Od kiedy szczoteczka elektryczna dla dziecka?

Zdrowie jamy ustnej dzieci jest priorytetem dla wielu rodziców. Szczoteczki elektryczne zyskują na popularności ze względu na swoją wygodę i skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej. Jednak, czy są one odpowiednie dla najmłodszych?


Spis treści:

Kiedy wprowadzić szczoteczkę elektryczną u dzieci?

Wprowadzenie szczoteczki elektrycznej do rutyny higieny jamy ustnej dziecka to ważny krok. Nie można jednak tego zrobić zbyt wcześnie. Od kiedy zatem dziecko może używać szczoteczki elektrycznej? Zalecamy, aby zaczekać do co najmniej 3. roku życia dziecka, gdyż do tego momentu urządzenie może być zbyt mocne lub za głośne dla malucha.


Zobacz wszystkie szczoteczki elektryczne i soniczne dla dzieci
 


Zacznij od szczoteczki sonicznej dla dziecka

Szczoteczki soniczne są bardziej delikatne niż tradycyjne elektryczne, co czyni je idealnym wyborem dla małych dzieci, pomagając przyzwyczaić je do regularnej higieny jamy ustnej od najmłodszych lat. Rekomendujemy szczoteczkę soniczną PixieDent Baby od pierwszego ząbka, czyli od około 6. miesiąca życia dziecka. Ma ona również ciekawy design przypominający zabawkę - dlatego ma szansę przypaść od razu do gustu dziecka.

Produkty powiązane

Należy również pamiętać, że zęby dziecka poniżej 3. roku życia, powinny być myte przy pomocy osoby dorosłej, przy użyciu tradycyjnej, manualnej szczoteczki do zębów. Pamiętaj, że wprowadzenie szczoteczki elektrycznej u dzieci to proces, który warto rozpocząć stopniowo. Zaczynając od krótkich sesji mycia zębów, można pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowego narzędzia i nauczyć się prawidłowej techniki. W miarę jak dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i pewne siebie, można stopniowo wydłużać czas mycia zębów szczoteczką elektryczną. Warto również stale monitorować postępy, a także wspierać dziecko w dbaniu o zdrową jamę ustną od najmłodszych lat.

Zalety stosowania szczoteczki elektrycznej dla dziecka

Wprowadzenie szczoteczki elektrycznej do codziennej rutyny higieny jamy ustnej dziecka może przynieść wiele korzyści. Przyjrzymy się bliżej kilku zaletom stosowania elektrycznej szczoteczki do zębów dla dzieci.

 1. Większa skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej - szczoteczki elektryczne są znane ze swojej wyjątkowej zdolności do usuwania płytki nazębnej. Dzięki szybkim i dokładnym ruchom głowicy, mogą one skutecznie oczyścić zęby, a także dziąsła dziecka. Jest to istotne w zapobieganiu próchnicy oraz zapaleniu dziąseł.

 2. Zachęcanie dzieci do regularnego mycia zębów - dzieci często mają trudności z zachowaniem regularności w dbaniu o higienę jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne często są bardziej atrakcyjne dla dzieci niż tradycyjne szczoteczki ręczne. Dostępne są w wielu różnych kolorach lub widnieje na nich motyw popularnych postaci z bajek. Niektóre elektryczne szczoteczki do zębów nawet świecą! Sprzęt tego typu jest nie tylko prosty w obsłudze, ale co najważniejsze, sprawia dziecku frajdę. 

 3. Dostosowanie do potrzeb najmłodszych - niektóre szczoteczki elektryczne dla dzieci są wyposażone w różne tryby pracy. Można je dostosować do wieku i potrzeb dziecka. Dodatkowo, niektóre elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci mają wbudowany 2-minutowy timer. Dzięki tej funkcji Twoje dziecko wie, jak długo musi szczotkować zęby. Szczoteczka elektryczna Oral-B PRO Battery Stages, dostępna w wersjach Princess i Cars, łączy w sobie zabawę z efektywnością. Zabawne motywy zachęcają dzieci do regularnego mycia zębów, a funkcje, takie jak timer uczą się prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej.

  Produkty powiązane

 4. Mniej odpadów z tworzych sztucznych - zakup elektrycznej szczoteczki do zębów powoduje mniej plastikowych odpadów. Wystarczy wymienić tylko główkę szczoteczki co kilka miesięcy, a nie całą szczoteczkę. Jeśli Twoje dziecko od najmłodszych lat korzysta z elektrycznych szczoteczek do zębów, może to pomóc w ograniczeniu ilości śmieci!

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem elektrycznej szczoteczki do zębów dla dzieci?

Nie wszystkie szczoteczki elektryczne są sobie równe. Przed dokonaniem zakupu szczoteczki elektrycznej dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

Produkty powiązane

 • Rozmiar szczoteczki - wybierz elektryczną szczoteczkę do zębów dostosowaną do wieku Twojego dziecka, aby główka czyszcząca dobrze pasowała do jego ust. Dla dzieci w wieku 3-6 lat i starszych, szczoteczki soniczne PixieDent Lion Superhero i Sweet Giraffe są idealne, ponieważ “rosną” wraz z dzieckiem dzięki wymiennym końcówkom.

 • Odpowiednie włosie - koniecznie wybierz elektryczną szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Główki szczoteczek elektrycznych poruszają się szybko, zatem twarde, sztywne włosie może podrażnić zęby i dziąsła Twojego dziecka.

 • Kolor i motyw - nie podejmuj samodzielnie wyboru w kwestii estetycznej. Zaangażuj dziecko, aby samo dokonało wyboru swojej szczoteczki elektrycznej. Ten gest może bardziej zmotywować pociechy do codziennej pielęgnacji zębów. Wartym uwagi wyborem są szczoteczki elektryczne jak Oral-B Vitality, które są dostępne z motywami bajek takimi jak Kraina Lodu czy Spiderman. Mogą zachęcić dzieci do regularnego mycia zębów dzięki wizerunkowi ulubionej postaci.

 • Akumulator a baterie - elektryczne szczoteczki dla dzieci mogą działać na baterie lub akumulatory. Rozważ, jaka opcja będzie dla ciebie bardziej praktyczna. Akumulatory są bardziej ekonomiczne, jednak wymagają regularnego ładowania.

 • Dodatkowe funkcje - istnieje wiele funkcji, dzięki którym szczotkowanie będzie przyjemniejsze dla Twojego dziecka. Warto zainteresować się czy dany model szczoteczki zawiera w sobie timer, odtwarzacz muzyki czy światełka LED.


Zobacz kategorię końcówki do szczoteczek dla dzieci
 


Dodatkowe wskazówki stosowania szczoteczki elektrycznej przez dziecko

Oprócz wyboru odpowiedniej szczoteczki elektrycznej dla dziecka, istnieją również dodatkowe wskazówki i rady dotyczące prawidłowego jej stosowania. Warto wziąć je pod uwagę zanim rozważymy zakup:

 1. Chociaż elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci zostały zaprojektowane tak, aby korzystanie z nich było zabawą, należy wyjaśnić dzieciom, że nie są to zabawki, którymi można się bawić.

 2. Nie pozwalaj dzieciom biegać ani bawić się ze szczoteczką do zębów w ustach.

 3. Ładowarki szczoteczki do zębów nie należy umieszczać w pobliżu wody ani dopuszczać do jej zamoczenia.

 4. Nadzoruj dziecko przynajmniej do 6. roku życia w trakcie mycia zębów szczoteczką elektryczną. Specjaliści rekomendują nawet wydłużenie tego czasu do 12. roku życia, gdyż nastolatek często nie przywiązuje uwagi do dokładnego szczotkowania.

 5. Zawsze wymieniaj głowicę czyszczącą po 3 miesiącach użytkowania lub wcześniej, jeśli jest pęknięta lub zużyta.

 6. Elektryczne szczoteczki do zębów są idealne dla dzieci i nastolatków noszących aparat ortodontyczny. Potrafią dokładniej czyścić okolice zamków, gumek i fiszbin niż ręczna szczoteczka do zębów. Wtedy wyposaż się w końcówkę ortodontyczną do szczoteczki, dedykowaną właśnie takim przypadkom.

 7. Elektryczne szczoteczki do zębów mogą wywoływać mieszane reakcje u dzieci z trudnościami sensorycznymi. Mogą być przestraszone hałasem i wibracjami. Jeśli szczoteczka elektryczna wydaje się przytłaczająca, nie przyczyni się ona do wykształcenia dobrych nawyków higienicznych w dłuższej perspektywie. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare for Kids może być wyborem wartym rozważenia w szczególności dla dzieci z trudnościami sensorycznymi, oferując ciche działanie i delikatne wibracje.


 

Źródła:

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię