Aparat ortodontyczny a ósemki

Temat związany z aparatem ortodontycznym oraz obecnością ósemek w jamie ustnej budzi liczne pytania i wątpliwości wśród pacjentów. Pytanie o konieczność usunięcia tych zębów często pojawia się wraz z decyzją o założeniu aparatu ortodontycznego. Dyskusje na temat roli ósemek w naszej jamie ustnej, ich ewolucji oraz związku z leczeniem ortodontycznym nadal pozostają aktualne. Wpływ ósemek na przebieg leczenia, komfort pacjenta oraz ostateczny rezultat są zagadnieniami, którym warto przyjrzeć się z bliska. Dowiedz się kiedy i dlaczego konieczne może okazać się ich usunięcie oraz jakie czynniki wpływają na taką decyzję!


Tego dowiesz się z poniższego artykułu:


Czy trzeba wyrywać ósemki do aparatu ortodontycznego?

Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do chorób zębów i dziąseł oraz utrudniać funkcje takie jak żucie i wymowę. W przypadku leczenia ortodontycznego istnieje pytanie, czy konieczne jest usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości. Tradycyjnie, leczenie ortodontyczne często wiązało się z ekstrakcją zębów, w tym ósemek. Jednakże, współczesna ortodoncja stara się unikać tego zabiegu, jeśli to możliwe.

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone bez usuwania zębów, zwłaszcza jeśli wady zgryzu nie są zbyt skomplikowane. Ortodonci starają się wypracować strategię leczenia, która minimalizuje konieczność ekstrakcji zębów. Dzięki postępowi w dziedzinie ortodoncji, istnieje wiele opcji leczenia, które umożliwiają korektę zgryzu bez konieczności usuwania zdrowych zębów.

Decyzja o usunięciu ósemek zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym od diagnozy wady zgryzu oraz analizy przestrzeni w łuku zębowym. W niektórych przypadkach, zamiast ósemek, może być konieczne usunięcie innych zębów, np. czwórek lub piątek, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń. Warto skonsultować się z ortodontą, który na podstawie badania i analizy zaleci najlepszą ścieżkę leczenia, minimalizując konieczność ekstrakcji zębów mądrości.

Aparat ortodontyczny a ósemki - czy trzeba wyrywać?

Jakie są wskazania do usunięcia ósemek w celu leczenia ortodontycznego?

Istnieje kilka powodów, dla których może zapaść decyzja o usunięciu ósemek. Do najważniejszych zaliczamy:

 • Zepsute ósemki - jeśli ósemki są mocno zepsute, mogą stanowić zagrożenie dla sąsiednich zębów, prowadząc do rozwoju próchnicy i innych powikłań. W takiej sytuacji usuwanie zębów mądrości jest konieczne, aby uniknąć dalszych powikłań i zapewnić skuteczne leczenie ortodontyczne.
   
 • Zatrzymane ósemki - zęby mądrości, które nie wyrosły w pełni lub są częściowo zatrzymane w dziąśle, mogą być przyczyną bólu oraz stanowić źródło infekcji i innych problemów. Usunięcie takich zębów może być konieczne przed leczeniem ortodontycznym, aby zapobiec dalszym komplikacjom.
   
 • Brak miejsca w łuku zębowym - gdy w łuku zębowym brakuje miejsca, ortodonta może zalecić usunięcie niektórych zębów, w tym ósemek. Jest to często konieczne w przypadku silnego stłoczenia zębów lub innych skomplikowanych wad zgryzu, aby umożliwić właściwą korektę i ustawienie zębów.

Ostatecznie, decyzja o usunięciu ósemek przed leczeniem ortodontycznym zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz oceny lekarza stomatologa lub ortodonty. Ważne jest, aby skonsultować się z odpowiednimi specjalistami i podjąć decyzję najlepiej dopasowaną do potrzeb pacjenta oraz wymagań leczenia.
 

Kiedy usunąć ósemki – przed czy w trakcie leczenia?

Ekstrakcja ósemek przed założeniem aparatu

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa w celu wyleczenia ewentualnych ubytków, wymiany starych plomb oraz oczyszczenia zębów. Jeśli zęby mądrości są w złym stanie, a ich leczenie nie jest możliwe, konieczne jest ich usunięcie. Zapobiega to potencjalnym powikłaniom, które mogą wystąpić podczas leczenia ortodontycznego, kiedy utrudniona jest higiena jamy ustnej. Gdy ósemki są zdrowe, o konieczności ich usunięcia decyduje ortodonta.

Produkty powiązane

Usunięcie zębów mądrości przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oznacza, że aparatu nie będzie można założyć od razu. Zazwyczaj ortodonta przesuwa termin wizyty o około dwa tygodnie, aby dać czas na zagojenie ran po ekstrakcji. Zakładanie aparatu ortodontycznego po wygojeniu dziąseł zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji.
 

Ekstrakcja ósemek w trakcie leczenia ortodontycznego

Przed założeniem aparatu ortodontycznego, każdy ortodonta opracowuje plan leczenia wad zgryzu. Jednakże, nawet przy starannym planowaniu, leczenie nie zawsze przebiega zgodnie z założeniami. W przypadku braku miejsca w łuku zębowym lub zatrzymania się ósemek, konieczne może być ich usunięcie w trakcie leczenia ortodontycznego.

Technicznie nie ma przeszkód, aby usunąć ósemki w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Jednak ortodonci zwykle dążą do leczenia bezekstrakcyjnego. Usunięcie zębów, szczególnie zdrowych, jest traktowane jako ostateczność z powodu dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, jaki może to spowodować u pacjenta.

W przypadku usunięcia zębów podczas leczenia ortodontycznego, aparat nie musi być zdejmowany. Czasem wystarczy usunąć zamki, aby chirurg mógł wykonać zabieg. To rozwiązanie minimalizuje koszty i pozwala utrzymać harmonogram leczenia.

Aparat ortodontyczny a ósemki

Ósemki - czy są potrzebne?

Wielu pacjentów zastanawia się nad koniecznością usunięcia ósemek, zwanych także zębami mądrości. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależna jest od indywidualnego przypadku, lecz warto rozważyć, czy obecnie te dodatkowe zęby spełniają jakąkolwiek istotną funkcję. Ich obecność w jamie ustnej nie jest przypadkowa i stanowi dziedzictwo po naszych praprzodkach. Kiedyś, zęby mądrości były kluczowe dla ludzi pierwotnych, pomagając im w rozdrabnianiu surowego mięsa, które stanowiło główną część diety. Jednakże, wraz z ewolucją naszej diety i zmianami w sposobie przygotowywania pokarmów, ósemki utraciły swoje pierwotne znaczenie.

W kontekście leczenia ortodontycznego, decyzja o usunięciu ósemek zazwyczaj zależy od indywidualnych warunków pacjenta. Często dochodzi do ekstrakcji ósemek, gdy brakuje miejsca w łuku zębowym. Jednak, nawet w takiej sytuacji, lekarz może zdecydować, że bardziej korzystne będzie usunięcie innego zęba, który jest bardziej zniszczony. W takim przypadku, zdrowe ósemki mogą pozostać nienaruszone, co eliminuje konieczność ich ekstrakcji.

 

Bibliografia:

 1. https://www.theorthodontists.com.au/blog/do-wisdom-teeth-affect-braces-debunking-the-myths
 2. https://www.drgluck.com/wisdom-teeth-and-braces/
 3. https://orthodonticassoc.com/oral-health/wisdom-teeth-and-braces/
 4. https://wilkinsonorthodontics.com.au/how-do-wisdom-teeth-affect-orthodontic-treatment/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię