Higienistka stomatologiczna - co robi, jakie ma uprawnienia?

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się niezwykle istotne, a specjaliści zajmujący się profilaktyką stomatologiczną odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu doskonałego stanu uzębienia. Wśród nich wyróżnia się higienistki stomatologiczne, które pełnią istotną funkcję w zapewnianiu kompleksowej opieki nad zdrowiem jamy ustnej. Dowiedz się, jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne do pełnienia tego zawodu,  jakie zabiegi wykonuje higienistka stomatologiczna, a także jakie możliwości zatrudnienia otwierają się przed osobami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje.


Najważniejsze informacje:

 


Jak zostać higienistką stomatologiczną - kwalifikacje

Aby zostać higienistką stomatologiczną, konieczne jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej lub studiów oraz zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1 – umiejętność wykonywania świadczeń stomatologicznych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej, a także uczestnictwo w procesie leczenia. 

W trakcie dwuletniego programu nauczania, przyszłe higienistki stomatologiczne nabywają specjalistyczną wiedzę. Nauczycielami są doświadczeni higieniści stomatologiczni oraz lekarze dentyści, zapewniając wysoki poziom edukacji. Sale dydaktyczne są wyposażone w profesjonalny sprzęt, symulujący warunki rzeczywistych gabinetów stomatologicznych, co umożliwia praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, takich jak fotel stomatologiczny z unitem, kamery wewnątrzustne, lampy do utwardzania wypełnień, dmuchawki wodno-powietrznej czy piaskarki.

Inną ścieżką edukacyjną prowadzącą do kariery higienistki stomatologicznej jest zdobycie tytułu zawodowego poprzez studia w zakresie higieny dentystycznej. Osoby wybierające to podejście uzyskują co najmniej tytuł licencjata albo inżyniera. Studia te są bardziej zaawansowane, obejmujące szerszy zakres wiedzy w dziedzinie stomatologii, a także skupiające się na aspektach teoretycznych i praktycznych higieny jamy ustnej.

Po uzyskaniu dyplomu, higienistki stomatologiczne mogą podjąć pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znajomość branżowego języka angielskiego może być dodatkowym atutem ułatwiającym znalezienie zatrudnienia poza granicami kraju. Po zdaniu egzaminu zawodowego, absolwenci otrzymują dyplom potwierdzający ich kwalifikacje w zawodzie, umożliwiając im poszukiwanie pracy oraz wykonywanie obowiązków związanych z higieną stomatologiczną.

higienistka stomatologiczna

Jakie zadania wykonuje higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna pełni szereg istotnych zadań w gabinecie dentystycznym. Jej obowiązki obejmują prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów oraz rozliczanie zużytych leków i materiałów. Ponadto, może organizować spotkania edukacyjne w placówkach oświatowych, promując zdrowe nawyki higieniczne. Jednak głównym obszarem działania higienistki stomatologicznej są różnorodne zabiegi profilaktyczno-techniczne.

Zabiegi te obejmują:

 • Skaling - usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków lub skalingu ręcznego, co pomaga utrzymać zdrowie dziąseł i zębów.
   
 • Piaskowanie - eliminacja nalotu i przebarwień za pomocą piaskarki, co przyczynia się do poprawy estetyki uśmiechu.
   
 • Polerowanie zębów - wygładzenie powierzchni szkliwa, co zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.
   
 • Fluoryzacja - aplikacja preparatu z fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą.
   
 • Lakowanie zębów - zabezpieczenie bruzd zębów przed bakteriami próchniczymi poprzez nałożenie specjalnego lakieru.

Dodatkowo, higienistki stomatologiczne udzielają porad dotyczących higieny jamy ustnej i dobierają odpowiednie środki pielęgnacyjne. Mogą także wykonywać wykańczanie wypełnień zębowych i impregnowanie zębów mlecznych. Jej rola obejmuje także asystowanie przy innych zabiegach wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Poza gabinetem, higienistki prowadzą również edukację zdrowotną w szkołach i innych placówkach, pomagając w kształtowaniu właściwych nawyków higienicznych u dzieci i młodzieży. Ich praca jest integralną częścią działań profilaktycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej i ogólnego dobrostanu pacjentów.

Produkty powiązane

Higienistka stomatologiczna - gdzie znajdzie pracę?

Higienistki stomatologiczne, dzięki swoim kompetencjom, mają szerokie możliwości zatrudnienia, co sprawia, że znajdują pracę w różnych miejscach. Dzięki swojej wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym mogą podjąć zatrudnienie w:

 • Klinikach stomatologicznych - higienistki stomatologiczne są poszukiwane w specjalistycznych klinikach stomatologicznych, gdzie współpracują z zespołem specjalistów w zakresie stomatologii, chirurgii twarzowo-szczękowej czy ortodoncji.
   
 • Gabinetach dentystycznych - higienistki stomatologiczne znajdują zatrudnienie zarówno w prywatnych, jak i publicznych gabinetach dentystycznych. Ich rola obejmuje nie tylko wykonywanie zabiegów profilaktycznych, ale także udzielanie porad dotyczących higieny jamy ustnej.
   
 • Oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej - dzięki specjalistycznym umiejętnościom, higienistki stomatologiczne mogą pracować na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej, wspierając lekarzy w opiece nad pacjentami po operacjach stomatologicznych.
   
 • Szkołach i przedszkolach - ze względu na zdobytą wiedzę z zakresu edukacji dotyczącej higieny jamy ustnej, higienistki stomatologiczne mogą prowadzić zajęcia w szkołach i przedszkolach, propagując zdrowe nawyki związane z utrzymaniem higieny jamy ustnej.
   
 • Własnej działalności gospodarczej - posiadając odpowiednie kwalifikacje, higienistki stomatologiczne mogą otworzyć własną działalność gospodarczą, oferując usługi profilaktyczne z zakresu zdrowia i ochrony jamy ustnej. Może to obejmować zarówno konsultacje indywidualne, jak i szkolenia grupowe.

Dzięki różnorodności możliwości zatrudnienia, higienistki stomatologiczne mają elastyczność wyboru środowiska pracy. Jest to również dowodem tego, że ich umiejętności są cenione na rynku pracy.

czym się różni higienistka a asystentka stomatologiczna

Higienistka a asystentka stomatologiczna - czym się różnią?

Asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna to dwa odrębne zawody w dziedzinie stomatologii, różniące się zarówno zakresem obowiązków, jak i wymaganymi kwalifikacjami.

Asystentka stomatologiczna, po ukończeniu rocznego studium pomaturalnego, pracuje w ścisłej kooperacji z lekarzem dentystą. Jej zadania obejmują przygotowywanie leków, narzędzi i materiałów niezbędnych do zabiegów, asystowanie przy odsysaniu śliny u pacjenta, prowadzenie kart opieki stomatologicznej oraz dbanie o czystość gabinetu i dezynfekcję sprzętu. Praca asystentki jest ściśle powiązana z pracą stomatologa.

Z kolei higienistka stomatologiczna ma za zadanie utrzymywanie zdrowia jamy ustnej pacjentów poprzez wykonywanie zabiegów higieniczno-leczniczych. Jej kwalifikacje są wyższe, a nauka trwa dłużej - zazwyczaj cztery semestry. Higienistki są przeszkolone w zakresie edukacji dotyczącej higieny jamy ustnej i mogą prowadzić zajęcia profilaktyczne nie tylko w gabinetach dentystycznych, ale także w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Mają także możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.

Podsumowując, choć obie te profesje działają w obszarze stomatologii, ich obowiązki i zakres kompetencji są zupełnie różne. Asystentka stomatologiczna asystuje lekarzowi podczas zabiegów, natomiast higienistka stomatologiczna zajmuje się głównie samodzielnymi działaniami profilaktycznymi i leczniczymi w obszarze higieny jamy ustnej.
 

Bibliografia:

 1. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/zatrudnianie-i-zakres-obowiazkow-higienistek-stomatologicznych-33862766 
 2. https://kwalifikacje.gov.pl/zrk2/current/public/kwalifikacja/12920&pdf=true
 3. https://www.lm.pl/aktualnosci/uprawnienia-higienistki-stomatologicznej-jakie-zabiegi-moze-wykonywac
 4. https://pts.net.pl/asystentka-stomatologiczna-oraz-higienistka-stomatologiczna-zawodem-medycznym-majacym-uregulowanie-normatywne/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię