Jak używać irygatora do zębów? Praktyczny poradnik

Irygator do zębów to urządzenie, które umożliwia bardzo dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Odpowiednio nakierowany strumień wody usuwa osady, bez narażania tkanek miękkich na uszkodzenia. Dla kogo jest to wskazane i jak prawidłowo posługiwać się irygatorem do zębów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.


Najważniejsze zagadnienia tego artykułu:

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów to urządzenie, które składa się ze zbiornika na wodę, rękojeści i wymiennej dyszy. Urządzenie bezprzewodowe ma wbudowany akumulator, który należy naładować raz na jakiś czas – tak samo jak szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Istota działania irygatora do zębów polega na wytwarzaniu silnego strumienia wody, który kieruje się na szczeliny między zębami oraz linię dziąseł. W ten sposób usuwana jest płytka bakteryjna w miejscach, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką do zębów. Osady, które gromadzą się codziennie na naszych zębach, stanowią środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. To one odpowiadają za choroby przyzębia, nieświeży oddech i osłabianie szkliwa, które prowadzi do próchnicy.

Sprawdź >> jak zapobiegać próchnicy? 6 najważniejszych porad

Dla kogo wskazany jest irygator do zębów?

O używaniu irygatora do zębów rozmawiamy najczęściej w kontekście leczenia ortodontycznego. Ta metoda utrzymania higieny jamy ustnej zalecana jest osobom, które mają implanty zębowe, korony i mosty. Zalety wynikające z używania irygatora do zębów, docenią także osoby, których problemem są choroby dziąseł i odsłonięte szyjki zębowe.

Wszystkie wymienione okoliczności łączy potrzeba dużo większej dbałości i ostrożności podczas codziennej pielęgnacji zębów. Ciasne przestrzenie międzyzębowe sprawiają trudność, niełatwo dotrzeć do nich włosiem szczoteczki, a czyszczenie ich nicią dentystyczną bywa problematyczne. Stosowanie irygatora do zębów jest idealnym rozwiązaniem dla wspomnianych sytuacji.

Produkty powiązane

Warto zainteresować się irygatorem do zębów również wtedy, gdy po prostu – bez żadnych dodatkowych problemów – chcemy utrzymać perfekcyjne zdrowie jamy ustnej. Włączenie tego nowoczesnego urządzenia do codziennych nawyków, pozwoli pozbyć się halitozy i zredukować ryzyko rozwoju próchnicy.

Produkty powiązane

Irygator do zębów – jak go używać?

Używanie irygatora do zębów nie jest trudne. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, by można było się nim posługiwać w intuicyjny sposób. Ważnych jest kilka szczegółów:

  • woda w irygatorze do zębów nie powinna być ani bardzo zimna, ani gorąca (40 °C to granica, której nie należy przekraczać);
  • strumień wody należy skierować prostopadle do powierzchni zębów
  • pamiętaj o czyszczeniu linii dziąseł;
  • zwracaj uwagę na rodzaj używanej dyszy.

Podczas prawidłowego używania irygatora do zębów, nie powinien pojawiać się żaden ból. Działanie urządzenia jest łagodne w stosunku do dziąseł.

Jak używać irygatora do zębów?

Duże znaczenie dla precyzji i komfortu podczas używania irygatora do zębów, jest wybór odpowiedniej dyszy. Istnieje kilka rodzajów końcówek do irygatora:

Jeśli korzystasz z irygatora do zębów, nie mając żadnego z powyższych problemów – wybieraj końcówki standardowe – Standard Jet Tips.

Dobry irygator do zębów daje użytkownikowi możliwość dostosowania funkcji urządzenia. Wysokiej klasy irygatory dysponują różnymi trybami. Optymalny zakres powinien umożliwiać tryb standardowy, pulsacyjny oraz delikatny. Wskazana jest także możliwość zmniejszenia lub zwiększenia mocy strumienia wydobywającego się z dyszy.

Produkty powiązane

Irygator przed czy po myciu zębów? Jaka jest prawidłowa kolejność?

Wiele osób ma wątpliwości czy używać irygatora przed czy po myciu zębów?

Zawsze irygacja szczelin międzyzębowych powinna być przeprowadzona przed myciem zębów.

To zwiększa efektywność szczotkowania, ponieważ strumień wody wypłukuje resztki pokarmów, zmiękcza i usuwa płytkę nazębną. Wykonanie czynności higienicznych w tej kolejności pozwoli Ci idealnie oczyścić wszystkie zakamarki i odświeżyć oddech. Przedłużenie efektu zyskasz stosując na koniec dobrej jakości płyn do płukania jamy ustnej.

Produkty powiązane

O czym musisz pamiętać używając irygatora do zębów?

Gdy używasz irygatora do zębów, powinieneś pamiętać o regularnej wymianie dyszy. Tworzywo, z którego jest wykonana, ulega zużyciu jak każdy inny materiał. Konsekwencją eksploatacji jest mniejsza precyzja oraz osłabienie się ciśnienia wody. To sygnały, że już najwyższy czas na wymianę końcówki do irygatora. Skuteczność usuwania osadów nazębnych przy zbyt zużytej końcówce, może być gorsza. Producenci zalecają wymianę przynajmniej raz na 3 miesiące.
 

 


Bibliografia:

  1. C. Barnes 1, C. Russella, R. Reinhardt, J. Payne'a,  D. Lyle, Comparison of irrigation to floss as an adjunct to tooth brushing: effect on bleeding, gingivitis, and supragingival plaque [w:] The Journal of Clinical Dentistry 2005;16(3) (dostęp: 20.02.2024).
  2. C. Goyal, D. Lyle, J. Qaqish, R. Schuller, The addition of a water flosser to power tooth brushing: effect on bleeding, gingivitis, and plaque [w:] The Journal of Clinical Dentistry 2012;23(2) (dostęp: 20.02.2024).
  3. X. Ren, J. He, R. Cheng, Y. Chen, Y. Xiang, Y. Zhang, S. Jiang, J. Li, The Efficacy and Safety of Oral Irrigator on the Control of Dental Plaque and Gingivitis: A Randomized, Single-Blind, Parallel-Group Clinical Trial [w:] International Journal Environ. Res. Public Health 2023, 20(4) (dostęp: 20.02.2024).
  4. F. Van der Weijden, D. Slot, Efficacy of homecare regimens for mechanical plaque removal in managing gingivitis a meta review [w:] Journal of Clinical Periodontology 2015 Apr. 42 (dostęp: 20.02.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię