Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Proces wyrzynania zębów u niemowląt to ważny etap w rozwoju dziecka, który może wywołać wiele pytań i obaw u rodziców. Wiedza na ten temat jest istotna, ponieważ może pomóc w zrozumieniu, co dzieje się w jamie ustnej dziecka. Dowiedz się, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowląt i jakie objawy w obrębie jamy ustnej mogą towarzyszyć temu procesowi. Poznaj budowę i charakterystykę zębów mlecznych!


Najważniejsze informacje:


Ząbkowanie u niemowląt

Zęby mleczne, to pierwszy zestaw zębów, który pojawia się u dzieci. Proces ich wyrzynania zaczyna się zazwyczaj między 6. a 10. miesiącem życia, choć może się różnić w zależności od dziecka. Przeważnie jest to proces kontynuowany przez pierwsze trzy lata życia, kiedy to w jamie ustnej dziecka pojawia się finalnie 20 zębów mlecznych.

Pierwsze zęby, które pojawiają się u niemowląt, to zazwyczaj dwa dolne siekacze. Kolejne zęby wyrastają w miarę rozwoju dziecka i upływu czasu. Proces wyrzynania zębów kończy się zazwyczaj około trzeciego roku życia, kiedy pojawiają się drugie zęby trzonowe zarówno w żuchwie jak i górnej szczęce. Ostateczny układ zębów mlecznych u niemowlaka składa się z 8 siekaczy, 4 kłów i 8 zębów trzonowych.

jak wyglądają wychodzące zębby u dzieci?

Jak rozpoznać początek ząbkowania?

Ząbkowanie to naturalny proces w rozwoju niemowląt, który może wywoływać wiele emocji i obaw u rodziców. Jednym ze sposobów na zrozumienie, że u dziecka pojawią się wkrótce zęby, jest obserwacja zmian zachodzących w jamie ustnej. 
 

1. Rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła - jednym z najczęstszych objawów ząbkowania są zmiany w wyglądzie dziąseł. Kiedy ząbek przygotowuje się do wyrznięcia, dziąsła stają się obrzmiałe, zaczerwienione i bardziej wrażliwe. Przesuwając palcem wzdłuż dziąseł dziecka, wyczuć można małe guzki, świadczące o tym, że niebawem rozpocznie się ząbkowanie.

2. Obfite ślinienie - ząbkowanie często prowadzi do wzmożonego ślinienia u niemowląt. Dziecko może ślinić się znacznie bardziej niż zwykle, co może prowadzić do podrażnienia wokół ust.

3. Krwiak lub zasinienie - choć nie zdarza się to zawsze, tuż przed przebiciem się zęba przez dziąsło może pojawić się niewielki krwiak lub zasinienie dziąsła. To wynika z nacisku i rozciągania tkanek dziąsła podczas wyrzynania zęba.

4. Stan zapalny – w niektórych przypadkach, szczególnie gdy wyrzynający się ząbek jest trudno dostępny, może wystąpić stan zapalny w okolicach dziąseł wokół wyrzynającego się zęba. Może to objawiać się silnym obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem.

5. Przebijająca się biel ząbka - na początkowym etapie, wychodzące zęby u niemowlaka mogą wyglądać jak białe plamki przebijające się przez zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła.
 

Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne, i nie wszystkie objawy ząbkowania muszą występować jednocześnie ani w takim samym stopniu. Niektóre dzieci mogą przejść przez ten proces bez większych trudności, podczas gdy inne mogą być bardziej niespokojne i potrzebować dodatkowej uwagi i opieki.

Produkty powiązane


 

Wygląd wychodzących zębów u niemowlaka

Zęby mleczne różnią się od zębów stałych pod wieloma względami. Czym się zatem charakteryzują?
 

 • Rozmiar - zęby mleczne są znacznie mniejsze od zębów stałych. Są one dostosowane do zgryzu dziecka i stanowią idealny rozmiar dla małych szczęk.
   
 • Kształt - zęby mleczne są bardziej zaokrąglone i krótsze niż zęby stałe.
   
 • Kolor - zęby mleczne są zazwyczaj bardziej białe niż zęby stałe. Kolor zębów mlecznych może się różnić, ale zazwyczaj są one jaśniejsze.
   
 • Struktura - zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa niż zęby stałe. Szkliwo zębów mlecznych jest delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
   
 • Liczba zębów - w odróżnieniu od dorosłych, którzy mają 32 zęby stałe, niemowlęta mają 20 zębów mlecznych.


>>> Dowiedz się kiedy wypadają mleczaki!

ząbkowanie u niemowląt

Budowa zębów mlecznych

Budowa zębów mlecznych u niemowlaka jest istotnym aspektem związanym z procesem wyrzynania zębów. Zęby mleczne różnią się od zębów stałych pod względem wielu cech budowy, co ma wpływ na ich funkcję i wygląd. Z tego powodu rodzice powinni wiedzieć również jak dbać o zęby niemowlaka.
 

 Korona zęba

 • Szkliwo zębów mlecznych jest cieńsze i mniej zmineralizowane niż u zębów stałych. To sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia i próchnicę.
 • Zębina stanowi główną część zęba, znajduje się pod szkliwem. Jest bardziej miękka niż zębina zębów stałych.
 • Miazga to tkanka łączna, która wypełnia wnętrze zęba. Jest bogato unaczyniona i unerwiona. 


Korzeń zęba

 • Cement to substancja pokrywająca korzenie zęba. Jest twardszy niż miazga, ale mniej twardy niż szkliwo.
 • Korzenie zębów mlecznych zawierają tkankę łączną, naczynia krwionośne i nerwy, które są istotne dla zdrowego wzrostu i rozwoju zębów.


Budowa a funkcja

 • Siekacze mleczne mają zazwyczaj ostrą krawędź, która pomaga w przycinaniu i rozdrabnianiu pokarmu.
 • Kły mleczne są ostre i spiczaste, co ułatwia chwytanie i rozdrabnianie pokarmu.
 • Zęby trzonowe mleczne są szersze i bardziej płaskie, co pomaga w mieleniu pokarmu.
   

Produkty powiązaneWarto zaznaczyć, że budowa zębów mlecznych u niemowlaka jest dostosowana do potrzeb żywienia i rozwoju w okresie niemowlęcym. Zęby te służą głównie do przycinania, chwytania i rozdrabniania miękkich pokarmów, które są typowe dla diety niemowlęcia. Jednak zęby mleczne pełnią także ważną rolę w rozwoju mowy i kształtowaniu jamy ustnej.

Sprawdź także polecane szczoteczki do zębów dla dzieci 0-2.

 

Bibliografia:

 1. https://beerwahdental.com.au/teething-symptoms-advice-what-do-teething-gums-look-like/
 2. https://www.australiadental.com.au/teething-symptoms-advice-what-do-teething-gums-look-like/
 3. https://healthinfo.healthengine.com.au/teeth-childrens-primary-dentition

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię