Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 8 najważniejszych wskazówek!

Budowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat. Właśnie to pozwoli bowiem Twojemu maluchowi wyrosnąć na dorosłego, który będzie mógł cieszyć się idealnie zdrowym i błyszczącym uśmiechem! Oto skuteczne sposoby na to jak zachęcić dziecko do mycia zębów, tak aby codzienny rytuał higieny jamy ustnej stał się dla niego przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem!


To warto wiedzieć:

jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Najważniejsze porady

Dzieci są niezwykle spostrzegawcze i często uczą się właśnie poprzez obserwowanie oraz naśladowanie zachowań, które zauważają u swoich opiekunów. Jeśli Twoje dziecko każdego ranka i wieczora widzi Cię, jak konsekwentnie szczotkujesz swoje zęby przed lustrem – będzie postrzegać higienę jamy ustnej jako normalną część rutyny.

Niestety wciąż zbyt wielu dorosłych myje zęby zbyt rzadko, zbyt krótko lub w nieodpowiedni sposób. Ze względu na to, jeśli ostatnio przyszedł na świat nowy członek Twojej rodziny – koniecznie zweryfikuj swoją rutynę higieny jamy ustnej. Dziecko podświadomie skopiuje bowiem Twoje nawyki – również te złe. Na naszym blogu dowiesz się, ile razy dziennie myć zęby.

Im wcześniej wprowadzisz mycie zębów do rutyny dziecka, tym łatwiej będzie mu samodzielnie się jej trzymać wraz z upływem lat. Najlepiej zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mleczaków. Warto wówczas codziennie rano i wieczorem wykonywać delikatny masaż dziąseł malucha np. za pomocą specjalnych nakładek na palec.

Taki rytuał nie tylko przyzwyczai Twoją pociechę do uczucia mycia zębów, ale i pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania u dziecka. We wpisie na naszym blogu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego procesu – od faz ząbkowania po skuteczne sposoby na pozbycie się dyskomfortu u dziecka.

Jako rodzic lub opiekun powinieneś dołożyć wszelkich starań do tego, aby dziecko wiedziało, dlaczego codzienne mycie zębów jest tak ważne – dzięki temu będzie bowiem mniej skłonne do protestowania w obliczu swojej nowej codziennej rutyny. Już nawet roczne dziecko będzie w stanie zrozumieć najważniejsze informacje na temat higieny jamy ustnej, jeśli zostaną one zaprezentowane w przystępnym dla niego formacie.

Sprawdź >>> kiedy wypadają mleczaki?

Tutaj warto skorzystać np. z pomocy wizualnych, takich jak obrazki czy kreskówki przedstawiające radosne postacie myjące zęby, piosenki czy opowiadania w prostym języku. W przypadku starszego dziecka w wieku od 4 lat możesz powoli zacząć edukować je w temacie fizjologii, która stoi za koniecznością codziennego mycia zębów.

Produkty powiązane

Pierwsza szczoteczka dziecka powinna być mała, poręczna i o gęstym, miękkim włosiu. Dzięki temu będzie delikatna dla wrażliwych dziąseł i mleczaków Twojego malucha, a dodatkowo dziecko będzie w stanie samodzielnie ją trzymać. Tutaj znajdziesz kolorowe szczoteczki manualne dla dzieci – warto zakupić je już w wieku niemowlęcym, tak aby dać dziecku szansę na oswojenie się z przedmiotem i nadać mu status zabawki.

Produkty powiązane

W miarę zwiększenia ilości zębów mlecznych warto przerzucić swojego malucha na szczoteczkę soniczną lub elektryczną dla dzieci. Są one aż o 100% bardziej skuteczne w usuwaniu bakterii z jamy ustnej, niż zwykłe manualne – zakupisz je również w różnorakich kolorach i szatach graficznych. Warto zaangażować dziecko w zakup jego nowej szczoteczki, tak aby mógł wybrać model w jego ulubionej barwie lub z bohaterami uwielbianej przez niego bajki. Sprawdź jaką wybrać szczoteczkę elektryczną dla dziewczynki.

Produkty powiązane

Standardowe pasty do zębów dla dorosłych są zbyt ostre w smaku i mogą powodować dyskomfort dla wrażliwych dziecięcych dziąseł, a ich wysoka zawartość fluoru może zaszkodzić maluchowi w przypadku przypadkowego połknięcia. Dlatego koniecznie zakup specjalne pasty, które umożliwią mu przyjemne i bezpieczne mycie zębów każdego dnia.

Pasty do zębów dla dzieci dostępne w naszym sklepie charakteryzuje bogactwo owocowych smaków. Świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do mycia zębów jest również zakup kilku past o różnych smakach i pozwalanie mu na samodzielny wybór. Dzięki temu każde mycie zębów będzie wzbudzało zainteresowanie malucha, a co za tym idzie – będzie kontynuował rutynę higieny jamy ustnej z przyjemnością.

jak zachęcić dziecko do szczotkowania?

Niezależność jest niezwykle ważna dla małego dziecka, które zaczyna odkrywać swoją indywidualność – dlatego to ważne, aby pozwolić mu na samodzielność w myciu zębów. Dzięki temu będzie w stanie wypracować odpowiednią technikę szczotkowania, co pozwoli mu na odpowiednie mycie zębów w starszym wieku.

Zobacz >> jaką wybrać szczoteczkę elektryczną dla chłopca?

Dopóki dziecko nie nauczy się pisać, nie posiada wystarczających umiejętności motorycznych do dokładnego umycia każdego zęba. Właśnie dlatego należy poinformować je, że po tym, jak skończy samodzielnie myć swoje zęby, Ty zrobisz to jeszcze raz. Świadomość na temat każdego kolejnego kroku w porannej i wieczornej rutynie mycia zębów da dziecku poczucie spokoju i zachęci je do jej wypełniania.

Jeden z najprostszych sposobów na to, jak zachęcić dzieci do mycia zębów, to robienie to razem z nimi! Spraw, aby codzienne mycie zębów stało się swego rodzaju aktywnością rodzinną wraz z opiekunami i ewentualnym rodzeństwem. Wspólne wykonywanie rutyny będzie dla małego dziecka dużo przyjemniejsze, co zachęci je do mycia zębów.

Przy zachęceniu małego dziecka do mycia zębów kluczowe jest zadbanie o to, aby codzienny rytuał mycia zębów otaczała przyjazna atmosfera. Zrezygnuj z krzyków, wydawania poleceń, gróźb czy kar – takie zachowanie nie tylko przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, ale i zaburzy wewnętrzny spokój dziecka. W tym przypadku pomogą Ci zabawy, piosenki i tańce – maluch poczuje się chętny do mycia zębów jeśli czynność tą będzie otaczać uśmiech i radość.

Nie ma potrzeby wdrażania nagród – lepiej wręcz z nich zrezygnować. Dziecko powinno nauczyć się bowiem czerpać satysfakcję z samego procesu mycia zębów, a nie traktować go jako szybką drogę do otrzymania nagrody. Na dłuższą metę naklejki, zabawki czy specjalne przywileje mogą stać się bowiem jedynym powodem, dla którego aktywnie uczestniczy w rutynie higieny jamy ustnej.

Zachęcenie dziecka do mycia zębów wcale nie jest trudne – wystarczy stosować się do powyższych porad i podejść do procesu z uśmiechem na twarzy. Pamiętaj, aby uzbroić się w cierpliwość – jeśli dziecko nie jest jeszcze przyzwyczajone do codziennego mycia zębów, to wdrożenie go jako niepodlegającej negocjacji części rutyny może zająć kilka tygodni. Dzięki temu wysiłkowi Twoje dziecko będzie cieszyło się idealnym zdrowiem jamy ustnej przez całe życie!

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię