Polskie Towarzystwo Stomatologiczne – co to za organizacja i jaką pełni rolę?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne to, jak sama nazwa wskazuje, zrzeszenie polskich dentystów. Działa ono aktywnie w dziedzinie zdrowia jamy ustnej, poprzez edukowanie Polaków oraz stanowienie pieczy nad samym zawodem stomatologa. Czym właściwie jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i jaką gra rolę na krajowej arenie zdrowia jamy ustnej? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!


Co warto wiedzić o Polskim Towarzystwie Stomatologicznym?

Czym jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne? Cele i założenia

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne to organizacja, która zrzesza lekarzy stomatologów w całej Polsce – zobacz, co to za zawód i jakie uprawnienia posiada lekarz. Jej zadaniem jest doskonalenie dziedziny stomatologii nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Najważniejsze zadania PTS to m.in.:

  • Podnoszenie poziomu zawodowego dentystów – regularne aktualizowanie i poszerzanie wiedzy jest niezwykle ważne w przypadku każdego lekarza. Właśnie dlatego PTS organizuje liczne konferencje, seminaria i warsztaty w dążeniu do tego, aby każdy polski dentysta był na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w stomatologii.
  • Ustanawianie standardów i wytycznych – to kolejna bardzo ważna rzecz, za którą odpowiedzialne jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Wytyczne odnośnie praktyk medycznych i produktów do higieny jamy ustnej to pewność, że Polacy mają dostęp jedynie do najbezpieczniejszych rzeczy.
  • Kształcenie etyki zawodowej środowiska polskich dentystów – ustanawianie kodeksu etycznego dla lekarzy dentystów pozwala stowarzyszeniu zapewnić najwyższy standard leczenia w kraju.
  • Rozwijanie wiedzy stomatologicznej – PTS dąży do odnalezienia nowych odkryć i innowacji w medycynie stomatologicznej poprzez wspieranie badań w tej dziedzinie.
  • Organizacja społecznego lecznictwa stomatologicznego – zrzeszenie organizuje również liczne akcje i programy, aby zwiększyć wiedzę Polaków w zakresie znaczenia zdrowia jamy ustnej, utrzymywania higieny oraz wdrażania działań profilaktycznych.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne – historia zrzeszenia

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne to organizacja o długiej historii – jej początki sięgają bowiem 1951 roku. Powstała ona z inicjatywy Rady Naukowej w celu ustanowienia nowej oraz udoskonalonej Izby Lekarsko-Dentystycznej. Założyciele, prezesowie oraz członkowie PTS to specjaliści – profesorowie i doktorzy stomatologii z prawdziwą pasją do dziedziny zdrowia jamy ustnej.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Obecnie główną siedzibą PTS jest Wrocław, jednak w trakcie swojej historii zawitało one w wielu innych miastach. Gdzie jeszcze miało swoją siedzibę Polskie Towarzystwo Stomatologiczne? Kraków, Warszawa, Łódź i Katowice – na przestrzeni lat, miejsce to zmieniło się 7 razy.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne aktywnie udziela się na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. W zaledwie 60 lat po swoim założeniu zorganizowało już ponad 11 kongresów, prawie 400 zjazdów specjalistycznych, a także aż 11 tysięcy zebrań naukowo-szkoleniowych! Liczba ta wzrasta każdego roku funkcjonowania zrzeszenia.  Ponadto PTS regularnie uczestniczy w licznych konferencjach i targach medycznych organizowanych w całej Europie.

PTS funkcjonuje w partnerstwie z innymi zrzeszeniami, takimi jak Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, a także Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Laserowej.

Znak Akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – warto wiedzieć!

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne posiada swój własny „Znak Akceptacji” – to logo można znaleźć na pastach, płynach i akcesoriach, a także czasopismach naukowych i szkoleniach. Oznaczenie to potwierdza najwyższą jakość, wiarygodność naukową oraz bezpieczne i skutecznie działanie produktu potwierdzone przez badania kliniczne. Znak Akceptacji PTS rozpoznasz po logo organizacji wzbogaconym o złoty pasek.

Wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć na temat, czym jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Teraz nie pozostaje nic innego, jak być wdzięcznym za najwyższy standard edukacji i usług dentystycznych, które zapewnia nam to zrzeszenie!

 

Bibliografia:

  1. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) – oficjalna strona internetowa, https://pts.net.pl/

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię