Choroby przyzębia – co to oznacza?

Choroby przyzębia bywają najczęściej kojarzone jako dolegliwości dziąseł, ale jest to tylko część prawdy. Schorzenia przyzębia obejmuje szerszą grupę dolegliwości, a dziąsła stanowią jeden z kilku obszarów, do których zaliczamy tzw. przyzębie. Sprawdźmy zatem czym dokładnie są choroby przyzębia, co je powoduje i jak im zapobiegać.


Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są choroby przyzębia i kto je leczy?

Aby przybliżyć specyfikę chorób przyzębia, najpierw musimy wyjaśnić czym dokładnie owo przyzębie jest. Do przyzębia zaliczamy:

 • ozębną
 • dziąsła
 • kość wyrostka zębodołowego
 • cement korzeniowy

Choroby przyzębia

Mówimy więc o wszystkich tkankach, które otaczają i stabilizują ząb w zębodole. Rolą przyzębia jest ochrona kanałów korzeniowych i kieszonek dziąsłowych przed infekcjami. Lekarzem, który specjalizuje się w tej dziedzinie jest periodontolog, a sama periodontologia stanowi wąską specjalizację stomatologii.

Chorób przyzębia nie należy lekceważyć, ponieważ brak leczenia może przyczynić się do utraty zębów. Istnieje ryzyko przekształcenia się schorzeń w przewlekłe stany zapalne, które są bolesne i odbijają się negatywnie na ogólnym zdrowiu człowieka.

Choroby przyzębia – co do nich zaliczamy?

Chorobami przyzębia są wszelkie stany zapalne dziąseł, bez względu na przyczynę. Paradontoza jest najczęściej występującą postacią z tej grupy schorzeń. Zaliczamy też do nich agresywne i przewlekłe zapalenia przyzębia, w tym także stany zapalne występujące w przebiegu innych chorób.

Objawy chorób przyzębia

Objawami chorób przyzębia są:

 • nadwrażliwość zębów i dziąseł
 • częste krwawienia, tkliwość i obrzęki
 • halitoza
 • pojawienie się kieszonek dziąsłowych
 • odsłonięte korzenie zębowe (cofnięcie dziąseł)
 • rozchwianie zębów

Przyczyny chorób przyzębia

Przyczyny chorób przyzębia są złożone. U podłoża problemów mogą tkwić zaniedbania w higienie jamy ustnej. Bezpośrednim powodem schorzeń w obszarze przyzębia są bakterie, dla których korzystnym środowiskiem jest płytka nazębna. Regularne mycie zębów i stosowanie preparatów dobrej jakości pozwala pozbyć się zarówno płytki, jak i bakterii.

Kamień nazębny, który tworzy się w trudno dostępnych miejscach, przy dużym stłoczeniu zębów, pogłębia problem. Powstające kieszonki dziąsłowe tworzą łatwy dostęp dla bakterii. Ich działalność wywołuje infekcje, które rozprzestrzeniają się w głąb tkanek – do kości żuchwy.

Choroby przyzębia - przyczyny

Jako najczęstsze przyczyny chorób przyzębia specjaliści wskazują:

 • brak prawidłowej higieny jamy ustnej
 • niedobór witamin i składników mineralnych
 • wady zgryzu
 • zaburzenia układu hormonalnego
 • bruksizm
 • nadużywanie alkoholu
 • palenie tytoniu
 • problemy w pracy ślinianek

Choroby przyzębia w przebiegu innych chorób

Choroby przyzębia mogą stanowić również wady wrodzone lub nabyte. W odniesieniu do wad genetycznych, wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się tego problemu dotyka osoby z zespołem Downa. Choroby przyzębia mogą rozwinąć się w wyniku innych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • liszaj płaski
 • toczeń rumieniowaty
 • pęcherzyca
 • neutropenia
 • białaczka
 • choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
 • osteoporoza

Leczenie chorób przyzębia

Podjęcie leczenia chorób przyzębia jest bardzo ważne, ponieważ stan zapalny nie ustępuje samoistnie. U pacjentów zgłaszających sygnały tego problemu, specjalista weryfikuje głębokość kieszonek dziąsłowych. Niezbędne jest też wykonanie panoramicznego RTG zębów, w celu sprawdzenia stanu kości.
Rozwój schorzenia podnosi ryzyko innych chorób ogólnoustrojowych, a rozmnażające się bakterie wpływają na powstanie:

 • chorób układu sercowo-naczyniowego
 • chorób reumatoidalnych
 • osteoporozy
 • zapalenia stawów

Choroby przyzębia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet w ciąży, a rozmnażające się w organizmie drobnoustroje zaburzają rozwój płodu. Może to spowodować przedwczesny poród i niską wagę noworodka.

Sprawdź również 7 mitów na temat leczenia zębów w ciąży

Sposób leczenia chorób przyzębia zależy od stopnia zaawansowania objawów. U pacjentów zgłaszających się do specjalisty przy pierwszych niepokojących symptomach, problem można rozwiązać za pomocą zabiegów higienizacji zębów. W zasięgu możliwości stomatologa jest skaling, czyli profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego. U osób, u których standardowe usuwanie kamienia nazębnego nie odnosi oczekiwanego rezultatu, podejmuje się kiretaż (w znieczuleniu miejscowym).

Choroby przyzębia - leczenie

Uzupełnieniem leczenia chorób przyzębia, są antybiotyki lub inne środki przeciwzapalne. Jeśli schorzenie jest silnie rozwinięte, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenie chirurgicznych zabiegów, takich jak plastyka dziąseł (gingiwektomia lub gingiwoplastyka). W leczeniu chorób przyzębia stosuje się także operacje płatowe, czyli procedurę chirurgiczną, polegającą na usunięciu fragmentów kości objętych stanem zapalnym i odbudowy tkanki kostnej.

Produkty powiązane

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Zapobieganie chorobom przyzębia polega przede wszystkim na kompleksowej i systematycznej higienie jamy ustnej. Codzienne mycie zębów zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej. Wysoką skutecznością w usuwaniu osadów wyróżniają się szczoteczki soniczne i elektryczne.

Produkty powiązane

Dla osób ze skłonnością do problemów z dziąsłami, zalecane są preparaty, które redukują stany zapalne (sprawdź ranking antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej). Warto stosować dobrej jakości pasty do zębów, zawierające:

 • chlorek cetylopirydyny
 • mleczan cynku

Związki te zwalczają bakterie, odpowiedzialne za choroby przyzębia. Pasty i płyny wzbogacone o prowitaminę B5, alantoinę i pantenol, wspierają regenerację tkanek i łagodzą podrażnienia.

Produkty powiązane

Dostępnych jest wiele metod utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, które uchronią Cię przed gromadzeniem się płytki nazębnej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Pamiętaj o regularnych używaniu nici dentystycznej, która pozwala łatwo usunąć pozostałości pokarmów. Zalegające resztki sprzyjają namnażaniu się groźnych bakterii.

Warto również stosować do tego celu szczoteczki międzyzębowe. Nie lekceważ niepokojących objawów. Jeśli masz powody, by obawiać się rozwoju chorób przyzębia – odwiedzaj co pół roku dentystę. Szybkie rozpoznanie problemu pozwala zniwelować stany zapalne na początkowym etapie.
[produkty id-70,373,69]

Irygacja w profilaktyce chorób przyzębia

Irygacja zębów stanowi nieocenioną pomoc w zapobieganiu chorobom przyzębia. Regularne używanie irygatora to doskonały sposób na utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie.

Wykorzystanie silnego strumienia wody pozwala zmiękczyć i usunąć płytkę nazębną. Specjalnie wyprofilowana dysza umożliwia usunięcie resztek jedzenia spomiędzy zębów i z kieszonek dziąsłowych. Różne rodzaje dysz pozwalają na dostosowanie pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Dowiedz się więcej >> jak używać irygatora do zębów?

Produkty powiązane


 

 


Bibliografia:

 1. B. Pihlstrom, B. Michalowicz, N.Johnson, Periodontal diseases [w:] Thelancet.com, Vol 366 November 19, 2005 (dostęp: 19.04.2024).
 2. L. Sedghi,, M. Bacino, Y. Kapila, Periodontal Disease: The Good, The Bad, and The Unknown [w:] Frontiers in Cellular and Infection Microbiology 2021 Dec.7 (dostęp: 19.04.2024).
 3. M.A. Nazir, Prevalence of periodontal disease, its association with systemic diseases and prevention [w:] International Journal of Health Sciences 2017 Apr-Jun;11(2) (dostęp: 19.04.2024).
 4. P. de Pablo, I. Chapple, C. Buckley, T. Dietrich, Periodontitis in systemic rheumatic diseases [w:] Nature Reviews. Rheumatology 2009 Apr;5(4) (dostęp: 19.04.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię