Pasta ortodontyczna - jaką wybrać przy aparacie ortodontycznym?

Leczenie ortodontyczne niesie ze sobą specyficzne wyzwania związane z utrzymaniem czystości wokół aparatu, co sprawia, że wybór właściwego produktu staje się istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Pasta przeznaczona specjalnie dla osób z aparatem ortodontycznym powinna cechować się odpowiednim składem oraz właściwościami. Zapewnią one skuteczne oczyszczenie zębów i elementów aparatu bez ryzyka uszkodzeń czy podrażnień. Dowiedz się  na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pasty do zębów dla osób noszących aparat ortodontyczny!


Najważniejsze informacje:


Pasta ortodontyczna - czym jest?

Pasty ortodontyczne są specjalnie dostosowanymi środkami do higieny jamy ustnej, zaprojektowanymi z myślą o osobach noszących aparaty ortodontyczne. Ich formuła oraz skład są opracowane w taki sposób, aby zapewnić skuteczne i łagodne czyszczenie zębów oraz aparatu. Charakteryzują się unikalnymi właściwościami, które minimalizują ryzyko uszkodzenia elementów aparatu ortodontycznego, a jednocześnie efektywnie zapobiegają próchnicy i stanom zapalnym dziąseł.

Pasty ortodontyczne posiadają delikatną formułę żelową, co umożliwia łatwe rozprowadzenie preparatu wokół elementów aparatu oraz dokładne oczyszczenie każdej części jamy ustnej. Substancje zawarte w pastach ortodontycznych, takie jak składniki przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, pomagają w zwalczaniu bakterii, minimalizują podrażnienia dziąseł i zapewniają uczucie świeżości.

Regularne stosowanie past ortodontycznych zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą, demineralizacją szkliwa i białymi przebarwieniami, które mogą pojawić się w miejscach kontaktu z aparatem ortodontycznym. Dodatkowo, pasta ortodontyczna zwalcza nieświeży oddech.

Ważne jest, aby osoby noszące aparat ortodontyczny dbały o higienę jamy ustnej z jeszcze większą uwagą. Pasta ortodontyczna jest jednym z kluczowych produktów wspierających utrzymanie zdrowia i estetyki zębów podczas leczenia ortodontycznego. Dzięki właściwemu jej zastosowaniu można uniknąć wielu powikłań oraz zapewnić sobie komfort podczas noszenia aparatu.

pasta ortodontyczna

Skład pasty ortodontycznej - na co zwrócić uwagę?

Skład ortodontycznej pasty do zębów jest kluczowym elementem decydującym o jej skuteczności w utrzymaniu higieny jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku osób noszących aparat ortodontyczny. Warto zwracać uwagę na specyficzne składniki, które przyczyniają się do ochrony zębów, aparatu oraz dziąseł.

Chlorek cetylopirydyny (CPC) odgrywa istotną rolę w spowalnianiu rozwoju patologicznej flory bakteryjnej, co przyczynia się do zmniejszenia powstawania płytki nazębnej. Fluor i izomalt wspomagają ochronę szkliwa zębów oraz ich remineralizację, zapewniając zdrową strukturę. Składniki takie jak aloes, ekstrakt z imbiru i bisabolol łagodzą podrażnione dziąsła, a witamina E działa przeciwutleniająco, wspierając kondycję dziąseł.

Pasty ortodontyczne mogą również zawierać substancje budulcowe i remineralizujące, takie jak fosfor, wapń, magnez, fluorek sodu, co przyczynia się do wzmacniania szkliwa i przeciwdziałania uszkodzeniom. Dodatkowym atutem w składzie pasty są również substancje przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalne, takie jak ksylitol, triclosan, ekstrakt z szałwii, D-panthenol. 

Warto unikać past ortodontycznych zawierających SLS (sodium lauryl sulfate), składnika potencjalnie podrażniającego dziąsła. Dobra pasta do zębów powinna być skomponowana tak, aby była łatwa w użyciu, zapewniała skuteczne czyszczenie, jednocześnie nie powodując uszkodzeń aparatu ortodontycznego. Należy również upewnić się, że pasta łatwo się wypłukuje, co zapewni kompleksową higienę zarówno jamy ustnej, jak i aparatu. 

Produkty powiązane

Współczynnik ścieralności w pastach przy aparacie ortodontycznym

Współczynnik ścieralności (RDA) mierzy zdolność pasty do ścierania osadów i nalotów z powierzchni zębów. Jest to kluczowy parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze past do zębów przy aparacie ortodontycznym. Bezpieczna pielęgnacja zębów wymaga stosowania past o jak najniższym RDA. Drobinki ścierne mogą bowiem wzmagać podrażnienie dziąseł oraz osłabiać szkliwo.

Pasty ortodontyczne oraz te przeznaczone do użytkowania przy nadwrażliwości zębów lub odsłoniętych szyjkach zębowych charakteryzują się zazwyczaj niskim współczynnikiem RDA, wynoszącym poniżej 70. Ważne jest, aby osoba nosząca aparat ortodontyczny wybierała pastę o jak najniższym współczynniku ścieralności, aby zapewnić odpowiednią ochronę dla szkliwa zębów. Specjalistyczne pasty ortodontyczne często zawierają fluorek sodu w optymalnym stężeniu oraz chlorek cetylopirydyny (CPC), które pomagają w zwalczaniu bakterii i zmniejszają powstawanie płytki nazębnej, bez konieczności mechanicznego ścierania.
 

Pasta wybielająca przy aparacie ortodontycznym - tak czy nie?

Stosowanie past wybielających podczas noszenia aparatu ortodontycznego może być niewłaściwe i potencjalnie szkodliwe. Te pasty działają głównie za pomocą składników ściernych, które usuwają osady, nadając zębom jaśniejszy wygląd. Jednak w przypadku aparatu ortodontycznego, drobinki ścierne mogą mieć negatywny wpływ na strukturę szkliwa, osłabiając je i prowadząc do niejednolitego efektu wybielania.

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego, zamki mogą stanowić barierę dla równomiernej aplikacji pasty wybielającej na powierzchnię zębów. Po zdjęciu aparatu może się pojawić różnica w kolorze i fakturze między obszarami, które były przykryte przez zamki, a resztą zębów. Z tego powodu zaleca się unikanie past wybielających podczas leczenia ortodontycznego.

pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym

Aparat ortodontyczny - na co poza pastą należy zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby podczas leczenia ortodontycznego oprócz pasty do zębów zwrócić uwagę na inne środki higieniczne, które mogą skutecznie wspomóc utrzymanie higieny jamy ustnej oraz aparatu ortodontycznego.

Warto podkreślić, że kompleksowa higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego wymaga uwzględnienia różnych środków higienicznych, dostosowanych do specyfiki noszenia aparatu. Regularne stosowanie tych produktów wspiera utrzymanie zdrowego uśmiechu i minimalizuje ryzyko powstawania problemów związanych z leczeniem ortodontycznym.

 

Bibliografia:

  1. https://www.dramyortho.com/what-is-the-best-toothpaste-for-braces/
  2. https://www.kingorthodontics.com/blog/what-kind-of-toothpaste-should-i-use-with-braces/
  3. https://www.cdhp.org/what-kind-of-toothpaste-can-you-not-use-with-braces/?utm_content=cmp-true 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię