Kiedy wynaleziono szczoteczkę do zębów?

W dzisiejszych czasach szczoteczkę do zębów ma już każdy – to właśnie dzięki niej możemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Codzienny rytuał higieny jamy ustnej jest tak głęboko zakorzeniony w naszym życiu, że zapominamy o jej skromnych początkach. Zastanawiasz się, kiedy wymyślono szczoteczkę do zębów i kto ją wynalazł? Czytaj dalej i wybierz się z nami w podróż do przeszłości, w której przybliżymy Ci fascynującą historię szczoteczki do zębów!


Spis treści:

Kto wynalazł szczoteczkę do zębów?

Chęć utrzymywania higieny jamy ustnej była instynktowna nawet w przypadku naszych bardzo dalekich przodków, którzy przemierzali ziemię od tysiącleci. Proste  narzędzia do oczyszczania zębów, które są odpowiednikiem naszych współczesnych szczoteczek do zębów, istniały już od 3,5 tysiąca lat przed naszą erą.

Z tego względu niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie tego, kto wynalazł szczoteczkę do zębów – w jej opracowaniu brało udział bowiem wiele osób na przestrzeni wieków oraz w obrębie szerokiego regionu geograficznego. Chęć utrzymywania higieny jamy ustnej nie jest jednak nową ideą – archeolodzy potwierdzili, że nasi przodkowie już w czasach prehistorii używali piór ptaków, kolców jeżozwierza i cienkich kości do pozbywania się z zębów resztek po posiłku.

Szczoteczka do zębów nie została więc wynaleziona przypadkiem – ludzie od zawsze dążyli do opracowania narzędzia, dzięki któremu mogą w wygodny i skuteczny sposób zachować świeżość jamy ustnej. To właśnie dzięki higienie zębów w połączeniu z dietą ubogą w cukry proste nasi przodkowie rzadko kiedy zmagali się z próchnicą. Tutaj znajdziesz 6 najważniejszych porad na temat tego, jak zapobiec próchnicy.

kiedy wynaleziono szczoteczkę do zębów?

Kiedy wynaleziono szczoteczkę do zębów?

Historia szczoteczki do zębów w starożytności

Najstarsze narzędzie, które przypominało współczesną szczoteczkę do zębów, datuje się na 3500 rok p.n.e. Zostało odnalezione na historycznym obszarze Mezopotamii, na którym dziś znajduje się Irak. Narzędzie to było niczym innym, jak gałązką drzewa. Charakteryzowała się ona postrzępioną końcówką, która służyła do szczotkowania zębów.

Gałązki były wykorzystywane do utrzymywania higieny jamy ustnej w wielu kulturach – były popularne szczególnie wśród starożytnych Babilończyków, Egipcjan, Greków, Rzymian oraz Chińczyków. Około IV wieku p.n.e. z gałązek drzew chętnie korzystali również mieszkańcy półwyspu Indyjskiego – o korzyściach tego sposobu mówiła bowiem Ajurveda.

Gałązki do mycia zębów były pozyskiwane z drzew o drewnie bogatym w olejki eteryczne, dzięki czemu służyły za naturalny odświeżacz oddechu. Popularnym rodzajem tego narzędzia jest miswak – to wykazująca się działaniem antybakteryjnym gałązka z drzewa arakowego, której końcówka była moczona w wodzie różanej. Była używana od tysiącleci w Afryce i na Bliskim Wschodzie, jednak po dziś dzień jest popularna wśród muzułmanów na całym świecie.

kiedy wynaleziono szczoteczkę do zębów?

Historia szczoteczki do zębów w średniowieczu

Wiesz już, że przez długi czas gałązka drzewa była używana jako szczoteczka do zębów. Kiedy wynaleziono jednak narzędzie, które bardziej przypomina używane przez nas plastikowe szczoteczki? Tę zasługę przypisuje się Chińczykom w czasach dynastii Tang, czyli w latach 619–907 –  to właśnie oni opracowali pierwszą szczoteczkę do zębów.

Jej uchwyt wykonywany był z bambusa oraz kości zwierzęcych, a włókna ze szczeciny świń. Do produkcji szczoteczek do zębów pozyskiwano włosie z wieprzów hodowanych w północnych Chinach oraz na Syberii. Zimny klimat sprawiał bowiem, że szczecina zwierząt była twardsza i gęstsza, a co za tym idzie – skuteczniejsza w oczyszczaniu zębów.

W XVII wieku chińska szczoteczka do zębów została przyniesiona do Europy przez podróżników i z czasem została spopularyzowana. Europejczycy zaczęli produkować swoją własną wersję szczoteczki używając do tego końskiego włosia – było one bowiem bardziej miękkie od twardej szczeciny świń.

Współczesna historia szczoteczki do zębów

Masowa produkcja szczoteczek do zębów w Europie rozpoczęła się w 1780 roku – zawdzięczamy ją brytyjczykowi Williamowi Addisowi, który wpadł na ten pomysł podczas swojego pobytu w więzieniu. W połowie XIX wieku jego szczoteczki były już masowo produkowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Japonii.

Mimo że William Addis jest uważany za ojca pierwszych masowo produkowanych szczoteczek do zębów w Europie, to nie on opatentował ten pomysł. Pierwszy patent został przyznany bowiem H. N. Wadsworthowi, który ulepszył konstrukcję Addisa. Opracowana przez Wadswortha szczoteczka wciąż nie była jednak idealna. Wciąż poszukiwano alternatywy, która nie gromadziłaby bakterii i była odporna na wilgoć.

Wraz z pojawieniem się tworzywa sztucznego, zaczęło ono zastępować każdy inny materiał – również i w przypadku szczoteczki do zębów. Pierwsza szczoteczka do zębów z nylonowym włosiem pojawiła się w sprzedaży w 1938 roku i okazała się dużo bardziej higieniczna i łatwiejsza w użyciu, niż szczoteczka z włosia zwierzęcego.

Rezultatem wieloletniej inwencji jest narzędzie, które każdy z nas ma w swojej łazience. Jednak historia szczoteczki do zębów na tym się nie kończy! Eksperci nieustannie dążą do jej udoskonalenia i unowocześnienia, tak aby sprawdzała się w swojej roli jeszcze lepiej. Właśnie dzięki temu możemy cieszyć się dobrodziejstwem elektrycznych i sonicznych szczoteczek do zębów.

Kiedy wynaleziono pastę do zębów?

Poznałeś już długą i zawiłą historię szczoteczek do zębów – czy zastanawia Cię również, kiedy wynaleziono pastę do zębów? Czego używano w połączeniu z różnymi formami szczoteczek, z których korzystano na przestrzeni tysiącleci?

Najpopularniejsze środki do mycia zębów w starożytności były w formie proszku – Egipcjanie ucierali w moździerzu m.in. pokruszone skorupy jaj, mirrę i sproszkowane kopyta wołu do uzyskania jednolitej konsystencji. Proszek następnie wcierało się w zęby i tym samym oczyszczało je z zanieczyszczeń. W starożytnej Grecji cenionym środkiem do mycia zębów była za to pasta ze sproszkowanego węgla i wody.

Starożytne cywilizacje ceniły sobie również antybakteryjne i odświeżające właściwości ziół i przypraw takich jak mięta, anyż, cynamon i goździki. Używano je do bezpośredniego żucia, lub ucierało i mieszało z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Popularnym składnikiem była również sól, z której korzystali mieszkańcy polskich wsi jeszcze w XX wieku.

kiedy powstała pasta do zębów

Pierwsza pasta do zębów, którą znamy dzisiaj, powstała jednak wcześniej – pod koniec XIX wieku. To właśnie wtedy opracowano pierwszą pastę zawierający fluor, który była produkowana masowo i sprzedawana w wygodnych tubkach. Dzisiaj na rynku znajduje się już setki rodzajów specjalistycznych past do zębów dopasowanych do różnorakich wymagań.

Piękny, śnieżnobiały uśmiech i zdrowe zęby są możliwe dzięki tysiącom lat innowacji – to właśnie one doprowadziły bowiem do tak dużego rozwoju branży dentystycznej. Warto skorzystać więc z nowoczesnych rozwiązań – dlatego też zapoznaj się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziesz szczoteczki, czyściki i pasty do zębów w pełni dostosowanych do Twoich potrzeb!
 

Bibliografia:

Library of Congress, Who invented the toothbrush and when was it invented?, loc.gov

Smile Concepts Dentistry, The History of the Toothbrush, smileconcepts.co.uk

British Dental Association, Ancient dentistry, bda.org

John M. Pinnix, Advanced Dentistry of Blakeney, The History Of Toothpaste, blakeneysmiles.com, 2016

Scott Gourley, Apple Family Dental, The Advanced Dental Care of Ancient China, 2021

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię