Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci - na co zwracać uwagę?

Dbanie o higienę jamy ustnej dzieci jest niezwykle ważne, aby zapewnić im zdrowe zęby i dziąsła już od najmłodszych lat. Jednym z produktów, który może pomóc w jego utrzymaniu jest płyn do płukania jamy ustnej. Nie wszystkie produkty są jednak odpowiednie dla najmłodszych. Dowiedz się na co zwracać uwagę, wybierając płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci. Poznaj potencjalne korzyści wynikające z jego stosowania!


Najważniejsze informacje:

 

Dlaczego płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci jest ważny w codziennej pielęgnacji?

Dbanie o higienę jamy ustnej dzieci jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną. Dzieci, które uczą się dbać o swoje zęby od najmłodszych lat, mają większe szanse na utrzymanie dobrego stanu uzębienia przez całe życie. Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci jest cennym elementem codziennej higieny jamy ustnej, pomagając w zapobieganiu próchnicy i innym problemom zębów i dziąseł.
 

Na co zwracać uwagę przy wyborze płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci?

Skład

Skład płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci powinien być delikatny i bezpieczny. Należy unikać produktów, które zawierają alkohol, sztuczne barwniki, konserwanty i ostre substancje chemiczne. Mogą one bowiem podrażniać delikatne dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej dziecka. Szukaj produktów o składzie opartym na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakty ziołowe czy fluor.


Zawartość fluoru

Fluor jest kluczowym składnikiem w płynach do płukania jamy ustnej dla dzieci, ponieważ pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i zapobiega rozwojowi próchnicy. Jednak ilość fluoru w płynie powinna być dostosowana do wieku. Dla dzieci poniżej 6. roku życia zaleca się stosowanie płynów z mniejszą ilością fluoru, aby uniknąć jego nadmiernego spożycia, co może prowadzić do fluorozy zębów.


Smak i zapach

Dzieci często nie lubią ostrych smaków i zapachów. Dlatego warto wybierać delikatne płyny do płukania jamy ustnej, które nie zniechęcą maluchów do regularnego stosowania. Wybieraj smaki, które Twoje dziecko lubi. Jeśli maluch uwielbia truskawki, to płyn o smaku truskawkowym może być dla niego zdecydowanie bardziej atrakcyjny. Smakowe płyny do płukania jamy ustnej mogą uczynić codzienną pielęgnację jamy ustnej bardziej przyjemną.


Wiek dziecka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów dostosowanych do różnych grup wiekowych dzieci. Wybierając produkt, zwracaj uwagę na informacje od producenta dotyczące wieku, dla którego jest przeznaczony. Zdecydowana większość płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci dedykowana jest już od 6. roku życia. Wszystko to dlatego, że młodsze dzieci nie mają jeszcze opanowanego odruchu połykania, a spożywanie płynu do higieny jamy ustnej jest stanowczo zabronione.

Sprawdź też >> jaka szczoteczka elektryczna dla dziewczynki?

płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci

Korzyści z korzystania z płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej dla dzieci może przynieść wiele korzyści, takich jak:
 

 1. Zapobieganie próchnicy
  Fluor zawarty w płynach do płukania jamy ustnej pomaga w remineralizacji szkliwa zębów i zapobiega rozwojowi próchnicy.
   
 2. Redukcja bakterii
  Niektóre płyny zawierają substancje antybakteryjne, które pomagają w redukcji bakterii w jamie ustnej, co może zmniejszyć ryzyko infekcji błon śluzowych i stanów zapalnych dziąseł.
   
 3. Świeży oddech
  Płyny do płukania jamy ustnej mogą pomóc w uporaniu się z nieświeżym oddechem u dzieci, zwłaszcza po spożyciu posiłków.
   
 4. Utrzymanie higieny
  Regularne używanie płynu do płukania jamy ustnej pomaga  w utrzymaniu higieny jamy ustnej, zwłaszcza u dzieci, które nie zawsze dokładnie myją zęby. Dociera on do trudno dostępnych miejsc, które często pomijane są podczas szczotkowania przez maluchy.


Pamiętaj, że płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi dokładnego i regularnego szczotkowania oraz pełnej higieny jamy ustnej. Dowiedz się jak zachęcić dziecko do mycia zębów!
 

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci – od jakiego wieku stosować

Poniżej 6. roku życia nie zaleca się stosowania płynu do płukania jamy ustnej u dzieci z uwagi na trudności, jakie dzieci w tym wieku mają z właściwym płukaniem i wypluwaniem całego płynu. Dla starszych dzieci stosowanie tego produktu jest możliwe, a nawet zalecane, pod warunkiem, że dziecko jest pod nadzorem osoby dorosłej i umie prawidłowo z niego korzystać.

W kwestii bezpieczeństwa, większość płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci zawiera ostrzeżenie, aby przechowywać butelkę poza zasięgiem małych dzieci. Atrakcyjne opakowanie, smak i zapach mogą przyciągać ciekawe świata maluchy. W przypadku spożycia większej ilości płynu do płukania jamy ustnej, zaleca się podanie dziecku mleka i skonsultowanie się z lekarzem. Wapń zawarty w mleku może wiązać się z fluorem i zapobiegać jego wchłanianiu w organizmie dziecka. Mimo że fluor w normalnych ilościach jest bezpieczny, nadmierna konsumpcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

jaki płyn do płukania jamy ustenj wybrać dla dziecka?

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci może być cennym narzędziem w codziennej higienie jamy ustnej. Jednak wybierając taki produkt, warto zwracać uwagę na skład, zawartość fluoru, smak i zapach, wiek dziecka oraz zalecenia stomatologa. Regularne stosowanie płynu może przynieść wiele korzyści, jednak należy również pamiętać o potencjalnym ryzyku, takim jak np. połknięcie produktu. Dbanie o zdrowie jamy ustnej dziecka jest ważne, dlatego warto inwestować w odpowiednie produkty i edukować dzieci na temat prawidłowej higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat.


Bibliografia:

 1. https://kidsdentalsmile.com/kids-and-mouthwash/
 2. https://www.colgate.com/en-us/oral-health/kids-oral-care/what-parents-should-know-about-mouthwash-for-children#

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię