Po co dentysta pobiera krew? Czym jest fibryna bogatopłytkowa (PRF)?

Gdy myślisz o oddaniu krwi u lekarza, z pewnością nie łączysz tego w żaden sposób z wizytą u dentysty. W pewnych przypadkach może jednak nastąpić potrzeba pobrania krwi u stomatologa. Wszystko po to, by z krwi uzyskać osocze bogatopłytkowe tzw. PRF. 

W jakich przypadkach jest to potrzebne? Czy to bezpieczne? Na te pytania odpowiada doktor Justyna Karp, endodontka, której zdarza się w gabinecie pobrać krew od pacjenta.

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Czym jest PRF?

Skrót PRF pochodzi od angielskiego słowa Platelet-Rich Fibrin, co tłumaczymy jako fibrynę bogatopłytkową. Uzyskuje się ją w wyniku procesu wirowania krwi w specjalnym urządzeniu, w które może być wyposażony gabinet dentystyczny. Służy jako opatrunek po zabiegach stomatologicznych, głównie chirurgicznych oraz periodontologicznych. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej ma szereg korzyści: przyspiesza proces gojenia tkanek miękkich i kości, zapobiega powikłaniom np. w postaci suchego zębodołu po usunięciu zęba, jest materiałem autologicznym, czyli pochodzącym od pacjenta, dlatego nie ma ryzyka reakcji alergicznej lub nietolerancji.


O tym, jak wygląda proces uzyskiwania fibryny bogatopłytkowej z krwi pacjenta, dr Justyna Karp opowiadała niedawno też na swoim profilu Tik Tok.
 


Jak wygląda pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego PRF z krwi?

Procedura polega na pobraniu małej ilości krwi od pacjenta (około 10 mililitrów), którą następnie poddaje się specjalnemu procesowi wirowania, aby oddzielić bogatą w płytki fibrynę od innych składników krwi. Ta frakcja ma konsystencję żelowego czopu i ma właściwości regeneracyjne, dzięki zawartości płytek krwi, czynników wzrostu, a także komórek macierzystych, które są pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami, które dopasowują się swoją budową i funkcją do tkanki, w której się znajdują. PRF jest następnie stosowany w miejscu zabiegu stomatologicznego, aby przyspieszyć proces gojenia się tkanek, takich jak kość, dziąsła lub tkanka kostna. Metoda ta może pomóc w redukcji bólu po zabiegu oraz zmniejszeniu obrzęku.

Jakie zastosowanie ma PRF w stomatologii?

Choć może być to dla wielu osób zaskakujące, gdyż rzadko spotyka się z pobieraniem krwi u dentysty, to PRF ma bardzo szerokie zastosowanie w dziedzinie stomatologii. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych przykładów wykorzystania fibryny bogatopłytkowej:

  1. Przeszczepy kości oraz dziąseł: PRF może być wykorzystywane do wspomagania procesu gojenia ran i przyspieszania regeneracji tkanki w przeszczepach kości oraz dziąseł.
  2. Wszczepianie implantów: PRF może być stosowane w trakcie zabiegów implantologicznych, czyli podczas wszczepiania implantów zębowych. Pomaga w przyspieszeniu procesu gojenia oraz w integracji implantów z otaczającą tkanką kostną.
  3. Leczenie zapalenia dziąseł i przyzębia: PRF może być wykorzystywane do leczenia stanów zapalnych dziąseł oraz w leczeniu zapalenia przyzębia. Fibryna lub osocze bogatopłytkowe stymuluje regenerację w procesie gojenia tkanek dziąsła.
  4. Leczenie ubytków kości: W przypadku utraty kości wokół zębów lub implantów, PRF może być stosowane jako dodatkowa terapia wspomagająca regenerację tkanek kostnych.
  5. Leczenie ran po ekstrakcji zębów: Po ekstrakcji zęba PRF może być używane do przyspieszenia procesu gojenia oraz zmniejszenia ryzyka infekcji. Minimalizuje ryzyko wystąpienia suchego zębodołu, który może być jednym z powikłań występujących po usunięciu zęba. 
  6. Zabiegi periodontologiczne: W leczeniu chorób przyzębia, PRF może być stosowane do wspomagania regeneracji tkanek przyzębia oraz redukcji stanu zapalnego.

Czy zastosowanie osocza bogatopłytkowego (PRF) jest bezpieczne?

Fibryna bogatopłytkowa, czyli PRF, jest częścią krwi pacjenta, pobranej oraz odwirowanej tuż przed zabiegiem stomatologicznym. Nie ma tutaj potrzeby wysyłania próbek krwi na zewnątrz, wszystko odbywa się na miejscu w gabinecie dentysty. Zawsze do zabiegów używa się PRF z krwi pochodzącej od pacjenta, który ma wykonywany zabieg, więc nie występuje tutaj żadna obawa o reakcję alergiczną czy odrzucenie materiału przez organizm.

Czy są przeciwwskazania do pobrania PRF z krwi?

Przeciwwskazaniami do odwirowania z krwi fibryny lub osocza bogatopłytkowego są nowotwory krwi np. białaczka. Wśród czasowych przeszkód znajdują się też ciąża i karmienie piersią przez młodą mamę.

Ile trwa procedura uzyskiwania fibryny bogatopłytkowej?

Samo pobranie krwi od pacjenta to około 5 minut, proces wirowania trwa maksymalnie do 15 minut, natomiast użycie PRF podczas zabiegu następuje bezpośrednio po wyjęciu go z probówki.

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię