Jak prawidłowo myć zęby? Kompleksowy poradnik

Mycie zębów to niezbędny element codziennej higieny dla każdego człowieka – to właśnie ono pozwala na uchronienie się przed różnymi chorobami jamy ustnej, takimi jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Niestety wciąż wiele osób nie wie, jak robić to prawidłowo – dlatego też przychodzimy z pomocą! W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo myć zęby, aby zawsze cieszyć się zdrowym i błyszczącym uśmiechem.


Jak prawidłowo myć zęby? Najważniejsze informacje:

Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest tak ważne?

Niestety w przypadku chęci utrzymania higieny jamy ustnej sam fakt, że myjesz zęby, nie wystarczy. Szczotkowanie będzie przynosiło bowiem efekty, gdy wykonasz je prawidłowo. Stosowanie się do zaleceń dotyczących techniki, częstotliwości i długości mycia zębów to klucz to tego, aby cieszyć się idealnym zdrowiem jamy ustnej.

Aby zapobiec negatywnemu wpływowi chorobotwórczych bakterii na zdrowie zębów i dziąseł, muszą one być usuwane z jamy ustnej w sumienny i precyzyjny sposób. Każdy ząb i zakamarek ominięty przez szczoteczkę jest lęgowiskiem dla szkodliwych mikroorganizmów, które prowadzą do odkładania się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W naszym artykule poznasz zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma problemami.

One z kolei skutkują nieświeżym oddechem i coraz to poważniejszymi chorobami, takimi jak zapalenie dziąseł czy bakteryjne ubytki w zębach. Sprawdź, jak zapobiec próchnicy – tutaj znajdziesz 6 najważniejszych porad, które wraz z zadbaniem o prawidłowe mycie zębów pozwolą Ci na ochronę swojej jamy ustnej przed tą nieprzyjemną chorobą. Znaszego rankingu dowiesz się jakie są najlepsze pasty do zębów.

Produkty powiązane

Jak prawidłowo myć zęby? Częstotliwość i długość szczotkowania

Mycie zębów przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, kiedy będzie wykonywane regularnie i wystarczająco długo. Niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki korzystasz – myj zęby od dwóch do trzech razy dziennie. Najlepiej robić to rano, po śniadaniu i wieczorem, po ostatnim posiłku. Taka częstotliwość szczotkowania pozwoli Ci na usunięcie większości resztek pożywienia z zębów, co zapobiegnie ich rozkładowi w jamie ustnej. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule o tym, jak często myć zęby.

Jeśli chodzi o długość każdorazowego mycia zębów – powinna ona wynosić około dwóch minut. To wystarczająca ilość czasu na to, aby dokładnie umyć każdy ząb zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że Twoja jama ustna jest idealnie czysta – właśnie dlatego codzienne szczotkowanie powinno być przeprowadzane z dozą cierpliwości!

Produkty powiązane

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką manualną? Krok po kroku

Szczoteczki manualne są wciąż najczęściej wybieranymi szczoteczkami – to tania i łatwa w użyciu opcja, która stanowi podstawę higieny jamy ustnej wielu osób. Oto jak prawidłowo szczotkować zęby za ich pomocą:

 1. Zwilż włosie szczoteczki wodą i nałóż na nią pastę do zębów. Jaka ilość pasty jest wystarczająca? W tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej – ilość pasty do zębów o wielkości ziarna grochu jest w pełni wystarczająca.

 2. Rozprowadź pastę po wszystkich zębach.

 3. Ustaw szczoteczkę w kącie 45 stopni do linii dziąseł.

 4. Nie przyciskaj szczoteczki zbyt mocno do zębów – wystarczy, że w bezpośredni kontakt z zębami wchodzą same końcówki włókien. Mycie zębów przy użyciu zbyt dużej ilości siły może skutkować nie tylko zbyt szybkim zużyciem szczoteczki, ale i poważną abrazją zębów.

 5. Wykonuj szczoteczką delikatne, okrężne ruchy na zębach i dziąsłach – pamiętaj, aby każdej ćwiartce jamy ustnej poświęcić co najmniej 30 sekund. 

 6. Zacznij od przodu zębów, a następnie umyj je od wewnętrznej strony.

 7. Upewnij się, że włosie szczoteczki dochodzi do przestrzeni międzyzębowych oraz nad linię dziąseł.

 8. Wypluj resztkę pasty i wypłucz dokładnie jamę ustną przy użyciu wody.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną – soniczną i rotacyjną?

Elektryczne szczoteczki do zębów są nowoczesną i coraz bardziej popularną opcją, która umożliwia jeszcze bardziej skuteczne dbanie o zdrowie jamy ustnej. Mimo że szczoteczka rotacyjna lub soniczna wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem niż szczoteczka manualna, to stanowi niezwykle opłacalną inwestycję w zdrowie i piękny wygląd zębów.

Produkty powiązane

Ich użytkowanie może wydawać się skomplikowane, jednak wcale tak nie jest – wymagają jedynie odrobiny wprawy! Oto jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną lub rotacyjną, krok po kroku:

 1. Zwilż włosie szczoteczki wodą i nałóż na nie ilość pasty do zębów o wielkości ziarna grochu.

 2. Rozprowadź pastę po wszystkich zębach.

 3. Ustaw szczoteczkę w kącie 45 stopni do linii dziąseł.

 4. Włącz szczoteczkę elektryczną.

 5. Prowadź szczoteczkę powoli po zębach – nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, ponieważ w szczoteczkach elektrycznych włosie samo wykonuje ruchy wymiatające. Pamiętaj, aby nie przyciskać jej zbyt mocno do zębów.

 6. Po dokładnym umyciu każdego zęba w ciągu dwóch minut, wypluj pastę i wypłucz jamę ustną wodą.

Jak prawidłowo myć zęby? Dopełnienie szczotkowania zębów

Jeśli wiesz już, jak poprawnie myć zęby i opanowałeś prawidłową technikę ich szczotkowania – gratulacje! Teraz możesz korzystać z tej wiedzy każdego dnia w czasie porannej i wieczornej toalety. Samo szczotkowanie nie jest jednak wystarczające – w jamie ustnej są bowiem obecne liczne, trudno dostępne zakamarki, do których szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć.

Aby pozbyć się bakterii i resztek jedzenia z tych miejsc, pamiętaj o nitkowaniu zębów.  Co daje, dlaczego jest tak ważne i jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną? Wszystkiego dowiesz się we wpisie na naszym blogu!

Dodatkowo codzienne szczotkowanie zębów powinno dopełniać oczyszczanie języka – możesz zrobić to za pomocą specjalnych skrobaczek do języka dostępnych w naszym sklepie. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się osadu bakteryjnego, który jest nie tylko nieestetyczny, ale i może przyczyniać się do powstawania przykrego oddechu z ust.

Wisienką na torcie w Twoim codziennym rytuale higieny jamy ustnej będzie korzystanie ze specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej. Pozwolą Ci pozbyć się wszelkich bakterii pozostałych po myciu zębów i wspomóc zdrowie dziąseł, dzięki czemu będziesz mógł zawsze cieszyć się promiennym uśmiechem oraz świeżym oddechem!

 

Bibliografia:

T. Attin, E. Hornecker, Tooth brushing and oral health: how frequently and when should tooth brushing be performed?, 2005

Cleveland Clinic, How to Properly Brush Your Teeth, health.clevelandclinic.org, 2022

Boco Dental & Prosthodontics, Proper Toothbrushing Technique, bocodental.com

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię