Płyn do płukania jamy ustnej – przed czy po myciu zębów?

Stosowanie specjalnego płynu do płukania to doskonały sposób na dopełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Działa on przeciw płytce nazębnej, a dzięki zawartości licznych składników aktywnych, wspomaga również zdrowie dziąseł i szkliwa – jednak jego sposób użycia może nie być aż tak oczywisty. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat płynu do płukania jamy ustnej – kiedy stosować, ile razy dziennie, oraz dlaczego!


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Płyn do płukania jamy ustnej – po co się go używa?

Jak dotąd wychodziłeś z przekonania, że do optymalnej higieny jamy ustnej wystarczy szczoteczka i pasta? Nie wiesz, po co płyn do płukania jamy ustnej jest tak naprawdę potrzebny? Istnieje kilka powodów, dla których ten środek stał się obecnie niezastąpioną częścią codziennego rytuału higieny jamy ustnej dla wielu osób.

Po pierwsze, płyn do płukania jamy ustnej pozwala oczyścić każdy, nawet trudno dostępny obszar jamy ustnej. Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Płyn z kolei usuwa pozostałości płytki nazębnej z każdego miejsca, które nie jest w zasięgu szczoteczki. Ze względu na to, jest on niezastąpioną częścią profilaktyki przeciw próchnicy. Do tego zapobiega również odkładaniu się kamienia nazębnego!

Produkty powiązane

Kolejny powód, dla którego płyn do jamy ustnej jest tak ważny, to jego właściwości odświeżające oddech. Zawiera on w swoim składzie nie tylko aromaty, które nadają mu świeży smak i zapach, ale także skuteczne środki przeciwbakteryjne. Dzięki temu przy każdym płukaniu jamy ustnej oczyszczasz ze szkodliwych mikroorganizmów nie tylko zęby, ale także dziąsła, język i błonę śluzową policzków. To niemal natychmiast niweluje nieświeży oddech, dlatego, w buteleczkę płynu powinna wyposażyć się każda osoba zmagająca się z halitozą.

Płyn do jamy ustnej pomoże Ci w utrzymaniu szeroko pojętego zdrowia jamy ustnej, niezależnie od Twoich potrzeb. W naszym sklepie znajdziesz specjalistyczne produkty przeznaczone np. do łagodzenia stanów zapalnych dziąseł, czy też te dedykowane dla osób noszących aparat ortodontyczny. Stomatolodzy są jednogłośni – płyn do płukania jamy ustnej znacznie ułatwia codzienne dbanie o zdrowie zębów i dziąseł!

Płyn do płukania jamy ustnej – przed czy po myciu zębów?

Aby w pełni cieszyć się korzyściami, które płyną z płukania jamy ustnej specjalnymi środkami, to musisz stosować je w odpowiedni sposób. Główne pytanie, które trapi naszych klientów, jest odnośnie kolejności poszczególnych kroków. Tak więc, płukanie jamy ustnej – przed po umyciu zębów? Najlepsze efekty uzyskasz robiąc to po każdorazowym szczotkowaniu zębów.

Produkty powiązane

Jest tak, ponieważ płyn do płukania skutecznie usunie resztki płytki nazębnej pozostałe po myciu, tym samym zapewniając 100% czystość. Taka kolejność pozwala również składnikom aktywnym wniknąć w szkliwo lub dziąsła, ponieważ nie muszą one wówczas przedzierać się przez warstwę śliny, bakterii i resztek jedzenia. Ze względu na to, stomatolodzy zalecają, aby płukać jamę ustną przy użyciu płynu po każdorazowym myciu zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej zamiast mycia zębów – czy to dobry pomysł?

Podczas gdy płyn do płukania jest doskonałym dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej, to nie jest on w stanie zastąpić szczotkowania. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie płytki nazębnej jest bowiem ruch mechaniczny – szczoteczka dosłownie wymiata więc zanieczyszczenia z jamy ustnej. Sam płyn do płukania jest w stanie usunąć tylko niewielką ilość resztek jedzenia i bakterii w porównaniu do dogłębnego szczotkowania.

Dodatkowo czas płukania jamy ustnej jest zbyt krótki, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia z zębów i dziąseł. Płukanie powinno trwać +/- 30 sekund, a po tym czasie płyn należy wypluć, podczas gdy szczotkowanie trwa od 2. do 3. minut. Ograniczony czas działania płynu w jamie ustnej sprawia, że optymalne oczyszczenie jej z płytki nazębnej jest niemożliwe.

Produkty powiązane

Najskuteczniejsza higiena jamy ustnej to taka, która obejmuje wszystkie jej najważniejsze elementy – czyli szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie. Każdy z tych kroków odgrywa inną rolę w utrzymywaniu zdrowia jamy ustnej i żadnego z nich nie da się zastąpić. W innym wypadku możesz zmagać się z halitozą, próchnicą czy kamieniem nazębnym – w tym artykule dowiesz się, czym jest, jak mu zapobiegać oraz jak go usunąć.

Używaj więc płynu po każdym szczotkowaniu zębów, a także w ciągu dnia dla odświeżenia oddechu, jednak nie traktuj go jako substytutu dla szczoteczki i pasty! Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżym oddechem przez wiele godzin, a do tego unikniesz nieprzyjemnych schorzeń jamy ustnej.

Bibliografia:

Kathryn Watson, Everything You Need to Know About Using Mouthwash, 2019

Dental Health 360, The importance of mouthwash in your hygiene routine, 2020

Curaprox, Rinsing the mouth properly: the correct use of mouthwash, 2024

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię