Aparat ortodontyczny a implanty

W dzisiejszych czasach pacjenci coraz częściej korzystają z różnych rodzajów usług stomatologicznych, aby poprawić stan swojego uśmiechu i układu stomatognatycznego. Dwoma popularnymi podejściami do tego celu są implanty stomatologiczne i aparaty ortodontyczne. Implanty stosuje się głównie w celu zastąpienia brakujących zębów, podczas gdy aparaty ortodontyczne są skonstruowane w celu korekty ułożenia zębów i zgryzu. Jednak pojawia się pytanie, czy noszenie aparatu ortodontycznego jest możliwe po wszczepieniu implantów stomatologicznych. Czy implanty stanowią przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?


Najważniejsze informacje:


Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny, znany również jako aparat na zęby, to urządzenie stosowane do poprawy ułożenia zgryzu. Jest to tradycyjna metoda ortodontyczna, która cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Aparat ortodontyczny składa się z metalowych lub ceramicznych mocowań, nazywanych również zamkami, które są przyczepione do zębów, a także z drutów i gumek. Poprzez regularne dostosowywanie aparatu przez ortodontę, zęby są stopniowo przemieszczane do odpowiedniej pozycji.

Korzyści wynikające z noszenia aparatu ortodontycznego obejmują poprawę wyglądu uśmiechu, zwiększenie pewności siebie oraz ułatwienie utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Jednak noszenie aparatu ortodontycznego może być czasochłonne, początkowo bolesne i wiązać się z pewnymi ograniczeniami żywieniowymi. Należy wiedzieć również, jak dbać o aparat ortodontyczny. Ponadto, nie każdy pacjent jest odpowiedni do noszenia aparatu ortodontycznego ze względu na stan zdrowia jamy ustnej i układu stomatognatycznego. Dowiedz się więcej o wadach zgryzu.

aparat ortodontyczny a implanty

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne to nowoczesna metoda przywracania brakujących zębów. Polega ona na wszczepieniu sztucznych korzeni zębowych, wykonanych najczęściej z tytanu, bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy pacjenta. Na tych implantach można umieszczać różne rodzaje protez zębowych, takie jak korony czy mosty. Implanty są trwale zintegrowane z kością pacjenta i stanowią stabilną podstawę dla protez, co pozwala na przywrócenie naturalnego uśmiechu i funkcji zgryzu.

Główne korzyści wynikające z zastosowania implantów stomatologicznych to trwałe rozwiązanie, poprawa funkcji żucia i mowy, oraz zachowanie naturalnego wyglądu uśmiechu. Implanty są również łatwe do utrzymania w czystości, co ułatwia zachowanie higieny jamy ustnej. Jednak nie każdy pacjent może być odpowiedni do przeszczepienia implantów. Wymagane jest wystarczające zagęszczenie kości oraz ogólny dobry stan zdrowia pacjenta.
 

Implanty stomatologiczne a aparaty ortodontyczne: Czy można je łączyć?

W przypadku pacjentów, którzy są posiadaczami implantów stomatologicznych i rozważają noszenie aparatu ortodontycznego, istnieje kilka czynników, które należy uwzględnić. Wpływ implantów na możliwość założenia aparatu ortodontycznego jest zazwyczaj zależny od lokalizacji implantów, celu, dla którego zostały wszczepione, oraz ogólnego stanu jamy ustnej i układu stomatognatycznego pacjenta. 
 

Lokalizacja implantów
Kluczowym czynnikiem jest to, gdzie dokładnie znajdują się wszczepione implanty. Jeśli implanty zostały wszczepione w obszarze, który ma wpływ na planowane przemieszczenie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego, może to stanowić przeciwwskazanie. Na przykład, implanty w obszarze zębów, które będą przenoszone w procesie ortodontycznym, mogą utrudnić ruch tych zębów i wpłynąć na skuteczność terapii ortodontycznej. Istotne jest natomiast, że implant ma stałą pozycję, podczas gdy koronę można dostosować do warunków uzyskanych po leczeniu ortodontycznym.
 

Cel wszczepienia implantów
Ważne jest również, jaki cel przyświecał wszczepieniu implantów. Jeśli implanty zostały wszczepione w celu zastąpienia brakujących zębów w obszarze, który nie będzie poddawany korekcie za pomocą aparatu ortodontycznego, to samo w sobie nie stanowi przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego w innych obszarach jamy ustnej.
 

Stan jamy ustnej i układu stomatognatycznego pacjenta
Ostateczna decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego po wszczepieniu implantów zależy od ogólnego stanu jamy ustnej i układu stomatognatycznego pacjenta. Jeśli implanty nie są w sprzeczności z planowanym leczeniem ortodontycznym i pacjent jest odpowiednio przygotowany pod względem zdrowia jamy ustnej, to można rozważyć łączenie tych dwóch metod.

implanty do aparatu ortodontycznego

Komplikacje i pozytywny wpływ implantów w leczeniu ortodontycznym

Istnieją pewne komplikacje, ale również pozytywne efekty związane z łączeniem implantów stomatologicznych i aparatów ortodontycznych, które warto uwzględnić:

  • Możliwość konieczności usunięcia implantów - w niektórych przypadkach, w celu przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, może być konieczne usunięcie implantów. Jest to decyzja, którą należy podjąć wspólnie z chirurgiem stomatologicznym i ortodontą.
     
  • Czas leczenia - w przypadku, gdy aparat ortodontyczny i implanty są łączone, czas leczenia może się wydłużyć. Konieczność dokładniejszego planowania i koordynacji leczenia może wpłynąć na trwanie terapii ortodontycznej. W niektórych przypadkach natomiast, obecność implantów wpłynie na skrócenie czasu leczenia. Stanowi on bowiem element kotwiczący i uniemożliwia niepożądany ruch zębów. 
     
  • Zakotwiczenie - implanty dentystyczne stanowią opcję dla pacjentów, którzy potrzebują pewnego zakotwiczenia aparatu ortodontycznego. W trakcie leczenia kluczowe jest bowiem wywarcie odpowiedniego momentu obrotowego na zęby, aby przesuwać je w pożądany sposób. Zakotwiczenie ortodontyczne to kluczowy element leczenia, zapewniający stabilność i kontrolę nad przemieszczaniem zębów.

Implanty stomatologiczne same w sobie nie stanowią przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego. Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, w tym ich lokalizacji, celu wszczepienia, a także ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i układu stomatognatycznego pacjenta. Ważne jest również, aby pacjenci byli dobrze poinformowani o możliwych konsekwencjach, związanych z łączeniem tych dwóch metod leczenia, zanim podejmą ostateczną decyzję.

 

Bibliografia:

  1. https://www-weinsteinperio-com.translate.goog/blog/2017/07/implants-and-orthodontics?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
  2. Elias, C. N., Oliveira Ruellas, A. C. de, & Fernandes, D. J. (2012). Orthodontic Implants: Concepts for the Orthodontic Practitioner. International Journal of Dentistry, 2012, 1–7. doi:10.1155/2012/549761 
  3. Celenza F. (2012). Implant interactions with orthodontics. The journal of evidence-based dental practice, 12(3 Suppl), 192–201. https://doi.org/10.1016/S1532-3382(12)70036-2

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię