Najczęściej popełniane błędy w higienie jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej jest powszechnie uznawane za jedną z podstawowych praktyk zdrowego stylu życia. Niemniej jednak, nawet pomimo wzrostu świadomości na temat konieczności dbałości o zęby i dziąsła, wiele osób nadal popełnia błędy w codziennych nawykach higienicznych. W niniejszym wpisie skupimy się na najczęstszych pomyłkach, które mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Poznanie tych błędów oraz sposobów ich unikania może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia zębów i dziąseł, a także do zachowania świeżego oddechu i ogólnego komfortu.


Najważniejsze informacje:


1. Niewłaściwa technika szczotkowania zębów

Jednym z nieczęstych błędów w codziennej higienie jamy ustnej jest nieprawidłowe ustawienie szczoteczki oraz niewłaściwa technika mycia zębów.

Rozpoczynając proces czyszczenia zębów, należy skupić się na każdym zębie, zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni przy linii dziąseł, co umożliwi skuteczne usunięcie płytki nazębnej. Wykonując krótkie, wymiatające ruchy, należy przesuwać szczoteczkę od linii dziąseł ku górze zęba. 

Podczas mycia zębów warto również zwrócić uwagę na powierzchnie żujące. Szczoteczkę należy ustawić płasko i wykonywać ruchy do przodu i do tyłu.

Szczególną uwagę należy poświęcić także powierzchniom wewnętrznym przednich zębów. W tym celu warto użyć pęczka włókien na końcu szczoteczki, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. 

Chcesz wiedzieć jak prawidłowo myć zęby? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Najczęściej popełniane błędy w higienie jamy ustnej

2. Nadmierne dociskanie szczoteczki

Nadmierny nacisk na szczoteczkę podczas mycia zębów jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych w higienie jamy ustnej. Wiele osób jest przekonanych, że mocniejsze dociskanie przyniesie lepsze rezultaty, jednak jest to błędne przekonanie. Wręcz przeciwnie, nadmierny nacisk może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Jednym z głównych zagrożeń jest uszkodzenie dziąseł. Ciągłe naciskanie szczoteczki może prowadzić do podrażnień, recesji i krwawienia dziąseł, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i chorób. Ponadto, nadmierne dociskanie może również powodować erozję szkliwa, prowadząc do nadwrażliwości zębów oraz zwiększenia ryzyka powstawania próchnicy.

Warto zaznaczyć, że większa siła nacisku nie oznacza lepszego oczyszczenia zębów. Skuteczność usuwania płytki nazębnej zależy głównie od odpowiedniej techniki mycia oraz regularności tego zabiegu, a nie od siły nacisku. Z tego powodu zaleca się delikatne i kontrolowane ruchy szczoteczką, które umożliwią skuteczne usunięcie płytki nazębnej bez ryzyka uszkodzenia tkanek jamy ustnej.

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z używaniem zbyt dużej siły nacisku włosia na zęby, spraw sobie szczoteczkę soniczną z czujnikiem. Poinformuje Cię on, gdy zbyt mocno lub zbyt słabo przyłożysz końcówkę do powierzchni zębów.

Produkty powiązane


 

3. Mycie zębów zbyt krótko

Mycie zębów przez krótki czas to jeden z często popełnianych błędów w codziennej higienie jamy ustnej. Zalecenia stomatologów wskazują na konieczność mycia zębów przez co najmniej dwie minuty, jednak większość osób ogranicza to do zaledwie 45 sekund. Skutkuje to niewystarczającym oczyszczeniem zębów i pominięciem niektórych obszarów jamy ustnej.

Krótki czas mycia zębów nie tylko nie usuwa wszystkich resztek pokarmowych, ale także ogranicza pozytywne działanie fluoru zawartego w paście. Aby uniknąć tego błędu, zaleca się stosowanie minutnika i podzielenie jamy ustnej na cztery części, a następnie szczotkowanie każdej z nich przez co najmniej 30 sekund. Dzięki temu zapewniamy optymalne oczyszczenie i higienę jamy ustnej, co przekłada się na zdrowsze zęby i dziąsła.

Na szczęście nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają 2-minutowy czasomierz, który często jest podzielony na cztery 30-sekundowe interwały. Dzięki temu wiesz, kiedy upłynie czas potrzebny na porządne wyszczotkowanie zębów.

Produkty powiązane


 

4. Zbyt rzadkie lub częste mycie zębów

Zbyt rzadkie szczotkowanie sprzyja rozwojowi płytki nazębnej, która składa się z bakterii, resztek pokarmowych i śliny. Jej nieusuwanie może prowadzić do powstania kamienia nazębnego, przyczyniającego się do poważnych chorób, jak np. paradontoza, mogąca prowadzić do utraty zębów.

Z kolei zbyt częste mycie zębów może powodować podrażnienia dziąseł oraz erozję szkliwa. Szczególnie niebezpieczne jest mycie zębów bezpośrednio po posiłku, gdyż kwasowość w jamie ustnej wzrasta, a szkliwo staje się bardziej podatne na uszkodzenia. Aby uniknąć negatywnych skutków, zaleca się odczekanie przynajmniej 30 minut między jedzeniem a szczotkowaniem zębów.

Zbyt rzadkie lub częste mycie zębów

5. Pomijanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Pomijanie nitkowania zębów stanowi poważny błąd w codziennej higienie jamy ustnej. Pomimo skutecznego mycia zębów szczoteczką, resztki pokarmu gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych, sprzyjając rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy. Dlatego niezbędne jest regularne stosowanie nici dentystycznej lub irygatora dentystycznego, aby dokładnie oczyścić te obszary. 

Dowiedz się co stosować zamiast nici dentystycznej.

Niedokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak powstawanie kamienia nazębnego,chorób dziąseł lub próchnicy międzyzębowej. Pamiętajmy, że usuwanie płytki nazębnej i resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dlatego nitkowanie zębów powinno być stałym elementem codziennej rutyny higienicznej, aby zapewnić zdrowy i piękny uśmiech na długie lata. Należy również pamiętać  odpowiedniej technice. Nieprawidłowe używanie nici, takie jak zbyt gwałtowne czy niewłaściwe prowadzenie jej między zębami, może prowadzić do uszkodzenia dziąseł.

Produkty powiązane


 

6. Niemycie języka i dziąseł 

Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale również oczyszczanie tkanek miękkich, takich jak język i dziąsła. Te obszary często pomijane są podczas rutynowego mycia zębów, co prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii, szczególnie na języku.

Brak oczyszczania języka i dziąseł może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlatego ważne jest, aby podczas codziennej higieny jamy ustnej poświęcić uwagę również tym obszarom.

Podczas mycia dziąseł, należy pamiętać o ich delikatności i stosować miękką szczoteczkę, masując je ostrożnie. Czyszczenie języka również jest niezwykle istotne. Najlepiej stosować do tego specjalny skrobak do języka, aby uniknąć przenoszenia bakterii między zębami a językiem.

Warto korzystać także z płynów do płukania ust, które pomagają w oczyszczaniu całej jamy ustnej, w tym języka, dziąseł i policzków.

Produkty powiązane


 

7. Nieodpowiednio dobrana szczoteczka do zębów

Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek, ale kluczowe jest dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Wybierając, warto zwrócić uwagę na wielkość główki oraz stopień twardości włosia szczoteczki. Szczoteczki o mniejszej główce umożliwiają dokładniejsze czyszczenie trudno dostępnych obszarów, podczas gdy miękkie włókna minimalizują ryzyko uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki, co 3 miesiące lub częściej, szczególnie po przebytej chorobie. W momencie, gdy włosie szczoteczki zaczyna się rozchodzić na boki, należy rozważyć jej wymianę. Pamiętajmy również, że szczoteczki elektryczne czy soniczne wymagają także regularnej zmiany końcówki wymiennej.

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię