Owoce a zęby. Tych zasad się trzymaj!

Owoce, choć bogate w wartości odżywcze, zawierają cukry i kwasy, które mogą wpływać na zdrowie zębów. Niemniej jednak, istnieją sposoby, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi owoców, minimalizując ich negatywny wpływ na szkliwo zębów. Poznaj kilka kluczowych zasad jedzenia owoców, które pomogą zachować doskonałe zdrowie jamy ustnej!


Najważniejsze informacje:


1. Unikaj mycia zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców

Unikanie mycia zębów bezpośrednio po spożyciu owoców jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Kwaśne składniki zawarte w owocach mogą tymczasowo osłabić szkliwo, czyniąc je bardziej podatnym na uszkodzenia. Natychmiastowe szczotkowanie może jedynie pogorszyć sytuację, ponieważ podczas tej czynności może wystąpić ścieranie i nacisk na już osłabione szkliwo, co zwiększa ryzyko uszkodzeń. 

Dlatego warto odczekać około pół godziny po spożyciu owoców przed przystąpieniem do mycia zębów. Taki czas pozwoli na neutralizację kwaśnego pH w jamie ustnej oraz delikatne wzmocnienie szkliwa.

Produkty powiązane


 

2. Wypłucz usta wodą po zjedzeniu owoca

Po spożyciu owoców ważne jest przepłukanie ust wodą, co pomaga w eliminacji pozostałości cukru oraz cząstek kwasowych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie zębów. 

Dodatkowo, woda może pomóc w przywróceniu naturalnej równowagi pH w jamie ustnej, co sprzyja ochronie szkliwa i ogólnemu zdrowiu zębów.
 

3. Spożywaj owoce w towarzystwie produktów mlecznych

Połączenie owoców z nabiałem, np. jogurtem naturalnym, może stanowić korzystne rozwiązanie dla zdrowia zębów. Jogurt naturalny charakteryzuje się odczynem zasadowym, co przyczynia się do neutralizacji kwasów zawartych w owocach. Kwaśne składniki owoców mogą być potencjalnie szkodliwe dla szkliwa zębów. Jednak dodanie ich do jogurtu naturalnego zmniejsza ryzyko negatywnego wpływu kwasów na zęby.

Mieszając owoce z jogurtem, nie tylko zmniejszamy kwasowość, ale także dostarczamy organizmowi cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i błonnik. Jogurt naturalny jest również bogaty w wapń, który wspiera zdrowie zębów poprzez wzmacnianie szkliwa.

Warto jednak pamiętać, aby wybierać jogurt naturalny bez dodatku cukru lub innych słodzików, które mogą zniwelować korzyści zdrowotne tego połączenia. Dzięki temu unikniemy dodatkowego obciążenia cukrem, który może przyczynić się do rozwoju próchnicy.
 

4. Kwaśne soki owocowe pij przez słomkę

Kwasowość i zawartość cukru w sokach owocowych mogą powodować poważne szkody dla zdrowia zębów, szczególnie jeśli spożywa się je regularnie. Te substancje mogą prowadzić do erozji szkliwa, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej. Jednym z sposobów minimalizowania tego ryzyka jest picie soków przez słomkę.

Kwaśne soki owocowe pij przez słomkę

5. Nie podjadaj owoców przez cały dzień

Ważne jest, aby świadomie zarządzać spożyciem owoców. Podjadanie owoców przez cały dzień może prowadzić do ciągłego wystawiania zębów na działanie kwasów, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Zamiast tego, warto rozważyć spożywanie owoców głównie podczas większych posiłków.

Konsumowanie owoców podczas pełnych posiłków ma kilka korzyści. Po pierwsze, spożywanie ich w towarzystwie innych składników pokarmowych może zmniejszyć negatywny wpływ kwasów na szkliwo poprzez rozcieńczanie ich stężenia. Po drugie, w trakcie posiłków wydzielana jest większa ilość śliny, która jest naturalnym mechanizmem obronnym jamy ustnej. Ślina pomaga neutralizować kwasowość owoców oraz usuwać resztki pokarmowe, co przyczynia się do ochrony zębów przed erozją szkliwa i rozwojem próchnicy.
 

6. Wybieraj owoce o niższej zawartości cukru

Wybór owoców o niskiej zawartości cukru może korzystnie wpłynąć na zdrowie zębów. Owoce takie jak jagody, brzoskwinie i jabłka są przykładami tych, które charakteryzują się niższą zawartością cukru w porównaniu do owoców tropikalnych. Wybierając te owoce, możemy zmniejszyć ekspozycję zębów na cukry, które są źródłem pożywienia dla bakterii próchnicotwórczych.

Jagody, brzoskwinie i jabłka mają również inne korzyści, w postaci witamin i minerałów, dla zdrowia jamy ustnej. Na przykład, jagody zawierają naturalne związki, takie jak polifenole, które mogą pomóc w zwalczaniu bakterii próchnicotwórczych oraz wspierać zdrowie dziąseł. Brzoskwinie są bogate w witaminę C, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego stanu dziąseł i tkanki łącznej wokół zębów. Natomiast jabłka zawierają błonnik, który może pomóc w naturalnym oczyszczaniu zębów poprzez mechaniczne usuwanie resztek pokarmowych.

Dowiedz się jak jedzenie wpływa na zdrowie jamy ustnej!
 

7. Unikaj spożywania owoców w godzinach wieczornych 

Po pierwsze, spożywanie owoców bogatych w cukier, takich jak winogrona, banany czy mango, w godzinach wieczornych, gdy już nie będziesz spożywać żadnych innych posiłków, może powodować długotrwałe działanie cukru na zęby.

Po drugie, w nocy wydzielanie śliny zmniejsza się, co sprawia, że naturalny proces oczyszczania jamy ustnej z kwasów i resztek pokarmowych jest ograniczony. Ślina działa jak naturalny płyn oczyszczający, neutralizując kwasy oraz usuwając resztki jedzenia. Gdy wydzielanie śliny spada w nocy, zwiększa się ryzyko długotrwałego kontaktu cukru z zębami, co może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i powstawania próchnicy.
 

8. Wybieraj całe owoce zamiast soków

Wybieranie całych owoców zamiast soków owocowych ma wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Całe owoce są bogate w błonnik, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów. Pomaga w neutralizacji cukrów, które są obecne w owocach, ograniczając w ten sposób ryzyko wystąpienia próchnicy. 

Ponadto, żucie całych owoców stymuluje wydzielanie śliny, która pełni kluczową rolę w naturalnym oczyszczaniu jamy ustnej. Ślina pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych oraz neutralizuje kwasy, co może zmniejszyć ryzyko erozji szkliwa i innych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Wybierając całkiem owoce, nie tylko korzystasz ze zdrowych składników odżywczych, ale również wspierasz naturalne procesy oczyszczania jamy ustnej, co przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.

Wybieraj całe owoce zamiast soków

Podsumowując, choć owoce są nieodłączną częścią zdrowej diety, ich spożywanie wymaga świadomości i odpowiedniej ostrożności, szczególnie w kontekście zdrowia zębów. Przestrzeganie powyższych zasad może pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej oraz zapobieganiu powstawaniu próchnicy.

 

Bibliografia:

  1. https://dietitianfit.co.uk/debunking-the-myth-are-fruits-harmful-for-our-teeth/
  2. https://www.nationaldentalcare.com.au/blog/is-fruit-bad-for-your-teeth
  3. https://www.childrensdentistrywga.com/the-way-you-eat-fruit-matters-for-your-teeth/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię