Mycie zębów to niezbędny element codziennej higieny dla każdego człowieka – to właśnie ono pozwala na uchronienie się przed różnymi chorobami jamy ustnej, takimi jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Niestety wciąż wiele osób nie wie, jak robić to prawidłowo – dlatego też przychodzimy z pomocą! W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo myć zęby, aby zawsze cieszyć się zdrowym i błyszczącym uśmiechem.
Jak prawidłowo myć zęby? Najważniejsze informacje:
- Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest tak ważne?
- Jak prawidłowo myć zęby? Częstotliwość i długość szczotkowania
- Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką manualną? Krok po kroku
- Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną – soniczną i rotacyjną?
- Jak prawidłowo myć zęby? Dopełnienie szczotkowania zębów
Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest tak ważne?
Niestety w przypadku chęci utrzymania higieny jamy ustnej sam fakt, że myjesz zęby, nie wystarczy. Szczotkowanie będzie przynosiło bowiem efekty, gdy wykonasz je prawidłowo. Stosowanie się do zaleceń dotyczących techniki, częstotliwości i długości mycia zębów to klucz to tego, aby cieszyć się idealnym zdrowiem jamy ustnej.
Aby zapobiec negatywnemu wpływowi chorobotwórczych bakterii na zdrowie zębów i dziąseł, muszą one być usuwane z jamy ustnej w sumienny i precyzyjny sposób. Każdy ząb i zakamarek ominięty przez szczoteczkę jest lęgowiskiem dla szkodliwych mikroorganizmów, które prowadzą do odkładania się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W naszym artykule poznasz zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma problemami.
One z kolei skutkują nieświeżym oddechem i coraz to poważniejszymi chorobami, takimi jak zapalenie dziąseł czy bakteryjne ubytki w zębach. Sprawdź, jak zapobiec próchnicy – tutaj znajdziesz 6 najważniejszych porad, które wraz z zadbaniem o prawidłowe mycie zębów pozwolą Ci na ochronę swojej jamy ustnej przed tą nieprzyjemną chorobą.
Produkty powiązane
Jak prawidłowo myć zęby? Częstotliwość i długość szczotkowania
Mycie zębów przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, kiedy będzie wykonywane regularnie i wystarczająco długo. Niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki korzystasz – myj zęby od dwóch do trzech razy dziennie. Najlepiej robić to rano, po śniadaniu i wieczorem, po ostatnim posiłku. Taka częstotliwość szczotkowania pozwoli Ci na usunięcie większości resztek pożywienia z zębów, co zapobiegnie ich rozkładowi w jamie ustnej. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule o tym, jak często myć zęby.
Jeśli chodzi o długość każdorazowego mycia zębów – powinna ona wynosić około dwóch minut. To wystarczająca ilość czasu na to, aby dokładnie umyć każdy ząb zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że Twoja jama ustna jest idealnie czysta – właśnie dlatego codzienne szczotkowanie powinno być przeprowadzane z dozą cierpliwości!
Produkty powiązane
Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką manualną? Krok po kroku
Szczoteczki manualne są wciąż najczęściej wybieranymi szczoteczkami – to tania i łatwa w użyciu opcja, która stanowi podstawę higieny jamy ustnej wielu osób. Oto jak prawidłowo szczotkować zęby za ich pomocą:
-
Zwilż włosie szczoteczki wodą i nałóż na nią pastę do zębów. Jaka ilość pasty jest wystarczająca? W tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej – ilość pasty do zębów o wielkości ziarna grochu jest w pełni wystarczająca.
-
Rozprowadź pastę po wszystkich zębach.
-
Ustaw szczoteczkę w kącie 45 stopni do linii dziąseł.
-
Nie przyciskaj szczoteczki zbyt mocno do zębów – wystarczy, że w bezpośredni kontakt z zębami wchodzą same końcówki włókien. Mycie zębów przy użyciu zbyt dużej ilości siły może skutkować nie tylko zbyt szybkim zużyciem szczoteczki, ale i poważną abrazją zębów.
-
Wykonuj szczoteczką delikatne, okrężne ruchy na zębach i dziąsłach – pamiętaj, aby każdej ćwiartce jamy ustnej poświęcić co najmniej 30 sekund.
-
Zacznij od przodu zębów, a następnie umyj je od wewnętrznej strony.
-
Upewnij się, że włosie szczoteczki dochodzi do przestrzeni międzyzębowych oraz nad linię dziąseł.
-
Wypluj resztkę pasty i wypłucz dokładnie jamę ustną przy użyciu wody.
Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną – soniczną i rotacyjną?
Elektryczne szczoteczki do zębów są nowoczesną i coraz bardziej popularną opcją, która umożliwia jeszcze bardziej skuteczne dbanie o zdrowie jamy ustnej. Mimo że szczoteczka rotacyjna lub soniczna wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem niż szczoteczka manualna, to stanowi niezwykle opłacalną inwestycję w zdrowie i piękny wygląd zębów.
Produkty powiązane
Ich użytkowanie może wydawać się skomplikowane, jednak wcale tak nie jest – wymagają jedynie odrobiny wprawy! Oto jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną lub rotacyjną, krok po kroku:
-
Zwilż włosie szczoteczki wodą i nałóż na nie ilość pasty do zębów o wielkości ziarna grochu.
-
Rozprowadź pastę po wszystkich zębach.
-
Ustaw szczoteczkę w kącie 45 stopni do linii dziąseł.
-
Włącz szczoteczkę elektryczną.
-
Prowadź szczoteczkę powoli po zębach – nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, ponieważ w szczoteczkach elektrycznych włosie samo wykonuje ruchy wymiatające. Pamiętaj, aby nie przyciskać jej zbyt mocno do zębów.
-
Po dokładnym umyciu każdego zęba w ciągu dwóch minut, wypluj pastę i wypłucz jamę ustną wodą.
Jak prawidłowo myć zęby? Dopełnienie szczotkowania zębów
Jeśli wiesz już, jak poprawnie myć zęby i opanowałeś prawidłową technikę ich szczotkowania – gratulacje! Teraz możesz korzystać z tej wiedzy każdego dnia w czasie porannej i wieczornej toalety. Samo szczotkowanie nie jest jednak wystarczające – w jamie ustnej są bowiem obecne liczne, trudno dostępne zakamarki, do których szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć.
Aby pozbyć się bakterii i resztek jedzenia z tych miejsc, pamiętaj o nitkowaniu zębów. Co daje, dlaczego jest tak ważne i jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną? Wszystkiego dowiesz się we wpisie na naszym blogu!
Dodatkowo codzienne szczotkowanie zębów powinno dopełniać oczyszczanie języka – możesz zrobić to za pomocą specjalnych skrobaczek do języka dostępnych w naszym sklepie. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się osadu bakteryjnego, który jest nie tylko nieestetyczny, ale i może przyczyniać się do powstawania przykrego oddechu z ust.
Wisienką na torcie w Twoim codziennym rytuale higieny jamy ustnej będzie korzystanie ze specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej. Pozwolą Ci pozbyć się wszelkich bakterii pozostałych po myciu zębów i wspomóc zdrowie dziąseł, dzięki czemu będziesz mógł zawsze cieszyć się promiennym uśmiechem oraz świeżym oddechem!
Bibliografia:
T. Attin, E. Hornecker, Tooth brushing and oral health: how frequently and when should tooth brushing be performed?, 2005
Cleveland Clinic, How to Properly Brush Your Teeth, health.clevelandclinic.org, 2022
Boco Dental & Prosthodontics, Proper Toothbrushing Technique, bocodental.com