Jak korzystać z płynu do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej jest ważnym elementem codziennej higieny ustnej, uzupełniającym szczotkowanie zębów i nitkowanie. Zrozumienie, jak efektywnie korzystać z płynu do płukania, jest zatem niezbędne dla każdego, kto dba o swoje zdrowie jamy ustnej.

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Po co stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej oferuje szereg korzyści, które mogą znacząco poprawić zdrowie jamy ustnej. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto włączyć płyn do płukania do codziennej higieny:

Zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej i chorób dziąseł

Regularne stosowanie płynu do płukania może pomóc w redukcji płytki nazębnej, a także zapobiegać stanom zapalnym dziąseł. Płyn do płukania zawierający składniki antybakteryjne jest w stanie zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej, a co za tym idzie, może przyczynić się do lepszego zdrowia dziąseł i zębów​​​​.

Bielsze zęby

Stosowanie płynu do płukania ust może pozytywnie wpłynąć na wygląd Twojego uśmiechu, pomagając osiągnąć bielsze zęby.​ Płyny do płukania zawierające nadtlenek wodoru mogą przyczyniać się do zmniejszenia przebarwień zewnętrznych i wybielania zębów. Regularne stosowanie takiego płynu może przyczynić się nie tylko do usunięcia istniejących przebarwień zębów, ale także zapobiegać powstawaniu nowych, tworząc swego rodzaju tarczę ochronną.

Produkty powiązane

Specjalistyczne działanie

Na rynku dostępne są płyny do płukania dostosowane do różnych potrzeb: od wybielających, przez antybakteryjne i przeciwzapalne, po specjalistyczne płyny dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Takie produkty mogą być szczególnie pomocne w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej w specjalnych warunkach​​​​.

Świeży oddech

Płyny do płukania mogą skutecznie zwalczać bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Substancje antyseptyczne i antybakteryjne obecne w składzie płynów do płukania jamy ustnej eliminują bakterie gromadzące się na języku, w przestrzeniach międzyzębowych oraz w całych ustach. Regularne stosowanie płynu do płukania jako dodatku do mycia i nitkowania zębów pozwoli utrzymać świeży oddech przez dłuższy czas.

Dodatkowe wzmocnienie

Fluor zawarty w niektórych płynach do płukania może przyczyniać się do remineralizacji szkliwa, wzmacniając zęby i zapobiegając próchnicy. Regularne stosowanie takich płynów jest zatem dodatkowym krokiem w kierunku zdrowych zębów​​. Co więcej, płyn do płukania jamy ustnej potrafi dotrzeć do miejsc, których nie są w stanie dosięgnąć szczoteczki ani nić dentystyczna. Przepływ płynu przez przestrzenie międzyzębowe pomaga usuwać resztki jedzenia, redukując ryzyko powstania chorób zębów oraz zapalenia dziąseł​​​​.

Kiedy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej może być stosowany w różnych sytuacjach, zależnie od indywidualnych potrzeb i zaleceń dentystycznych. Oto kilka kluczowych momentów, kiedy jego stosowanie jest szczególnie wskazane:

 • Po szczotkowaniu zębów i nitkowaniu. Płyn dodatkowo oczyści jamę ustną z trudno dostępnych resztek pokarmu i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj, że płyn do płukania jest tylko dodatkiem do codziennej higieny ustnej. Nie może on zastąpić szczotkowania zębów ani nitkowania, które są kluczowe w zapobieganiu problemom dentystycznym​​.

 • Dla osób z ograniczoną możliwością mechanicznego czyszczenia zębów. Płyny do płukania mogą być szczególnie korzystne dla osób, które mają trudności z tradycyjnymi metodami higieny jamy ustnej. Na przykład, osoby noszące aparat ortodontyczny czy mające ograniczenia ruchowe mogą znaleźć w nich pomocne wsparcie w codziennej pielęgnacji.

 • W celu specyficznej ochrony lub leczenia. Na rynku dostępne są różne typy płynów do płukania jamy ustnej, w tym antybakteryjne, przeciwzapalne, wybielające, a także te przeznaczone dla dzieci. Ich stosowanie zależy od indywidualnych potrzeb i zaleceń dentystycznych, np. dla osób z wrażliwymi dziąsłami, nadwrażliwością zębów lub w celu zapobiegania próchnicy​​​​.

 • Dla poprawy świeżości oddechu. Płyny do płukania są również skuteczne w neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. 

 • Po posiłkach. Płyn do płukania może być także używany w celu usunięcia resztek pokarmowych z jamy ustnej po posiłkach, szczególnie jeśli nie ma możliwości szczotkowania zębów​​.

 • Przed i po zabiegach dentystycznych - w niektórych przypadkach dentysta może zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej przed lub po określonych zabiegach dentystycznych, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i wspomóc proces gojenia​​.

w jaki sposób korzystać z płynu do higieny jamy ustnej

 

Jak używać płynu do płukania jamy ustnej?

Aby skutecznie i bezpiecznie używać płynu do płukania jamy ustnej, ważne jest przestrzeganie kilku prostych kroków:

 1. Zacznij od dokładnego umycia zębów i użycia nici dentystycznej. Jeśli używasz pasty z fluorem, odczekaj chwilę przed użyciem płynu do płukania, aby nie zmyć fluoru​​ oraz innych aktywnych składników.

 2. Przeczytaj etykietę płynu do płukania jamy ustnej. Nie rozcieńczaj płynu do płukania jamy ustnej wodą, chyba że zalecenia na etykiecie produktu wyraźnie na to wskazują. Stosowanie się do instrukcji jest ważne, gdyż dzięki temu możesz wykorzystać maksymalny potencjał płynu.

 3. Odlej zalecaną na etykiecie ilość płynu do płukania. Zazwyczaj jest to około 20 mililitrów, co odpowiada mniej więcej 4 łyżeczkom. Użyj do tego nakrętki od butelki lub miarki​​.

 4. Płucz usta płynem przez około 30 sekund do minuty, starając się dotrzeć płynem do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Pamiętaj, aby nie połykać płynu​​.

 5. Po użyciu płynu wypluj go do zlewu. Płyn po aplikacji pozostawia na zębach i w jamie ustnej składniki aktywne. Ważne jest, aby nie płukać ust wodą bezpośrednio po wypluciu płynu.

 6. Używaj płynu do płukania dwa razy dziennie, chyba że dentysta zaleci inaczej, aby maksymalizować jego korzyści.

Płyn do płukania jamy ustnej - przed czy po myciu zębów?

Większość stomatologów zaleca stosowanie płynu do płukania jamy ustnej po myciu zębów, a nie przed. Jest to związane z tym, że płukanie jamy ustnej płynem po szczotkowaniu pozwala na dodatkowe wzmocnienie działania składników aktywnych zawartych w paście do zębów, takich jak fluor. Ponadto, płyn do płukania może pomóc w usunięciu wszelkich resztek, które mogły pozostać po szczotkowaniu i nitkowaniu.

Produkty powiązane

Czy płukać zęby po myciu?

Po szczotkowaniu zębów najlepiej jest użyć płynu do płukania jamy ustnej zamiast wody. Ta praktyka zapewnia wyższy poziom higieny oraz dodatkową ochronę. Ważne jest, aby po umyciu zębów nie płukać natychmiast jamy ustnej, a jedynie wypluć pastę. Płukanie ust zaraz po szczotkowaniu może zmniejszyć skuteczność fluoru. Stosowanie płynu do płukania zaleca się po kilku minutach od szczotkowania, dając czas składnikom aktywnym pasty na skuteczne działanie.

Wybór odpowiedniego płynu do jamy ustnej

Wybór odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej powinien być dokonany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych związanych z jamą ustną. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje płynów, każdy z nich przeznaczony do rozwiązywania określonych problemów​​​​​​​​.

Produkty powiązane

Rodzaje płynów i ich zastosowanie

 1. Płyny zapobiegające próchnicy - fluor zawarty w tych płynach prowadzi do remineralizacji szkliwa zębów, a także chroni przed rozwojem zmian próchnicowych. Są to podstawowe płyny zalecane do codziennej profilaktyki​​​​.

 2. Płyny dla osób z chorobami dziąseł i przyzębia - zawierające chlorheksydynę, skuteczne w zapobieganiu oraz leczeniu zapalenia dziąseł i paradontozy. Należy jednak pamiętać, że stosowanie ich przez dłuższy czas może prowadzić do przebarwień zębów​​.

 3. Wybielające płyny - zawierają środki wybielające podobne do tych w pastach wybielających, lecz ich efektywność jest ograniczona. Lepszym rozwiązaniem może być wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lub zastosowanie dodatkowych sposobów​​. Sprawdź, jak wybielić zęby w domu.

 4. Płyny na nieświeży oddech - charakteryzują się intensywnym zapachem i zawierają składniki neutralizujące nieprzyjemny oddech​​.

 5. Płyny na nadwrażliwość zębów - zawierają składniki łagodzące ból zębów i zamykające otwarte kanaliki zębowe, zmniejszające nadwrażliwość​​.

 6. Płyny zwalczające suchość w jamie ustnej - stymulują produkcję śliny i łagodzą podrażnienia błony śluzowej wynikające z suchości w ustach​​.

Jak wybrać najlepszy płyn?

Podczas wybierania płynu do płukania jamy ustnej, należy przede wszystkim skupić się na problemach zdrowotnych, z którymi się borykamy, a także na składzie produktu. Płyny bez zawartości alkoholu są zalecane dla dzieci oraz dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Alkohol może powodować podrażnienia i suchość w ustach​​. Ponadto, warto zwrócić uwagę na składniki aktywne płynu, takie jak fluor czy chlorheksydyna. Zapewniają one dodatkową ochronę przed problemami zdrowotnymi jamy ustnej.


 

Bibliografia:

R. Demke, Plaque inhibition: the science and application of oral rinses, 2012.

J.T. Marcinkowski, J. Świderska, Przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, 2011.

E. Gagari, S. Kabani, Adverse effects of mouthwash use. A review, 1995.

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię