Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu poprawę higieny jamy ustnej. Wykonywany jest za pomocą strumienia wody i zawartych w niej cząstek czyszczących, które usuwają z powierzchni zębów osady i kamień nazębny. Czy każdy może zdecydować się na piaskowanie zębów? Ile kosztuje taki zabieg? Sprawdzisz w naszym artykule.


Wszysto co trzeba wiedzieć o piaskowaniu zębów:

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskowanie zębów jest przeprowadzane przy użyciu strumienia wody pod ciśnieniem. W wodzie stosowanej do zabiegu piaskowania znajdują się drobiny czyszczące, m.in. soda, erytrytol i glicyna, a także pęcherzyki powietrza. Taki skład zawiesiny nazywany jest piaskiem stomatologicznym. Pozwala on pozbyć się wszelkich osadów z zębów.

Piaskowanie zębów można rozróżnić na:

  • naddziąsłowe
  • poddziąsłowe

Piaskowanie zębów naddziąsłowe dotyczy procedury wykonywanej nad linią dziąseł. Stosowany jest do tego piasek stomatologiczny zawierający cząstki o większej twardości. Jednak zawiesina jest na tyle delikatna, by nie powodować uszkodzeń szkliwa. Po piaskowaniu naddziąsłowym specjalista poleruje zęby przy pomocy specjalnej końcówki z gumką.

Zobacz także >> na czym polega bonding

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów poddziąsłowe wykorzystywane jest w celu usunięcia osadów w pobliżu kieszeni zębowych. Jest to wrażliwsza strefa jamy ustnej, dlatego skład piasku stomatologicznego dla tej części zabiegu jest łagodniejszy. Ten etap piaskowania nie wymaga już dodatkowego polerowania.

Czy piaskowanie zębów boli?

Piaskowanie zębów nie boli. Niektórzy pacjenci doświadczają krótko po zabiegu niewielkiego podrażnienia dziąseł i krótkotrwałej nadwrażliwości. Jednak te objawy ustępują bardzo szybko i nie mają negatywnego wpływu na zęby. Pewien dyskomfort może powodować specyficzny smak zawiesiny stosowanej do procedury piaskowania. Jednak i to mija bardzo szybko.

Piaskowanie zębów – jakie daje efekty?

Piaskowanie zębów przynosi efekty natychmiastowe. Po usunięciu przebarwień i osadów zęby stają się jaśniejsze. Pacjent odczuje też od razu przyjemną gładkość na zębach. Ale oprócz rezultatów estetycznych, piaskowanie zębów daje fantastyczne efekty dla zdrowia zębów. Płytka nazębna tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Te z kolei są przyczyną próchnicy i chorób przyzębia.

Zobacz także >> czy płytka nazębna i kamień nazębny to to samo?

Piaskowania zębów nie należy mylić z wybielaniem. Efekt rozjaśnienia wynika z pozbycia się osadów, natomiast wybielanie zębów jest odrębnym zabiegiem o innym mechanizmie działania.

Efekt piaskowania zębów można polepszyć przez połączenie ze skalingiem, który jest zabiegiem o bardzo podobnym działaniu. Różnica między nimi tkwi w technice usuwania osadów. Warto skonsultować ze stomatologiem, czy połączenie obu zabiegów będzie w naszym przypadku dobrym rozwiązaniem.

Kiedy wskazane jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest wskazane dla osób, które zauważają skłonność do gromadzenia się osadów na zębach. Niektórzy pacjenci ze względu na specyfikę zgryzu, mogą mieć trudności z dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów. Piaskowanie poprzedza także zakładanie licówek.

Piaskowanie zębów jest wskazane u osób, które palą papierosy. Za tworzenie się nieestetycznych przebarwień odpowiadają też niektóre produkty spożywcze: kawa, herbata, wino, jagody, czarne porzeczki, buraki. Bardzo często piaskowanie zębów poprzedza inne procedury stomatologiczne, np. fluoryzację zębów.

Oczyszczenie powierzchni zębów sprawia, że szkliwo jest lepiej przygotowane na przyswojenie wzmacniającego fluoru. Podobnie jest w przypadku wybielania zębów.

Zobacz także >> jakie są przyczyny demineralizacji szkliwa?

O regularnym piaskowaniu zębów powinny pamiętać osoby, które mają mocno stłoczone zęby. Ciasne ułożenie sprawia, że niektóre przestrzenie są trudno dostępne podczas mycia zębów w domu i łatwo tworzy się na nich kamień nazębny.

Wskazaniem do wykonania piaskowania zębów jest też aparat ortodontyczny. Jego specyfika ma ten minus, że ułatwia gromadzenie się osadów. Dowiedz się więcej jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

Piaskowanie zębów - efekty

Ile trwa piaskowanie zębów i jak często należy je wykonywać?

Piaskowanie zębów trwa zwykle ok. 20-30 minut. Różnice wynikają z ilości zgromadzonych osadów u danego pacjenta. Częstotliwość piaskowania zębów zależy od indywidualnych skłonności i narażenia na czynniki powodujące przebarwienia. Zazwyczaj specjaliści zalecają piaskowanie zębów co 6 miesięcy.

Mniejsza potrzeba piaskowania zębów (a czasem i całkowita rezygnacja z procedury) dotyczy osób, które na co dzień używają szczoteczki sonicznej. Ten najnowocześniejszy typ urządzenia do higieny jamy ustnej nie ma sobie równych!

Produkty powiązane

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Specjaliści zalecają, by po piaskowaniu zębów przynajmniej przez trzy godziny nie pić herbaty, kawy i soków, które mogą wywołać przebarwienie. Niewskazane jest też palenie papierosów. Najlepszą ochroną dla naszych zębów będzie zrezygnowanie z powyższych przez jedną dobę po zabiegu.

Pamiętajmy, że piaskowanie zębów, choć jest bardzo skuteczne, to jednak nie zwalnia nas z codziennych czynności higienicznych. Profilaktyka zdrowia jamy ustnej musi być prowadzona systematycznie. Sprawdź naszą ofertę na:

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów nie jest dostępne w ramach usług NFZ. Zabieg ten można wykonać we wszystkich dobrych gabinetach stomatologicznych, a cena piaskowania zębów mieści się w przedziale od 150 do 200 zł.
 

 


Bibliografia:

  1. T. Lundgren, A. Samuelson, C. Clase, J. Naoumova, How sandblasting on lingual surfaces can be carried out with minimum enamel damage: An in vitro study on human teeth [w:] International orthodontics 2020 Dec;18(4) (dostęp: 23.08.2023).
  2. R. Patcas, S. Zinelis, G. Eliades, T. Eliades, Surface and interfacial analysis of sandblasted and acid-etched enamel for bonding orthodontic adhesives [w:] American journal of orthodontics 2015 Apr.147 (dostęp: 23.08.2023).
  3. A. Veereshi, P. Vijayalakshmi, V. Verma, V. Jayade, M. Kumar, The efficacy of enamel sandblasting in bonding to fluorosed teeth [w:] Journal of clinics orthodontics 2013 Jun;47(6) (dostęp: 23.08.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię