Aparat ortodontyczny a zęby mleczne

Oczywiste jest to, że piękne i mocne zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Dlatego też, sprawy związane z ortodoncją, czyli dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem wadom zgryzu, są niezwykle ważne. Jednym z popularnych rozwiązań jest aparat ortodontyczny. Wielu rodziców zastanawia się jednak kiedy można rozpocząć leczenie. Czy aparat ortodontyczny można stosować na zęby mleczne?


Najważniejsze informacje:

 

Zęby mleczne a rozwijający się zgryz

Zęby mleczne są pierwszym zestawem zębów, który pojawia się u dzieci. Ząbkowanie rozpoczyna się w okolicach 6. miesiąca życia i zazwyczaj kończy się około 2. roku życia dziecka. Chociaż zęby mleczne są tymczasowe i w przyszłości zostaną zastąpione przez zęby stałe, są niezwykle istotne dla zdrowego rozwoju jamy ustnej i zgryzu.

Problemy z zębami mlecznymi, takie jak przewlekłe próchnicę, wady zgryzu i niewłaściwa pozycja zębów mlecznych, mogą prowadzić do poważnych powikłań w przyszłości. Dlatego też istnieje potrzeba leczenia i korekty problemów z zębami mlecznymi u dzieci.
 

Wady zgryzu u dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, w jakich sytuacjach warto skonsultować się z ortodontą, zwłaszcza jeśli chodzi o zęby mleczne. Okazuje się, że wiele wad zgryzu można zdiagnozować już w wieku przedszkolnym. 

 • Przodozgryz - polega na tym, że dolny łuk zębowy (żuchwa) wysunięta jest znacznie bardziej do przodu, względem szczęki, czyli górnego łuku zębowego.
   
 • Tyłozgryz - to odwrotna sytuacja, gdzie dolny łuk zębowy jest nadmiernie cofnięty, względem górnego.
   
 • Zgryz krzyżowy - przypadku tej wady zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą prawidłowo, co może prowadzić do problemów z żuciem i mową.
   
 • Niewłaściwe ustawienie zębów - chodzi tu o sytuacje, w których zęby rosną niewłaściwie ułożone, co może prowadzić do trudności w jedzeniu, bólu, a także wpływać na estetykę uśmiechu.

Istnieje wiele symptomów, które mogą wskazywać na konieczność leczenia ortodontycznego u dzieci. Nieprawidłowości zgryzu czy problemy z ustawieniem zębów mogą być zauważone przez lekarza pediatrę, stomatologa, pedodontę lub rodziców. Dzieci, które mają trudności z wymową, mówią niewyraźnie lub non-stop ssą smoczek bądź palec, często wymagają interwencji ortodontycznej.

Podczas wizyty u ortodonty zostanie przeprowadzona ocena zgryzu i ogólnego stanu jamy ustnej dziecka. W oparciu o tę diagnozę, lekarz zdecyduje, czy zalecane jest stosowanie aparatu ortodontycznego na zęby mleczne.

aparat ortodontyczny a zęby mleczne

Aparat ortodontyczny a zęby mleczne – jak może pomóc?

Aparat ortodontyczny to urządzenie, które skupia się na poprawie położenia zębów i zgryzu. Warto zdawać sobie sprawę, że aparaty ortodontyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych pacjentów. Dzieci również mogą korzystać z tej formy leczenia. W przypadku zębów mlecznych stosuje się specjalne, ruchome aparaty ortodontyczne. Jakie korzyści niesie za sobą ich stosowanie?

 • Poprawa funkcji żucia - dzięki odpowiedniemu ustawieniu zębów mlecznych, dziecko będzie mogło lepiej gryźć i rozdrabniać jedzenie.
   
 • Poprawa artykulacji - w przypadku problemów z wymową lub artykulacją dźwięków, aparat ortodontyczny może pomóc dziecku osiągnąć właściwą pozycję języka i warg, co ułatwi rozwijanie mowy.
   
 • Zachowanie przestrzeni dla zębów stałych - poprawa ułożenia zębów mlecznych może przyczynić się do prawidłowego rozwoju zębów stałych, zapobiegając nadmiernie ciasnemu ustawieniu zgryzu.
   
 • Poprawa estetyki uśmiechu - warto również pamiętać, że aparaty ortodontyczne mogą pomóc w korekcji wad zgryzu, co wpłynie na estetykę uśmiechu dziecka.
   

Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne?

Decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego u dziecka powinna zapaść po konsultacji z ortodontą. Specjalista oceni stan uzębienia, zgryzu i ewentualne problemy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre wady zgryzu można skutecznie korygować już u dzieci w wieku przedszkolnym. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym łatwiej można skorygować wady i uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Zatem zęby mleczne nie są przeciwwskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego. 

W przypadku aparatów ortodontycznych stosowanych u dzieci, specjalista zazwyczaj wybierze odpowiednią metodę leczenia, biorąc pod uwagę wiek dziecka i rodzaj problemu. Aparaty ruchome mogą być stosowane gdy dziecko posiada jeszcze zęby mleczne. Daje to możliwość szybkiego wdrożenia leczenia. W przypadku nasilonych wad zgryzu, konieczne może okazać się korzystanie z aparatu już po ukończeniu 3. roku życia.
 

Zęby mleczne a aparat ruchomy

Aparat ruchomy jest urządzeniem ortodontycznym, które ma na celu korygowanie drobnych wad w szczęce i żuchwie. Zakres jego działania obejmuje przede wszystkim problemy z ustawieniem zębów i zgryzem. Jeśli wady zgryzu są bardziej zaawansowane, konieczne może być późniejsze stosowanie aparatu stałego (po wymianie zębów mlecznych na stałe).

Aparat ruchomy zakłada się na zęby na kilka do kilkunastu godzin w ciągu dnia lub na noc. Jednak kluczowym aspektem jest regularność jego noszenia. Jeśli dziecko zaniedbuje noszenie aparatu, efekty leczenia ortodontycznego mogą być niezadowalające. Dlatego też rodzice powinni o tym przypominać, aby wykształcić odpowiedni nawyk. Sprawdź również jak stosować wosk ortodontyczny.

Aparat ruchomy posiada wiele zalet, które warto uwzględnić. Jedną z głównych korzyści jest jego niski koszt w porównaniu do aparatu stałego. Ponadto, fakt, że jest on wyjmowany, ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Dziecko może zdjąć aparat podczas mycia zębów, co ułatwia dotarcie do wszystkich zakamarków i zachowanie czystości.

aparat ruchomy

Aparat ortodontyczny ma pozytywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Poprawia funkcje żucia, artykulację, pomaga w utrzymaniu odpowiednich przestrzeni dla zębów stałych i wpływa na estetykę uśmiechu. Dlatego warto konsultować się z ortodontą już od najmłodszych lat, aby zapewnić dziecku zdrowe i piękne zęby w przyszłości. Nie należy bagatelizować problemów z uzębieniem u dzieci, ponieważ wczesne rozpoznanie i leczenie mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia malucha.

 

Bibliografia:

 1. https://www.bunkerhilldentistry.com/2019/07/25/braces-with-baby-teeth/
 2. https://sunshinepdtx.com/blog/orthodontic-braces-with-baby-teeth/
 3. https://www.bio-force.ie/dental-clinic/children-removable-braces

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię