Jak zapobiec próchnicy? 6 najważniejszych porad!

Nie ma bardziej powszechnego problemu stomatologicznego, niż próchnica – współczesna dieta bogata w niezdrowe przekąski i słodkości sprawia, że większość osób stanie z nią twarzą w twarz chociaż raz w życiu. Jednak wcale nie musi tak być! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 6 kluczowych porad na temat tego, jak zapobiec próchnicy u dzieci i dorosłych. Już dziś możesz podjąć odpowiednie kroki, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej w ryzach i ochronić swoje zęby.


Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zapobiec próchnicy? Co to za choroba?

Próchnica to spowodowana przez bakterie choroba, która jest skutkiem zaniedbań w higienie jamy ustnej. Potrafi skutecznie zniszczyć piękną aparycję lśniąco-białych zębów, a nieleczona może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w ogólnym zdrowiu organizmu.

Ludzkie zęby są podatne na odkładanie się płytki bakteryjnej – czyli lepkiego nalotu składającego się ze śliny, bakterii i resztek jedzenia. Najłatwiej odkłada się on przy linii dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych, a także w bruzdach zębowych o nierównej strukturze. Ulubionym pokarmem bakterii są cukry, które w śladowych ilościach pozostają w jamie ustnej po każdej słodkiej przekąsce lub posiłku bogatym w węglowodany proste.

Osoby, które zaniedbują higienę jamy ustnej, tworzą na swoich zębach środowisko idealne dla rozwoju bakterii. Gdy nie są one regularnie usuwane, beztrosko kontynuują swoją ucztę na pozostałych po jedzeniu cukrach. Efektem tego procesu jest kwas mlekowy wydzielany przez bakterie jako produkt przemiany materii. Substancja ta prowadzi do demineralizacji szkliwa zębów, znacznie je osłabiając. Sprawdź nasz ranking antybakteryjnych past do zębów.

W początkowym stadium próchnicy, uszkodzenia trudno jest zauważyć – przyjmują formę białych przebarwień na powierzchni zęba. Na tym etapie można jeszcze odwrócić rozwój choroby przy pomocy zdrowej diety i dobrych nawyków higieny jamy ustnej. Jednak jeśli nic nie zmieni się w dotychczasowej rutynie, szkliwo będzie ulegało dalszej demineralizacji.

Produkty powiązane

Z czasem pojawiają się czarne ubytki w zębie, a próchnica wchodzi coraz głębiej w ząb. Jeśli uszkodzenia nie zostaną wyleczone przez lekarza stomatologa, uszkodzeniom zaczyna ulegać zębina, a z czasem również miazga zęba – na tym etapie konieczne jest już leczenie kanałowe.

Zaniedbana próchnica to nie tylko nieestetyczny wygląd i nieprzyjemny zapach z ust, ale i bardzo poważne dla zdrowia skutki. Może doprowadzić ona bowiem do wypadnięcia zęba, przeniesienia czynnika chorobotwórczego do innych części organizmu – w tym nawet do mózgu.

Leczenie próchnicy jest jednak nieprzyjemne i kosztowne (sprawdź ile kosztuje i na czym polega leczenie kanałowe), dlatego tak samo jak w przypadku każdej innej choroby – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego weź sprawy w swoje ręce już teraz, aby uniknąć tego przykrego rozwoju sytuacji. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zapobiegać próchnicy – krótko i na temat!

Jak zapobiec próchnicy? 6 nawyków, które powinieneś wdrożyć już dziś

1. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie

Jak już wiesz, zaniedbanie w higienie jamy ustnej to kluczowa przyczyna próchnicy. Mycie zębów jest więc pierwszym i najważniejszym nawykiem, który powinieneś wdrożyć do swojej rutyny już dzisiaj! Lekarze stomatolodzy są jednogłośni – mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty to podstawa dla utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej. Sprawdź też dlaczego pasty do zębów zawierają fluor.

Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco usuwać resztki jedzenia i bakterie, zapobiegając nadmiernemu namnożeniu szkodliwych mikroorganizmów. Właśnie dlatego codzienne mycie zębów jest kluczowym sposobem na to, jak zapobiegać próchnicy u dzieci i dorosłych – do tej zasady powinien stosować się każdy bez wyjątku!

Produkty powiązane

Aby codzienne mycie zębów było jeszcze skuteczniejsze, wyposaż się w odpowiednie narzędzia. Wspaniałym sojusznikiem w walce z próchnicą jest zwłaszcza szczoteczka soniczna PixieDent ONYX z 4 końcówkami – to ultranowoczesne urządzenie, z którego pomocą wyczyścisz każde, nawet trudno dostępne zakamarki w jamie ustnej.

Nie zapominaj również o korzystaniu ze specjalistycznej pasty do zębów – tutaj znajdziesz najwyższej jakości produkty dedykowane dla najbardziej wymagających klientów. Nasze pasty nie tylko pomogą Ci zapobiec próchnicy, ale i umożliwią Ci ponowną remineralizację szkliwa. Promienny uśmiech gwarantowany!


Sprawdź nasz ranking najlepszych past do zębów
 

 

2. Zadbaj o odpowiednią technikę szczotkowania

Masz podatne na choroby zęby i zastanawiasz się, jak najlepiej zapobiec próchnicy? W takim przypadku niezwykle ważna jest nie tylko częstotliwość i czas mycia zębów, ale i odpowiednia technika szczotkowania. Dzięki niej będziesz miał bowiem pewność, że nie pominiesz żadnego zakamarka! Dowiedz się więcej także o korzyściach wynikających z lakowania zębów.

jak zapobiec próchnicy u dzieci

Odpowiednie mycie zębów opiera się przede wszystkim na delikatności. Nie powinieneś używać do tego nadmiernej siły – silne tarcie nie jest potrzebne do tego, aby skutecznie pozbyć się płytki bakteryjnej. Zarówno w przypadku szczoteczek manualnych jak i elektrycznych wystarczy, abyś delikatnie przyłożył jej końcówkę do zębów. Dzięki temu skuteczniej usuniesz bakterie, jednocześnie zapobiegając uszkodzeniu szkliwa oraz przedwczesnemu zużyciu włosków szczoteczki.

Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy myciu zębów, jest dokładność. Na choroby narażone są zwłaszcza zęby trzonowe, które są trudniej dostępne i charakteryzują się głębokimi bruzdami i nieregularną powierzchnią. Jak można zapobiec próchnicy w tym obszarze? Przede wszystkim musisz upewnić się, że Twoja szczoteczka dochodzi do zębów trzonowych – poświęć im tyle samo uwagi, co siekaczom i kłom.

Podczas mycia szczoteczką manualną wykonuj delikatne ruchy wymiatające i okrężne. Szczoteczki elektryczne i soniczne wykonują te ruchy za Ciebie, dlatego wystarczy, abyś powoli przesuwał je po powierzchni zęba. Niezależnie od tego, jakie szczoteczki lubisz najbardziej – w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór każdego z ich rodzaju!

3. Nitkuj zęby każdego wieczoru

Kolejny kluczowy element codziennej higieny jamy ustnej, który jest często pomijany, to nitkowanie zębów. Jest ono niezbędne do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz pod linią dziąseł, do których nie dociera szczoteczka. Ten nawyk jest niezwykle ważny dla każdego, kto zastanawia się, jak można zapobiegać próchnicy na styku zębów. Dowiedz się więcej na temat higienizacji zębów.

Produkty powiązane

Zęby nitkuj każdego dnia, najlepiej po kolacji w ramach wieczornego mycia zębów. Da Ci to pewność, że pozbyłeś się wszelkich resztek pożywienia, a Twoja jama ustna pozostanie świeża i wolna od bakterii przez całą noc. Do tego potrzebne Ci będą nici dentystyczne i flossery – zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz te, które będą dla Ciebie najwygodniejsze! Dowiedz się więcej również o irygatorze do zębów.

4. Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Aby uzupełnić swoją codzienną higienę jamy ustnej, poza nicią, szczoteczką i pastą do zębów korzystaj również z płynów do płukania jamy ustnej. Warto używać go zarówno po każdorazowym myciu zębów, jak i w czasie dnia, po posiłku. To skuteczny sposób na to, aby szybko odświeżyć oddech, wypłukać resztki pożywienia i oczyścić jamę ustną z bakterii.

Produkty powiązane

Fluor zawarty w płynach dostępnych w naszym sklepie wzmacnia szkliwo zębów, zatrzymując i odwracając jego demineralizację. Antybakteryjne składniki zabiją zaś szkodliwe mikroorganizmy, tworząc środowisko niekorzystne dla powstawania choroby, którą jest próchnica. Jak zapobiegać jej, gdy jest się w biegu? Płucząc jamę ustną specjalnymi płynami! Sprawdź ranking atybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.

5. Ogranicz słodycze

Ograniczenie słodkości to zmiana, dzięki której jeszcze skuteczniej zapobiegniesz próchnicy – tyczy się to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szkodliwe bakterie również uwielbiają bowiem wszelkiego rodzaju cukierki, napoje i słodkie wypieki – dlatego warto wymień je na owoce, wodę i pełnoziarnisty chleb. Podziękują Ci za to nie tylko Twoje zęby, ale i Twoje ogólne samopoczucie!


Zobacz też >> jak dbać o zęby niemowlaka?
 

 

jak zapobiec próchnicy

6. Regularnie badaj zęby u stomatologa

Regularne wizyty u dentysty to ostatni, lecz niemniej ważna wskazówka, do której powinien stosować się każdy. Lekarze stomatolodzy zalecają, aby kontrolować zdrowie swojej jamy ustnej nie rzadziej, niż raz na 6 miesięcy. Tak częste wizyty pozwalają wyłapać początkowy etap próchnicy wystarczająco wcześnie, aby zdusić ją w zarodku i zapobiec bardziej rozległym uszkodzeniom szkliwa. A może warto zdecydować się na zabieg fluoryzacji zębów? Skonsultuj to ze swoim stomatologiem.

Wiesz już, w jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów. Jak sam widzisz – nie potrzeba wiele, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami! Gdy już wdrożysz opisane powyżej dobre nawyki do swojej codzienności, odpowiednia higiena jamy ustnej stanie się Twoją drugą naturą. Tak więc zakup niezbędne wyposażenie już teraz i zapomnij o próchnicy!

 

Zobacz >> ranking płynów do płukania jamy ustnej

 

Bibliografia:

Nigel B. Pitts, Domenick T. Zero, Phil D. Marsh, Kim Ekstrand, Jane A. Weintraub, Francisco Ramos-Gomez, Junji Tagami, Svante Twetman, Georgios Tsakos, Amid Ismail, Dental caries, 2017

Dr Robert H Selwitz, Amid I Ismail, Nigel B Pitts, Dental caries, 2007

National Institute of Dental and Craniofacial Research, Tooth decay, 2023

The Gentle Art of Dentisty, The Five Stages of a Cavity, 2020

Ernie Soto, The Dangers of Untreated Dental Cavities, 2021

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię