Co robi asystentka stomatologiczna? Wyjaśniamy!

Na pewno zauważyłeś, że Twoim wizytom w gabinecie dentysty zawsze towarzyszy dodatkowa osoba, która asystuje lekarzowi podczas zabiegów lub samodzielnie wykonuje zabiegi higienizacji. To nikt inny, jak asystentka stomatologiczna – czyli osoba, dzięki której gabinet dentystyczny zawsze działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Na czym polega praca asystentki stomatologicznej, jakie są jej obowiązki i czym różni się od higienistki? Odpowiedzi znajdziesz u nas!


Najważniejsze tematy poruszone w artykule:

Asystentka stomatologiczna – na czym polega praca?

Asystentka stomatologiczna to niezbędny członek załogi w każdym gabinecie stomatologicznym. Jej głównym obowiązkiem jest współpraca z lekarzem stomatologiem w codziennej pracy. Przede wszystkim poprzez przygotowywanie potrzebnych narzędzi i materiałów, sterylizację stanowiska pracy, a także przygotowywanie samego pacjenta do zabiegu. Jednak zadania asystentek stomatologicznych są o wiele bardziej wszechstronne.

Gabinet dentystyczny to miejsce, do którego spora część pacjentów nie idzie z uśmiechem na twarzy – wizja licznych badań i zabiegów w obszarze jamy ustnej może być bowiem bardzo stresująca. Często wizyta staje się jednak znośna, a wręcz nawet przyjemna właśnie dzięki pozytywnej energii asystentki stomatologicznej. Służy ona bowiem wsparciem nie tylko lekarzowi, ale również pacjentowi!

Poza swoimi technicznymi obowiązkami, asystentka stomatologiczna dba również o fizyczny, a także psychiczny komfort pacjenta. Pielęgnuje ona ciepłą i przyjazną atmosferę w miejscu, które z reguły kojarzy się z dyskomfortem i zimnymi, metalowymi narzędziami. Osiąga to m.in. dzięki przejrzystej i uprzejmej rozmowie, podczas której wyjaśnia pacjentowi zabiegi stomatologiczne krok po kroku, odnosi się do jego obaw czy odpowiada na pytania.

To również asystentka stomatologiczna prowadzi dokumentację oraz zajmuje się umawianiem wizyt. W przypadku potwierdzenia obecności na nadchodzącej wizycie, zmiany terminu lub wszelkich odwołań, to właśnie ona jest linią kontaktu pomiędzy Tobą a Twoim lekarzem prowadzącym.

co robi astystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna – czy to zawód medyczny?

Tak – asystentka stomatologiczna to zawód medyczny. Wymaga bowiem uzyskania wykształcenia średniego medycznego w toku rocznych studiów o tym kierunku. Teoretyczna i praktyczna nauka jest zaś zwieńczona egzaminem, który potwierdza wiedzę i kwalifikacje aspirującej asystentki stomatologicznej. Dzięki temu podczas każdej wizyty w gabinecie dentystycznym możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach!

Biorąc pod uwagę medyczny charakter tego zawodu – co powinna umieć asystentka stomatologiczna? Jej wiedza obejmuje m.in. anatomię i patofizjologię narządu żucia, wykonywanie sterylizacji medycznej, stosowanie farmakoterapii oraz obsługiwanie aparatury używanej w gabinecie. Asystentka dentysty ma również dogłębną wiedzę na temat narzędzi oraz leków używanych podczas różnorakich zabiegów stomatologicznych.

Czym się różni asystentka stomatologiczna od higienistki stomatologicznej?

Asystentka i higienistka stomatologiczna to dwa tytuły, które przez wielu używane są jako synonimy. Prawda jest jednak taka, że to dwa różne zawody w dziedzinie stomatologii. Asystentka stomatologiczna zajmuje się głównie kontaktem z pacjentem oraz pomaga lekarzowi podczas zabiegów.

Kwalifikacje higienistki są zaś nieco szersze, ponieważ jest ona uprawniona również do samodzielnego wykonywania przeglądów oraz procedur wchodzących w część higienizacji zębów. Jest to możliwe dzięki większego zakresu edukacji medycznej, która trwa o rok dłużej niż w przypadku asystentki stomatologicznej. Tutaj dowiesz się więcej o tym, kim jest higienistka stomatologiczna i jakie ma uprawnienia!

Wiesz już, co robi asystentka stomatologiczna i jakie posiada kwalifikacje. Możesz więc spokojnie udać się na badanie do gabinetu dentysty ze świadomością, że przyjazna asystentka pomoże lekarzowi podczas zabiegów i uczyni Twoją wizytę o wiele bardziej przyjemną!

Bibliografia:

Dziennik Ustaw, ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA 325101, Poz. 991

Aurelus Edukacja, Asystentka stomatologiczna – jak wygląda jej praca w gabinecie i czym różni się od higienistki stomatologicznej?, 2023

Dental Assisting Academy of Central Florida, How to Become a Dental Assistant, 2023

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię