Co oznaczają białe plamy na zębach? Dentystka wyjaśnia

Białe plamy na zębach pojawiają się często zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często skłaniają do wizyty u lekarza stomatologa ze względu na defekt kosmetyczny, który stanowią – nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mogą być one pierwszym objawem choroby. Doktor Justyna Karp wyjaśnia, od czego robią się białe plamy na zębach i jak się ich pozbyć.


Najważniejsze wątki poruszone w artykule:

Białe plamy na zębach – od czego powstają?

Powstawanie białych plam na zębach może być spowodowane przez wiele rzeczy. Jednak nawet w 90% przypadków są one objawem tzw. próchnicy początkowej. Jest to wczesne stadium choroby bakteryjnej zębów, w którym powierzchniowa warstwa szkliwa zaczyna ulegać demineralizacji. Staje się ono odwapnione, czego efekty są zauważalne jako niewielkie, jasno-białe plamy o chropowatej powierzchni. Plama próchnicowa kontrastuje swoją barwą z kolorem zębów, ponieważ szkliwo w dotkniętym obszarze jest wysokoporowate i załamuje światło inaczej, niż zdrowa, gładka tkanka.

Początkowa próchnica zębów

Próchnica to efekt nadmiernej aktywności bakterii w jamie ustnej. Dieta bogata w cukry proste w połączeniu z niedostateczną higieną sprawiają, że bakterie mają mnóstwo pożywienia pod postacią węglowodanów zalegających na zębach. W następstwie procesu przemiany materii zaczynają one wydzielać kwas mlekowy, który uszkadza powierzchnię zęba i prowadzi do pojawienia się białych plamek.

Na wczesnym etapie próchnica nie wiąże się z żadnymi innymi objawami, takimi jak ból – można zauważyć ją jedynie pod postacią białych przebarwień na szkliwie. Wówczas choroba jest jeszcze odwracalna, jednak zbagatelizowanie tego stanu skutkuje przekształceniem plamy próchnicowej w ciemny ubytek zęba. Dlatego to bardzo ważne, aby regularnie kontrolować stan swojego uzębienia w lustrze, a w razie ich zauważenia skonsultować się z lekarzem.

Fluoroza

Kolejną przyczyną, która mogła spowodować białe plamki na zębach, jest fluoroza. Występuje rzadziej od próchnicy i rozwija się w wieku szkolnym. To zaburzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – jest skutkiem nadmiernej ekspozycji na fluor w okresie rozwoju szkliwa. W tym przypadku białe plamy na zębach u dzieci obejmują większość zębów w łuku.

Taki stan może być również spowodowany przez defekty rozwojowe szkliwa, takie jak m.in.  hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa (MIH) czy niedowapnienie. Przyczyna drugiego zaburzenia to stany zapalne obejmujące ząb mleczny, które wpłynęły na uszkodzenie szkliwa rozwijającego się zęba stałego. W tym przypadku białe plamy na zębach stałych u dzieci są widoczne od razu po ich wyrżnięciu.

białe plamy na zębach co oznaczają

Białe plamy na zębach – jak usunąć?

Udaj się do dentysty

Jeżeli białe plamy na zębach to próchnica początkowa, wciąż można cofnąć jej postęp. Stomatolog będzie w stanie wykonać zabiegi, których celem jest remineralizacja szkliwa i przywrócenie mu pierwotnej integralności. Jest to możliwe za pomocą fluoryzacji. Polega ona na nałożeniu na zęby specjalnego żelu lub pianki o wysokim stężeniu fluoru. Zabieg ten jest powtarzany przez jakiś czas, do uzyskania całkowitej remineralizacji zębów.

Zmień nawyki żywieniowe

Pacjent musi jednak zmienić również nawyki żywieniowe i przede wszystkim wdrożyć odpowiednią, kompleksową higienę jamy ustnej do swojej codziennej rutyny. Tylko wtedy możliwe będzie zapobiegnięcie nawrotom próchnicy. W innym przypadku zabiegi stomatologiczne w gabinecie nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Wypróbuj zabiegi u stomatologa

Jeżeli białe plamy na zębach po fluoryzacji nie znikną, pacjent może zdecydować się na zabieg infiltracji żywicą za pomocą systemu ICON. Polega ona na potraktowaniu zęba preparatem, który wnika w pory szkliwa i wypełnia je, tym samym usuwając białe przebarwienia. Infiltracja żywicą stanowi skuteczną metodę leczenia plam próchnicowych, bez konieczności ingerowania w strukturę zęba. 

Unikaj produktów wybielających

W każdym przypadku białe plamy na zębach dziecka i dorosłego to stan, który wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem stomatologiem. Jeżeli jest to bowiem próchnica, pod żadnym pozorem nie można dopuścić do jej dalszego rozwoju. Na czas leczenia w gabinecie należy zrezygnować z wysoko ściernych preparatów wybielających, a zamiast tego postawić na pasty do zębów zorientowane na remineralizację szkliwa.

Postaw na produkty z fluorem o niskiej ścieralności

Odpowiednim wyborem będą preparaty o niskiej ścieralności oraz zawierające fluor, które wspomogą odwapnione przez próchnicę szkliwo. Warto sięgnąć po pastę bogatą w cząsteczki odbudowujące, które dostarczają jony wapnia i fosforu osłabionym zębom.

Pacjent powinien również dopełnić mycie zębów specjalistycznym płynem do płukania jamy ustnej. Płyn o gęstej konsystencji to doskonała opcja o przedłużonym działaniu, która dodatkowo wspomoże remineralizację szkliwa. Taka higiena jamy ustnej zorientowana na odbudowę i ochronę przeciwpróchnicową sprawi, że już wkrótce szkliwo odzyska optymalny poziom wapnia, a białe plamy znikną.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię