Nitkowanie zębów – co daje i dlaczego jest tak ważne?

Wszyscy wiedzą, jak ważne jest poranne i wieczorne szczotkowanie zębów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niezbędnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest również nitkowanie zębów! Efekty pomijania tego kroku są nieprzyjemne i potrafią znacznie podwyższyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób przyzębia, dlatego warto wdrożyć nitkowanie do swojej rutyny. Dlaczego warto nitkować zęby i z czego wynikają te korzyści? Tutaj rozwiejemy Twoje wątpliwości!


Najważniejsze wątki na temat nitkowania zębów:

Nitkowanie zębów – co to jest?

Nie każdy słyszał o często pomijanej, lecz niezwykle ważnej praktyce, którą jest nitkowanie zębów. Na czym polega ta czynność? To nic innego, jak oczyszczanie trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej przy użyciu nici dentystycznych i flosserów.  Mowa tu o wszystkich miejscach, do których nie dociera szczoteczka – czyli przede wszystkim o przestrzeniach pomiędzy zębami, a także tych pod dziąsłami.

Produkty powiązane

Nitka z łatwością mieści się w każdym zakamarku, skąd mechanicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, takie jak resztki pożywienia czy płytkę bakteryjną. Tak więc stosowanie nici dentystycznych pozwoli Ci nie tylko cieszyć się idealną czystością i świeżością jamy ustnej – dzięki temu zadbasz również o zdrowie zębów i dziąseł. Brak nawyku codziennego nitkowania przestrzeni międzyzębowych może bowiem skutkować dokuczliwymi dolegliwościami i bolesnymi schorzeniami.

Produkty powiązane

Nitkowanie zębów – efekty braku regularnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Nitkowanie zębów jest więc niezbędnym elementem, który pomoże Ci utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, a jego zaniedbywanie może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla Twojego zdrowia. Jeśli nie praktykujesz regularnego nitkowania zębów – oto problemy, z którym możesz się zmagać:

  • Osadzanie się kamienia nazębnego – na zębach i pod dziąsłami stale odkłada się płytka bakteryjna, która jeśli nie jest wystarczająco szybko usunięta – zamienia się w ciemny, twardy i trudny do usunięcia kamień nazębny. Jest on nie tylko nieestetyczny, ale i całkowicie zaburza zdrowie jamy ustnej.

Niektóre obszary jamy ustnej mogą zostać oczyszczone tylko przy pomocy nici dentystycznej – jeśli więc jej nie używasz, ryzykujesz odkładaniem się w tych miejscach twardego osadu. Tutaj poznasz główne różnice pomiędzy płytką nazębną a kamieniem nazębnym.

  • Przewlekłe zapalenie dziąseł – nagromadzony pod linią dziąseł kamień nazębny podrażnia je, z czasem prowadząc do reakcji obronnej organizmu i wykształcenia stanu zapalnego. To bardzo niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do recesji dziąseł, a nawet utraty zębów.

  • Nadwrażliwość dziąseł – wraz ze stanem zapalnym, dziąsła stają się nadwrażliwe na wszelkie bodźce, takie jak ciepłe, zimne czy kwaśne jedzenie i picie. Taki stan skutecznie odbierze Ci radość ze spożywania swoich ulubionych potraw oraz napojów, a ciągły ból zmniejszy możliwość koncentracji.

  • Próchnica – gdy resztki pożywienia nie są na bieżąco usuwane z przestrzeni międzyzębowych, bakterie znajdujące się w jamie ustnej żywią się nimi i coraz bardziej się namnażają. Efektem tego procesu jest choroba próchnicowa, która skutkuje uszkodzeniami zębów i koniecznością nieprzyjemnego leczenia.

Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z dziurami z boku zębów – nitkowanie to skuteczny sposób dla każdego, kto zastanawia się, jak zapobiec próchnicy! Tutaj znajdziesz 6 najważniejszych porad, do których trzeba stosować się poza regularnym korzystaniem z nici dentystycznej.

  • Brzydki zapach z ust – to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, jednak na szczęście w większości przypadków łatwo ją zwalczyć. Wystarczy bowiem zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej! Zobacz, co to jest halitoza i jak ją zwalczyć.

nitkowanie zębów

Dlaczego warto nitkować zęby?

Istnieje więc jeden, główny powód, dla którego warto nitkować zęby każdego dnia – aby oszczędzić sobie wspomnianych wcześniej problemów zdrowotnych! Jeśli uważasz, że tradycyjne nitkowanie zębów jest zbyt żmudne i szukasz wygodniejszej alternatywy – zdecyduj się na irygator do zębów. To poręczne i łatwe w użytkowaniu narzędzie, dzięki któremu będziesz w stanie oczyścić każdy trudno dostępny zakamarek w swojej jamie ustnej za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem! Ma to duże znaczenie m.in. u osób z diastemą.

W naszym sklepie zakupisz m.in. irygator do zębów PixieDent Complete Care White – jest bezprzewodowy i ma trzy tryby działania, co wiąże się z niezwykłą wygodą użytkowania. Do tego pomoże Ci się pozbyć przebarwień po kawie, herbacie lub winie – jest bowiem skuteczniejszy w usuwaniu płytki nazębnej o niemal 100% w porównaniu do zwykłych nici dentystycznych!

Zadbaj o higienę swojej jamy ustnej i zacznij regularnie nitkować zęby już od dzisiaj, aby zawsze cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem i świeżym oddechem. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych dla zdrowia skutków, a Twoje samopoczucie będzie zawsze dobrze się miało!

 

Bibliografia:

University of Illinois Chicago Collage of Dentistry, Importance of Flossing, dentistry.uic.edu, 2022

NHS, Why should I use dental floss?, nhs.uk, 2019

National Dental Care, The Importance of Flossing, nationaldentalcare.com.au, 2020

Mouth Healthy Ada, Flossing, mouthhealthy.org, 2023

Yuma Dental, The importance of Flossing: Why You Should Floss Every Day, 2022

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię