Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie. Kompleksowy poradnik

Każdy chciałby móc pochwalić się promiennym uśmiechem – nie każdy wie jednak, że stan dziąseł jest w tym przypadku równie ważny, co zdrowie zębów. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości przyzębia jest jego stan zapalny, który potrafi skutecznie utrudnić codzienne czynności – takie jak jedzenie czy szczotkowanie zębów. Tego stanu pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować, dlatego czytaj dalej i dowiedz się jak objawia się zapalenie dziąseł, skąd się bierze i jak się go pozbyć.


To warto wiedzieć o zapaleniu dziąseł:

Zapalenie dziąseł to choroba, która dotyka wiele osób. Najczęściej przyjmuje łagodną formę i czasami nawet mija samoistnie, jednak jej przebieg może być również ostry i wymagać bardziej skomplikowanego leczenia. Niezależnie od przypadku, zapalenie dziąseł zawsze świadczy o zaburzeniu zdrowia jamy ustnej. Właśnie dlatego to niezwykle ważne, aby nawet łagodny i miejscowy stan zapalny potraktować poważnie.

Jak wygląda zapalenie dziąseł? Objawy

Zapalenie dziąseł łatwo rozpoznać po szeregu charakterystycznych objawów, które mogą występować zarówno miejscowo, jak i na większym obszarze. Są najłatwiejsze do zauważenia podczas codziennej higieny jamy ustnej, picia zimnych lub ciepłych napojów, a także w czasie spożywania pokarmów. Od razu będziesz w stanie poczuć, że coś jest nie tak.

Oto najpowszechniejsze objawy zapalenia dziąseł:

 • Ból dziąseł – najbardziej zauważalny jest przy dotyku, podczas żucia oraz w czasie szczotkowania zębów.
 • Zaczerwienienie i opuchlizna – jak wygląda zapalenie dziąseł? Można rozpoznać je przede wszystkim po czerwonej barwie, która jest ciemniejsza od różowego koloru zdrowych dziąseł. Dodatkowo obszar objęty stanem zapalnym jest wyraźnie opuchnięty.
 • Krwawienie dziąseł – to jeden z głównych objawów zapalenia dziąseł, którego trudno nie zauważyć. Krew pojawia się zwłaszcza przy myciu i nitkowaniu zębów, nawet pomimo miękkiej szczoteczki i odpowiedniej techniki. Zobacz, o czym jeszcze mogą świadczyć krwawiące dziąsła i jak je wyleczyć.
 • Nadwrażliwość dziąseł – odczuwana jest szczególnie podczas picia zimnych lub ciepłych napojów. Wysoka i niska temperatura drażni obszar dziąseł, który jest objęty stanem zapalnym, tym samym powodując ból i dyskomfort.
 • Nieświeży oddech – zapalenie dziąseł może skutkować przewlekłą halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ten dokuczliwy stan jest spowodowany przez bakterie gromadzące i namnażające się w dotkniętych zapaleniem obszarach.

>> Porównaj z opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej

zapalenie dziąseł

Przyczyny zapalenia dziąseł

Z czego wynika zapalenie dziąseł? Do rozwoju tej choroby może przyczynić się wiele czynników. Ich poznanie i zrozumienie jest konieczne nie tylko do zapobiegania chorobom dziąseł, ale i do tego, aby pozbyć się aktywnego stanu zapalnego.

Najpowszechniejsze przyczyny zapalenia dziąseł to m.in.:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – to główny czynnik, który powoduje rozwinięcie się zapalenia dziąseł. Gdy bakterie nie są na bieżąco usuwane z jamy ustnej za pomocą szczotkowania i nitkowania, zaczynają gromadzić się wzdłuż linii dziąseł. Lepka płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który podrażnia dziąsła i prowadzi do ich zapalenia. Sprawdź jakie są najlepsze antybakteryjne pasty do zębów.
 • Palenie – ten niezdrowy nałóg znacznie zwiększa ryzyko zapalenia dziąseł. Palenie tytoniu wpływa negatywnie na krążenie krwi, prowadzi do trudnych do usunięcia osadów na zębach i osłabia układ odpornościowy. Odpowiedzią organizmu na stres związany z paleniem jest stan zapalny dziąseł.
 • Zmiany hormonalne – wahania hormonów mogą sprawić, że dziąsła będą bardziej podatne na stany zapalne. Właśnie dlatego tak częstym zjawiskiem jest zapalenie dziąseł w ciąży – w organizmie kobiety poziom hormonów estrogenów i progesteronu jest wówczas znacznie podwyższony, co prowadzi do silniejszego ukrwienia dziąseł i tym samym ich lekkiej opuchlizny. Dziąsła w tym stanie są szczególnie nadwrażliwe na podrażnienia związane z kamieniem nazębnym.
 • Choroby ogólnoustrojowe – ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego w dziąsłach jest zwiększane również przez niektóre problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby krążenia czy zaburzenia immunologiczne.

Zapalenie dziąseł – leczenie

Na szczęście w większości przypadków łatwo pozbyć się choroby, którą jest zapalenie dziąseł. Do jakiego lekarza udać się w takiej sytuacji? To zadanie dla stomatologa specjalizującego się w periodontologii. To właśnie on będzie w stanie zidentyfikować przyczynę choroby, ocenić ogólny stan zdrowia jamy ustnej i dopasować odpowiednie leczenie.

Najskuteczniejszym sposobem na zapalenie dziąseł związane z płytką jest scaling zębów, czyli profesjonalne usunięcie kamienia nadbudowanego wokół szyjek zębowych. Tylko po pozbawieniu dziąseł czynnika drażniącego będą one mogły rozpocząć proces gojenia. Wówczas można wdrożyć stosowanie leków na zapalenie dziąseł – antybiotyk, maści i wszelkich innych preparatów przepisanych przez lekarza.

Zobacz ranking płynów do płukania jamy ustnej

zapalenie dziąseł stan zapalny

Aby utrzymać efekty zabiegu scalingu u dentysty i uniknąć nawrotów choroby, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich nawyków higieny.

Oto 4 zasady profilaktyki zapalenia dziąseł u dzieci i dorosłych:

 1. Szczotkuj zęby 3 razy dziennie przez 2 minuty – dzięki temu nie dopuścisz do gromadzenia bakterii i wykształcenia się płytki nazębnej. W zapobieganiu i walce z zapaleniem dziąseł najlepiej sprawdzą się szczoteczki soniczne z miękkim włosiem – usuwają one płytkę bakteryjną o 100% skuteczniej niż szczoteczki manualne i z łatwością docierają do trudno dostępnych miejsc.

 2. Korzystaj z pasty do zębów przyjaznej dla dziąseł – jak złagodzić zapalenie dziąseł? Przede wszystkim odpowiednią pastą. Wybierz preparat przeznaczony specjalnie dla wrażliwych i krwawiących dziąseł, taki jak pasta do zębów VITIS Gingival. Zawiera ona szereg substancji antybakteryjnych i łagodzących stan zapalny, których brakuje w zwykłych pastach.

 3. Nitkuj zęby każdego dnia – dzięki temu skutecznie oczyścisz przestrzenie pomiędzy zębami oraz linią dziąseł, zapobiegając rozwojowi kamienia nazębnego w tych obszarach. Tutaj znajdziesz nici dentystyczne i flossery, które Ci to umożliwią.

  Najlepsza pora na nitkowanie zębów jest wieczorem, po ostatnim posiłku. Będziesz wówczas miał pewność, że usuniesz wszelkie resztki pożywienia, które mogły nagromadzić się w przestrzeniach międzyzębowych w czasie dnia. Wraz z regularnym nitkowaniem zębów krwawienie dziąseł ustanie, a stan zapalny zostanie zwalczony.

 4. Płucz jamę ustną specjalnymi płynami – warto korzystać z nich zarówno po każdym myciu zębów, jak i w trakcie dnia w celu szybkiego odświeżenia jamy ustnej. Płyny do płukania jamy ustnej nie tylko w naturalny sposób wspomogą proces gojenia dziąseł, ale i zapobiegną stanom zapalnym w przyszłości.

  W naszym sklepie znajdziesz szereg preparatów przeznaczonych specjalnie do wspomagania walki z zapaleniem dziąseł. Absolutnym bestsellerem jest płyn do płukania jamy ustnej KIN Gingival 500ml, który skutecznie łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację tkanek. Jeśli zastanawiasz się, jak złagodzić zapalenie dziąseł – ten produkt jest właśnie dla Ciebie.

Produkty powiązane

W przypadku, gdy zapalenie dziąseł wywołane jest przez nałóg palenia tytoniu – jedyny sposób na zażegnanie choroby raz na zawsze to rzucenie papierosów. W innym przypadku stan zapalny będzie nawracał z ryzykiem ostrego przebiegu. Leczenie objawowe nie przyniesie zaś tak dobrych rezultatów, jak pozbycie się przyczyn choroby.

U osób z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami immunologicznymi czy innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, leczenie zapalenia dziąseł będzie dopasowywane indywidualnie do pacjenta. Niezwykle ważne jest w tym przypadku odpowiednie postępowanie z objawami choroby, która zwiększa ryzyko występowania stanów zapalnych w organizmie.

Należy pamiętać, że zapalenie dziąseł stanowi przeciwwskazanie dla zabiegu fluoryzacji zębów.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Stany zapalne dziąseł mogą przejść samoistnie, jednak w każdym przypadku warto skonsultować ten fakt z dentystą podczas kontroli. Do czasu wizyty u dentysty, w przypadku gdy zapalenie dziąseł jest uporczywe i objawia się dodatkowo bólem dziąseł, warto spróbować domowych sposobów. Na zapalenie dziąseł pomogą napary z ziół np. z rumianku czy tymianku. Ulgę przynieść mogą również płyny do higieny jamy ustnej dedykowane problemom ze stanami zapalnymi (sprawdź ranking płynów antybakteryjnych). Ponadto pomóc mogą też żele, spraye i pianki mające działanie miejscowe. 

Do czego może doprowadzić zapalenie dziąseł w przypadku braku leczenia?

Czy zapalenie dziąseł samo przejdzie? Ile trwa zapalenie dziąseł? Te pytania pojawiają się najczęsciej w kontekście tego tematu. Możliwe jest, że organizm w krótkim czasie samodzielnie zwalczy stan zapalny bez żadnej pomocy z zewnątrz – nie ma jednak co liczyć na taki rozwój sytuacji. Wszelkie choroby dziąseł powinny skłonić się do wizyty u lekarza, ponieważ nieleczone mogą pogłębiać się i doprowadzać do jeszcze poważniejszych konsekwencji.

Do czego prowadzi zapalenie dziąseł, które nie jest leczone? Głównym zmartwieniem w takiej sytuacji jest paradontoza – to jedna z chorób przyzębia, które są wynikiem niewyleczonego na czas zapalenia dziąseł. Taki stan może prowadzić do groźnej i nieodwracalnej recesji dziąseł, a nawet do wypadania zębów.

Pamiętaj więc – każde zapalenie dziąseł wymaga szybkiej interwencji. Tylko wówczas będziesz mógł cieszyć się zdrowym i promiennym uśmiechem, a ból oraz dyskomfort odejdą w zapomnienie. Tak więc wyposaż się w odpowiednie narzędzia do utrzymania higieny jamy ustnej i korzystaj z nich, aby zwalczyć zapalenie dziąseł i zapobiegać mu w przyszłości.


Zobacz także >>> Jak zapobiegać demineralizacji szkliwa.
 

 

Bibliografia:

 1. Tim Newman, Medical News Today, Causes and treatment of gingivitis, 2023
 2. James T. Ubertalli, Gingivitis, 2022
 3. IQWiG, Gingivitis and periodontitis: Overview, 2020
 4. James M. Stephen, Gingivitis, 2023
 5. Bioniq, Inflammation of the gums – detecting and treating gingivitis, 2020

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię