Stomatologia estetyczna - Co to? Dla kogo?

Stomatologia estetyczna to obszar medycyny dentystycznej, który w dzisiejszych czasach zdobywa coraz większą popularność, nie tylko wśród osób borykających się z konkretnymi problemami dotyczącymi zębów, ale także wśród tych, którzy pragną poprawić wygląd swojego uśmiechu. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie tylko pomagają przywrócić atrakcyjny wygląd zębom, ale również mają pozytywny wpływ na pewność siebie i ogólny wizerunek danej osoby. Dowiedz się jakie zabiegi wchodzą w zakres prac stomatologów estetycznych i komu są one polecane!


Najważniejsze informacje:

 

Czym jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to obszerna gałąź stomatologii, skupiająca się na poprawie wyglądu uzębienia i uśmiechu. Łączy w sobie różnorodne procedury leczenia zachowawczego, protetycznego, ortodontycznego oraz wybielania zębów, mające na celu zapewnić pacjentom olśniewający, śnieżnobiały uśmiech. Specjaliści w tej dziedzinie potrafią ocenić niedoskonałości zębów i dostosować skuteczne rozwiązania, korzystając z najnowszych technologii i wysokiej jakości materiałów.

W stomatologii estetycznej, oprócz poprawy wyglądu zębów, uwzględniane są również dziąsła, wargi, kształt twarzy i symetria, co sprawia, że jest to dziedzina nietypowa, łącząca aspekty medyczne, sztukę i filozofię. Lekarze stosują zasady złotego podziału i estetyki biało-czerwonej, dbając o atrakcyjny rozstaw zębów oraz harmonię między zębami, dziąsłami i wargami. Stomatologia estetyczna to szansa dla osób pragnących osiągnąć piękny uśmiech, integrując medycynę i estetykę.

czym jest stomatologia estetyczna

Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna oferuje szereg innowacyjnych zabiegów, które mają na celu poprawę wyglądu uzębienia i uśmiechu. Zaliczamy do nich m.in. wszelkie odbudowy protetyczne, takie jak korony czy mosty, korektę kształtu zębów i bonding. Największą popularnością cieszą się jednak zabiegi takie jak:
 

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to zabieg stomatologii estetycznej cieszący się największą popularnością. Gabinety oferują dwie główne metody: wybielanie w gabinecie i nakładkowe.

Podczas wybielania w gabinecie, specjalna pasta nakładana na zęby jest aktywowana lampą, co prowadzi do natychmiastowego efektu. Zabieg trwa zaledwie około 30 minut, a rezultaty utrzymują się nawet przez 3 lata. Wybielanie nakładkowe, natomiast, jest wykonywane samodzielnie w domu przy użyciu nakładek dostosowanych do odcisku zgryzu pacjenta.

Obie metody są skuteczne, a pacjenci mogą uzyskać znaczne rozjaśnienie zębów o kilka tonów. Wybielanie pozwala także poprawić estetykę zębów martwych.

Sprawdź również jak wybielić zęby w domu

Produkty powiązane


 

Skaling i piaskowanie

Piaskowanie i skaling to popularne zabiegi w dziedzinie stomatologii estetycznej, wybierane przez pacjentów dla poprawy zdrowia i wyglądu zębów. 

Skaling, usuwając kamień nazębny z okolic szyjek zębowych, nie tylko eliminuje nieestetyczny wygląd, ale także zapobiega chorobom przyzębia, takim jak np. paradontoza. Natomiast piaskowanie zębów, wykorzystując drobinki piasku dentystycznego, skutecznie usuwa przebarwienia powierzchowne, nadając zębom gładkość i odporność na osadzanie się substancji. Piaskowanie idealnie uzupełnia skaling, tworząc kompleksową pielęgnację zębów. Odpowiednio wykonane zabiegi wpływają korzystnie na higienę jamy ustnej, przyczyniając się do utrzymania estetycznego uśmiechu.
 

Licówki

Licówki stanowią jeden z zabiegów stomatologii estetycznej, który jest skuteczny w wizualnej metamorfozie uzębienia. To cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, trwale przyklejane do przedniej powierzchni zębów. 

Ceramiczne lub kompozytowe płatki idealnie maskują wady estetyczne, nadając zębom ładny kształt i kolor. Są również stosowane w przypadku ułamanych zębów czy diastemy. Licówki charakteryzują się trwałością, a ich aplikacja nie wymaga znacznego szlifowania zębów. Procedura obejmuje zazwyczaj dwie wizyty, na których stomatolog przygotowuje zęby, pobiera wycisk, a następnie przykleja licówki.

Dzięki licówkom można uzyskać spektakularny efekt estetyczny, dostosowując kształt i kolor zębów do indywidualnych potrzeb pacjenta.

stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna nie tylko eliminuje defekty w uzębieniu, ale również integruje nowoczesne technologie z sztuką, tworząc kompleksowe podejście do poprawy urody uśmiechu. Przed przystąpieniem do zabiegów, zaleca się konsultację ze stomatologiem, który dobierze odpowiednią metodę terapii, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.
 

Komu dedykowana jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna kierowana jest do szerokiej grupy osób, starających się poprawić wygląd swojego uzębienia. Dedykowana jest m.in. pacjentom, którzy borykają się z wrodzonymi patologiami uzębienia lub są ofiarami nieszczęśliwych wypadków.

Stomatologia estetyczna dedykowana jest każdemu, kto doświadcza kompleksów związanych z wyglądem uzębienia. Brak estetyki wynikający z brzydkiego kształtu czy zabarwienia zębów stanowi istotny problem, który może być skutecznie rozwiązany poprzez zastosowanie nowoczesnych technik i zabiegów oferowanych przez specjalistów w dziedzinie stomatologii estetycznej. W rezultacie osoby decydujące się na inwestycję w poprawę estetyki zębów mogą cieszyć się nienagannym uśmiechem, odzyskując tym samym pełną pewność siebie.

Produkty powiązane

Przeciwwskazania do zabiegów stomatologii estetycznej

Zabiegi stomatologii estetycznej, choć dostarczają imponujących rezultatów, nie są odpowiednie dla wszystkich. Istnieją istotne przeciwwskazania, które wykluczają niektóre grupy pacjentów z korzystania z tych procedur. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia dziecka, powinny zrezygnować z zabiegów stomatologii estetycznej. Przeciwwskazaniami są również ogólny poważny stan zdrowia, nadwrażliwość lub uczulenie na stosowane produkty i materiały, a także istniejące ubytki, które powinny być wcześniej wyleczone. Stomatolog estetyczny odmawia również wykonywania zabiegów u dzieci do 16. roku życia, ponieważ w tym wieku szczęka jest jeszcze w fazie kształtowania się. Istnieje także ryzyko odmowy zabiegu, gdy zęby są silnie zabarwione, a wybielanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub gdy oczekiwania pacjenta są nierealistyczne i znacznie wygórowane. 

 

Bibliografia:

  1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/cosmetic-dentistry-and-teeth-whitening
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23914-cosmetic-dentistry
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmetic_dentistry

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię