Jak dbać o aparat ortodontyczny? Praktyczny poradnik

Aparat ortodontyczny jest wykorzystywany w leczeniu różnych wad zębowych i wad zgryzu. Jego skuteczność jest fenomenalna, jednak cały proces wymaga cierpliwości. Aparat musi pozostać na zębach wiele miesięcy, aby mogły nastąpić oczekiwane zmiany. W tym czasie konieczna jest bardzo uważna pielęgnacja i staranność na co dzień. Oto praktyczny poradnik, z którego dowiesz się jak dbać o aparat ortodontyczny.


Najważniejsze wątki:

Dbałość o aparat ortodontyczny - element podstawowej higieny

Aparat ortodontyczny to najlepsza pomoc przy bardzo różnych problemach z zębami i zgryzem. Rezultaty takiej korekcji są znakomite, jednak jest to proces który trwa wiele miesięcy, a czasem i lat. Obecność aparatu ortodontycznego w jamie ustnej sprawia, że wokół jego elementów gromadzą się zanieczyszczenia i osady. Pozostałości jedzenia, co za tym idzie - ryzyko namnażania się bakterii - wymagają szczególnej uwagi. Zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować próchnicę, stany zapalne dziąseł i uszkodzenia szkliwa.

jak dbać o aparat ortodontyczny

Jakie wady leczy aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest wykorzystywany przy leczeniu dość obszernej listy możliwych wad zgryzu i wad zębów. Wśród tych pierwszych wyróżniamy dwa typy wad:

 • dotylne (gdy żuchwa lub zęby są zanadto cofnięte)
 • doprzednie (gdy żuchwa lub zęby są zanadto wysunięte).

Bardziej zróżnicowane są wady zębów. Czynników, które mają na to wpływ jest bardzo wiele. Problemy wynikają z uwarunkowań genetycznych i cech indywidualnych. Aparaty ortodontyczne są wykorzystywane do normalizacji:

 • zbyt dużej ilości zębów,
 • zmniejszenia stłoczenia zębów,
 • wyrównania zębów na łukach,
 • korekcji ustawienia zębów względem własnej osi.

Na wady zębów może też mieć wpływ zróżnicowany czas ich wyrzynania.

Produkty powiązane

Co wpływa na czas utrzymywania aparatu ortodontycznego na zębach?

Czas leczenia aparatem ortodontycznym jest uzależniony od kilku warunków. Specjalista podczas planowania etapów procedury bierze pod uwagę:

 • wiek pacjenta
 • poziom skomplikowania wad

Im wcześniej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym szybszych efektów można się spodziewać. Dorośli również mogą z powodzeniem stosować leczenie ortodontyczne, ale faktem jest, że aparat ortodontyczny u dzieci przynosi efekty w krótszym czasie.

Zobacz także >> 7 wskazówek jak myć zęby z aparatem ortodontycznym

Kolejnym czynnikiem warunkującym czas pozostawania aparatu ortodontycznego na zębach są regularne wizyty kontrolne. Weryfikacja postępów leczenia i tempa zmian powinny być monitorowane systematycznie. Prosty, a niezwykle przydatnym akcesorium dla osób noszącch aparaty jest wosk ortodontyczny.

Jak dbać o aparat ortodontyczny? 4 niezbędne zasady

Zastanawiasz się jak dbać o aparat ortodontyczny by zminimalizować ryzyko próchnicy i stanów zapalnych? Przedstawiamy 4 najważniejsze zasady:

1. Specjalna szczoteczka do mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej w każdych okolicznościach. Osoby, które noszą aparat ortodontyczny muszą jednak czasowo zmagać się z trudnościami, które powodują zamki oraz drut. Dlatego zostały stworzone specjalne szczoteczki, takie jak Vitis Orthodontic. Czym różnią się od zwykłej szczoteczki do zębów?

 • wyprofilowaniem – specjalna szczoteczka jest dostosowana do potrzeb aparatu ortodontycznego, który tworzy trudno dostępne miejsca. Konstrukcja aparatu utrudnia czyszczenie zębów przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów;
 • większa giętkość szczoteczki – ułatwia manewrowanie podczas codziennego mycia zębów docierając do każdej płaszczyzny;
 • dopasowanie rodzaju i kształtu włókien włosia – mała powierzchnia zamków na zębach, tworzących wypukłość, wymaga krótszego włosia. Powierzchnia dookoła zamka potrzebuje dłuższych włókien;
 • antypoślizgowa rączka - dla pewniejszego utrzymania szczoteczki w dłoni. Stabilne utrzymanie ułatwia wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Produkty powiązane

jak dbać o aparat ortodontyczny

2. Nić do zębów

Próchnica rozwija się najczęściej między zębami. Trudno te miejsca doczyścić włosiem szczoteczki, dlatego ogromnie ważne jest codzienne używanie nici dentystycznej. Ale jeśli nosisz aparat ortodontyczny, to wiesz doskonale, że masz trudniejsze zadanie.

Nacisk wywierany przez aparat często utrudnia wprowadzenie nici między zęby. Dlatego powstała nić GUM Ortho Floss – produkt przeznaczony dla osób noszących aparat. Ta nić jest wyposażona w przewleczkę, która ułatwia wprowadzenie nici między ścieśnione zęby.

Pęczniejąca nić GUM Ortho Floss w trakcie czyszczenia zwiększa pod wpływem wilgoci swoją objętość. Dzięki temu o wiele skuteczniej wyprowadza spomiędzy zębów pozostałości jedzenia i osady.

Produkty powiązane

3.  Irygatory

Kolejnym etapem dbałości o aparat ortodontyczny jest używanie irygatorów do zębów. Silny strumień wody oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z pozostałości. Jest to szczególnie wskazane przy wrażliwych dziąsłach, a to częste zjawisko jeśli nosisz aparat ortodontyczny. Dowiedz się więcej jak używać irygatora do zębów.

Produkty powiązane

4.  Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej pozwalają usunąć bakterie, złagodzić podrażnienia dziąseł i wzmocnić szkliwo. Dla osób będących w trakcie leczenia ortodontycznego to bardzo ważne, ze względu na łatwość gromadzenia się  drobnoustrojów wokół elementów aparatu. Także i w tym zakresie mamy do zaproponowania idealne rozwiązanie, jakim są płyny do płukania ust, przeznaczone właśnie dla pacjentów ortodontycznych. Preparaty te różnią się od innych płynów do płukania jamy ustnej składem.

Polecamy płyn Vistis Orthodontic, który jest wzbogacony o składniki łagodzące podrażnienia błon śluzowych. Alantoina przyspiesza gojenie się drobnych uszkodzeń, a aloe vera redukuje stany zapalne. Chlorek cetylopirydyny, będący podstawą preparatu, działa antybakteryjnie i zapobiega tworzeniu się biofilmu na aparacie ortodontycznym. Jeśli pragniesz umilić sobie codzienną higienę jamy ustnej przyjemnym smakiem – wypróbuj płyn KIN OrthoKIN truskawka-mięta. To także produkt o specjalnym przeznaczeniu, który kompleksowo dba o aparat ortodontyczny, zęby i dziąsła.

Produkty powiązane

Jak dbać o aparat ortodontyczny w podróży?

Zastanawiasz się jak dbać o aparat ortodontyczny w trakcie podróży? Denerwuje Cię, że to straszna fatyga i trudności? Wozić ze sobą wszystkie potrzebne akcesoria faktycznie byłoby kłopotliwe. Dlatego z myślą o takich sytuacjach, gdy wyjeżdżasz gdzieś na kilka dni, stworzono zestaw ortodontyczny Vistis Orthodontic. Jest niezwykle praktyczny i kompaktowy. Zawiera wszystkie potrzebne rzeczy i preparaty do pielęgnacji w małych pojemnościach w funkcjonalnym etui. Dzięki temu możesz perfekcyjnie dbać o aparat ortodontyczny podczas wypadów weekendowych lub na służbowym wyjeździe i w każdej innej sytuacji.

Zobacz także >> dlaczego pasty do zębów zawierają fluor?

 

Bibliografia:

T. Weir, Clear aligners in orthodontic treatment [w:] Australian dental journal 2017 (dostęp: 26.06.2023)

L. Robertson, H. Kaur i inni, Effectiveness of clear aligner therapy for orthodontic treatment: A systematic review [w:] Orthodontics & craniofacial research 2020 (dostęp: 26.06.2023).

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię