych zębów, ubytki w ich strukturze lub nierówności mogą być objawami zaawansowanej choroby. 

Pęknięcie lub odłamanie zęba
Na zaawansowanym etapie próchnicy międzyzębowej zęby mogą być podatne na pęknięcia lub odłamania podczas jedzenia. To poważny objaw wymagający natychmiastowej interwencji stomatologicznej.

Próchnica międzyzębowa

Próchnica między zębami - jak rozpoznać 

Diagnostyka próchnicy między zębami jest wyzwaniem ze względu na trudności w bezpośrednim oglądzie. Metoda wizualno-dotykowa jest często nieskuteczna, ponieważ próchnica rozwija się w drobnych szczelinach między zębami. Dodatkowe metody diagnostyczne, takie jak badania radiologiczne, transiluminacja i fluorescencja, pomagają w wykryciu zmian na powierzchniach stycznych zębów.

Regularne kontrole u stomatologa są kluczowe dla wczesnego rozpoznania próchnicy. Podczas rutynowego przeglądu dentysta może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, aby uwidocznić ukryte zmiany próchnicze. Ważne jest również zachowanie czujności i obserwacja jamy ustnej pod kątem wystąpienia niepokojących objawów, takich jak ból czy zwiększona wrażliwość zębów. Tylko profesjonalna diagnostyka i leczenie pozwolą skutecznie zwalczyć próchnicę międzyzębową i zapobiec dalszemu postępowi choroby.
 

Próchnica międzyzębowa - leczenie

Leczenie próchnicy między zębami zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na wczesnym etapie, gdy próchnica jeszcze nie doprowadziła do głębokich ubytków, możliwe jest zatrzymanie progresji za pomocą procesu rekalcyfikacji lub zabiegu infiltracji. Rekalcyfikacja polega na uwapnieniu szkliwa za pomocą żelu fluorkowego. Infiltracja natomiast wykorzystuje specjalną żywicę, która wnika w mikroporowatości szkliwa, wzmacniając je i hamując rozwój próchnicy.

W przypadku zaawansowanego stadium próchnicy, gdy występują już ubytki, konieczne jest leczenie inwazyjne. Dentysta może zalecić:

 • Wypełnienie - gdy próchnica dotrze do głębszych warstw szkliwa, ząb może być odbudowany za pomocą wypełnienia, przywracając jego funkcję i estetykę.
   
 • Leczenie kanałowe - jeśli próchnica doprowadziła do zapalenia miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe w celu usunięcia uszkodzonej tkanki.
   
 • Korona zębowa - jeśli ząb ulegnie poważnemu uszkodzeniu, można zastąpić go sztuczną koroną, przywracając jego wygląd i funkcję.
   
 • Ekstrakcja zęba - w niektórych przypadkach, gdy ząb nie nadaje się do uratowania, może być konieczna jego ekstrakcja, po której pustą przestrzeń można zastąpić protezami zębowymi, takimi jak mostek lub implant.
   

Próchnica między zębami - jak zapobiegać

Podstawowe sposoby zapobiegania próchnicy i tworzeniu się ubytków między zębami obejmują regularną higienę jamy ustnej oraz odpowiednie nawyki żywieniowe. Oto kilka kluczowych punktów:

 1. Regularne mycie zębów - szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie pastą z fluorem jest kluczowe. Fluor zawarty w pastach do zębów pomaga zahamować demineralizację szkliwa i zapobiega rozwojowi próchnicy.

  Produkty powiązane


   
 2. Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych - używanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych jest niezwykle istotne, aby usunąć resztki pokarmu i płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc. Sprawdź co zamiast nici dentystycznej!

  Produkty powiązane


   
 3. Stosowanie płynów do płukania ust - płyny do płukania ust mogą mieć działanie antybakteryjne i pomagają w redukcji osadzania się kamienia nazębnego.

  Produkty powiązane


   
 4. Właściwe nawyki żywieniowe - unikanie słodkich przekąsek między posiłkami oraz słodkich napojów przed snem pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy.
   
 5. Regularne wizyty u dentysty - zaleca się umawianie się na wizyty kontrolne co najmniej dwa razy do roku. Stomatolog może rozpoznać pojawiające się problemy z zębami i wdrożyć odpowiednie leczenie. Profesjonalne zabiegi higienizacji, takie jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja, powinny być wykonywane przynajmniej raz na pół roku.
   

Sprawdź jak często chodzić do dentysty.

Próchnica między zębami - jak zapobiegać

Dodatkowo, warto korzystać z nowoczesnych technologii i produktów dedykowanych higienie jamy ustnej, takich jak szczoteczki soniczne czy irygatory, które mogą skuteczniej usuwać płytkę nazębną i zapobiegać próchnicy międzyzębowej. Warto także zwrócić uwagę na skład past do zębów, aby wybierać te zawierające nie tylko fluor, ale też hydroksyapatyt czy ksylitol, które dodatkowo wspomagają profilaktykę próchnicy.

Produkty powiązane

Ostatecznie, regularna kontrola u dentysty oraz dbałość o codzienną higienę jamy ustnej stanowią kluczowe elementy w zapobieganiu próchnicy między zębami i utrzymaniu zdrowego uzębienia.

 

Bibliografia:

 1. https://www.clinicapuyuelo.es/en/blog/interproximal-caries-are-they-the-most-dangerous/
 2. https://www.newmouth.com/oral-health/cavities-between-teeth/
 3. Kim SJ, Lee JY, Kim SH, Cho HJ. Effect of interdental cleaning devices on proximal caries. Community Dent Oral Epidemiol. 2022;50(5):414-420. doi:10.1111/cdoe.12690

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię