Paradontoza – poważna choroba przyzębia. Przyczyny, objawy i leczenie

Paradontoza to nic innego, jak zapalenie przyzębia – to jeden z najpowszechniejszych problemów stomatologicznych, z którym borykają się dorośli Polacy. Może doprowadzić ona nawet do uszkodzenia kości i utraty zębów, dlatego zawsze wymaga pilnego leczenia.   Co to jest paradontoza i jak ją leczyć? Jak rozpoznać jej pierwsze objawy? Na to i więcej pytań odpowiemy w artykule.


Paradontoza – co to za choroba?

Paradontoza to poważne zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i umożliwiających stabilne umocowanie go w zębodole. Początkowo występuje zapalenie dziąseł – pomiędzy miękką tkanką a twardym szkliwem tworzą się coraz większe kieszonki, które z reguły umożliwiają bakteriom dostęp do jeszcze głębszych obszarów jamy ustnej. Wraz z postępem choroby, stan zapalny atakuje również kość zębodołu i prowadzi do jej uszkodzenia.

Proces ten może spowodować ruchomość zębów, a z czasem nawet ich wypadnięcie. Skutki paradontozy wykraczają jednak poza jedynie jamę ustną – spowodowany przez nią przewlekły stan zapalny może wiązać się z wystąpieniem groźnych komplikacji ogólnoustrojowych. Po dłuższym czasie braku leczenia, czynnik chorobotwórczy rozpowszechnia się bowiem po całym organizmie. Paradontoza jest więc chorobą, której nie wolno bagatelizować!

Od czego powstaje paradontoza? Przyczyny schorzenia

Szacuje się, że na zapalenie przyzębia choruje nawet 70% Polaków, jednak co jest jego przyczyną? Od czego się bierze paradontoza? Kluczowym czynnikiem, który prowadzi do rozwoju tego schorzenia to nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wciąż wiele osób szczotkuje zęby zbyt krótko, zbyt rzadko i/lub w nieodpowiedni sposób, a także całkowicie zaniedbuje oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Złe nawyki odnośnie mycia zębów prowadzą do odkładania się na nich twardego osadu, którym jest kamień nazębny – tutaj dowiesz się, czym dokładnie jest i jak mu zapobiegać. Jego usunięcie jest możliwe jedynie w gabinecie dentysty, dlatego w przypadku zaniedbania regularnych wizyt kontrolnych, prędzej czy później dochodzi do choroby przyzębia.

Długotrwały brak higienizacji zębów sprawia, że wciąż obecny w jamie ustnej kamień nazębny drażni dziąsła. To z reguły powoduje zapalenie dziąseł, które jest stadium choroby przyzębia poprzedzającym paradontozę – dochodzi do niej po długotrwałym czasie bez żadnego leczenia stanu zapalnego ani bez wprowadzenia żadnych zmian do swojej codziennej rutyny higieny jamy ustnej.

Ryzyko rozwoju paradontozy zwiększają również:

 • Palenie
 • Chroniczne oddychanie przez usta
 • Urazy mechaniczne szczęki, żuchwy i jamy ustnej
 • Wady anatomiczne
 • Choroby ogólnoustrojowe

Czy paradontoza jest dziedziczna? Obecne badania sugerują, że odpowiedź na to pytanie brzmi tak – genotyp osoby może mieć wpływ na podatność rozwoju choroby przyzębia, dlatego istnieje ryzyko jej odziedziczenia po rodzicach lub dalszych przodkach. Paradontoza genetyczna dotyczy przede wszystkim młodych osób i dzieci – w przypadku osób powyżej 30. roku życia, znaczna większość przypadków jest spowodowana przed nieodpowiednią higienę jamy ustnej.

Paradontoza – rodzaje zapalenia przyzębia

Nie każda osoba z paradontozą zmaga się z taką samą formą choroby. Istnieją bowiem 4 główne rodzaje zapalenia przyzębia:

 • Paradontoza typowa – czyli najczęstszy rodzaj zapalenia przyzębia. Stanowi znaczną większość, bo aż około 70% wszystkich przypadków. Typowa paradontoza w wieku 30 lat może zacząć objawiać się po raz pierwszy, jednak rozwija się bardzo powoli na przestrzeni wielu lat.
 • Paradontoza gwałtownie postępująca – jest znacznie rzadszą formą zapalenia przyzębia, ponieważ zmaga się z nią około 5% chorych. To wcześnie pojawiająca się paradontoza – w wieku 20 lat może zostać zdiagnozowana przez lekarza stomatologa. Stan zapalny postępuje wówczas szybko i może doprowadzić do ruchliwości oraz utraty zębów w ciągu zaledwie kilku lat, ze względu na zmniejszenie objętości wyrostka zębodołowego.
 • Paradontoza młodzieńcza – ten typ zapalenia przyzębia dotyczy mniej niż 1% chorych i dotyka nawet nastolatków od 13. roku życia. Paradontoza u młodych ludzi rozwija się bardzo szybko i sieje spustoszenie w kości, w której osadzone są zęby.
 • Paradontoza przedpokwitaniowa – to sporadycznie występująca paradontoza u dzieci, w przypadku której z zapaleniem przyzębia zmagać się może nawet kilkulatek.

Warto wiedzieć >>> Numer, którym oznaczona jest paradontoza ICD-10, czyli w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, to K05.

Paradontoza – objawy

Jak objawia się paradontoza? Rozpoznasz ją po następujących symptomach:

 • Halitoza – czyli nieświeży oddech. Wzmożona aktywność bakterii z płytki i kamienia nazębnego odkładających się przy linii dziąseł sprawia, że przez te szkodliwe mikroorganizmy emitowane są lotne związki siarki. To z reguły jest przyczyną wstydliwego problemu, którym jest przykry zapach z ust.
 • Przewlekłe zapalenie dziąseł – gdy opuchlizna, zaczerwienienie, nadwrażliwość i krwawienie dziąseł utrzymują się przez długi czas, to wkrótce stanem zapalnym może zostać objęta większa część przyzębia.
 • Recesja dziąseł – czyli ich stopniowe cofanie się. Na tym etapie choroby szyjki zębowe stają się coraz bardziej odsłonięte, a zęby wydają się wydłużone. Widoczne stają się również trójkątne szpary pomiędzy poszczególnymi zębami oraz pojawia się nadwrażliwość zębów.
 • Ruchomość zębów – poluzowanie zębów w zębodole świadczy o tym, że uszkodzeniu zaczęła ulegać kość.
 • Wypadanie zębów stałych – pojawia się w zaawansowanym stadium paradontozy.

Paradontoza – leczenie. Na czym polega?

Czy paradontoza jest wyleczalna? Jak najbardziej – kluczowa jest tutaj jednak systematyczność pacjenta i możliwie jak najwcześniejsza diagnoza. W początkowym stadium paradontozy, wystarczające jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia kamienia nazębnego, a także wdrożenie do swojej rutyny odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dzięki temu stan ulegnie złagodzeniu i nie przeniesie się na głębsze tkanki przyzębia, a dziąsła będą miały w końcu możliwość regeneracji.

Gdy pomiędzy dziąsłami a zębami już pojawiły się kieszonki, bardzo ważne jest regularne wykonywanie zabiegu, którym jest kiretaż. Polega on na usunięcie bakterii, martwych komórek nabłonka i resztek jedzenia ze spowodowanych przez paradontozę kieszonek dziąsłowych. To pozwala na zmniejszenie ich rozmiarów i złagodzenie stanu zapalnego.

W przypadku zaawansowanej paradontozy, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Problem ubytków w uzębieniu może zostać zaś rozwiązany przy pomocy leczenia protetycznego lub implantologicznego – mowa w tym przypadku o wszelkiego rodzaju implantach, mostach czy protezach.

W czasie leczenia paradontozy bardzo ważne jest mycie zębów wystarczająco często i dbanie o odpowiednią technikę szczotkowania. Optymalne efekty leczenia będziesz w stanie uzyskać zwłaszcza korzystając ze specjalistycznych produktów do jamy ustnej. Są to przede wszystkim:

 • Pasty do zębów i płyny do jamy ustnej na krwawiące i podrażnione dziąsła – zawarte w nich składniki aktywne mają właściwości łagodzące i regenerujące, a także przeciwdziałają one postępowi choroby.

Produkty powiązane

 • Szczoteczki soniczne o miękkim włosiu – usuwają one płytkę bakteryjną aż o 100% skuteczniej od wszystkich innych rodzajów szczoteczek, a tym samym zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego.

Produkty powiązane

 • Irygatory do zębów – to niezbędnik każdego, kto choruje na paradontozę. Pozwalają bowiem na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i obszarów nad linią dziąseł w delikatniejszy i skuteczniejszy sposób, niż nici dentystyczne. Sprawdź nasz poradnik >> jak używać irygatora do zębów?

Produkty powiązane

Paradontoza – zapobieganie. Jak wygląda profilaktyka przeciwko tej chorobie?
Jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie jest osoba, która zmaga się z zapalenie przyzębia? Warto dmuchać na zimne i udawać się na regularne wizyty kontrolne nawet 2 razy do roku jeśli myślisz, że grozi Ci paradontoza. Do jakiego lekarza najlepiej się udać? To sprawa dla stomatologa – jest on w stanie wykryć wszelkie wczesne objawy choroby przyzębia i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, tym samym pozwalając Ci zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej.

Sprawdź >> ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej

Jeśli cierpisz na choroby przyzębia lub chcesz im zapobiec, koniecznie zaopatrz się w wysokiej jakości produkty. W DentiLove znajdziesz szeroki wybór szczoteczek, past, płynów i pianek na dziąsła, które wspomogą Cię w walce z paradontozą. Zakup je już teraz i pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez całe życie!

 

Bibliografia:

 1. Jacquelyn Cafasso, Periodontitis, 2017
 2. Centers for Disease Control and Prevention, Periodontal Disease, 2013
 3. Eke PI, Dye B, Wei L, Thornton-Evans G, Genco R., Prevalence of Periodontitis in Adults in the United States, 2009
 4. James T. Ubertalli, Periodontitis (Pyorrhea), 2022
 5. Yvette Brazier, What is periodontitis?, 2022

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię