Jak dbać o zęby niemowlaka? Poradnik dla rodziców

Stan zębów człowieka, bez względu na wiek, ma wpływ na cały organizm. Dbałość o higienę jamy ustnej niemowlęcia jest inwestycją w jego zdrowie ogólne. Rodzice często zadają sobie pytanie jak dbać o zęby niemowlaka? Kiedy zacząć? Czy potrzebne są specjalne preparaty i akcesoria? Oto nasz poradnik.


Z naszego poradnika dowiesz się:

Higiena jamy ustnej niemowlaka – inwestycja w zdrowie

Higiena jamy ustnej niemowlaka to warunek zdrowych i mocnych zębów w życiu dorosłym. Choć zęby mleczne wypadną, to ich stan ma ogromny wpływ na zdrowie zębów stałych. Dopuszczenie do próchnicy mleczaków często powoduje zarażenie zębów stałych.

Zobacz >> kiedy wypadają mleczaki?

Zęby niemowlaka - jak o nie dbać?

Jak dbać o zęby niemowlaka – kiedy zacząć?

Higiena jamy ustnej niemowlaka powinna rozpocząć się na długo przed pojawieniem się zębów. Pierwsze czynności jakie należy wykonywać to przecieranie wałów dziąsłowych. Warto rozpocząć już od pierwszych dni życia, posługując się gazikiem nasączonym wodą lub roztworem rumianku. Czy to ma wpływ na zęby, które dopiero wyrosną? Nie bezpośrednio. Takie działanie pozwoli przyzwyczaić niemowlę do manipulowania w jamie ustnej. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie za jakiś czas oswoić dziecko ze szczoteczką do zębów. Przecieranie jamy ustnej niemowlęcia to także profilaktyka, która zapobiega powstawaniu pleśniawki w ustach.

Zobacz także >> Pleśniawka a afta – jak rozróżnić?

Kiedy pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowlaka?

Pierwszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka powinniśmy wprowadzić do użytku jeszcze przed pierwszym zębem. Najlepiej stosować ją naprzemiennie z pocieraniem wałów dziąsłowych. Taka szczoteczka może służyć jako gryzak, do żucia, podawana dziecku podczas kąpieli.

Jak dbać o zęby niemowlaka?

Szczoteczka dla niemowlaka w postaci silikonowej nakładki na palec to też dobre rozwiązanie. Takie akcesoria umożliwiają masaż dziąseł, co przynosi ulgę podczas ząbkowania i również oswaja malucha z czynnościami higieny jamy ustnej.

Pierwsze zęby niemowlęcia – jak dbać?

Od chwili pojawienia się pierwszych zębów należy używać szczoteczki z włosiem. Tak samo jest z pastą do zębów. Płytka nazębna na mleczakach wymaga usuwania od samego początku, dlatego nie wolno tego zaniedbywać.

Często pojawia się pytanie o możliwość używania szczoteczek sonicznych lub elektrycznych u niemowląt. Można korzystać z nich od pierwszych zębów, ale dużo zależy od preferencji dziecka. Są dostępne świetne szczoteczki soniczne dla dzieci – bezpieczne i skuteczne. Sprawdź nasz ranking szczoteczek elektrycznych dla dzieci.

Produkty powiązane

Wiele dzieci przyjmuje specyfikę takich urządzeń bez najmniejszego problemu. Jednak niektóre maluchy nie tolerują brzęczenia i niepokoją się drganiami. Zobacz rekomendowane szczoteczki do zębów dla dzieci 0-2. Wówczas najlepiej przyzwyczajać dziecko do szczoteczki sonicznej stopniowo i na spokojnie.

Sprawdź >> jaką wybrać szczoteczkę elektryczną dla chłopca?

Higiena jamy ustnej niemowląt

Pierwsza pasta do zębów

Od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, do codziennego użytku powinna wejść pasta. Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów niemowlęcia? Z pewnością nie powinna to być ta sama, którą używają rodzice. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór past do zębów dla dzieci w różnym wieku.

Produkty powiązane

Pasty do zębów przeznaczone dla dzieci są przystosowane do potrzeb młodych organizmów. Owocowe smaki uprzyjemniają czynności higieniczne. Jako pierwszą pastę do zębów dla niemowlęcia polecamy Biorepair Kids poziomka. Jest całkowicie bezpieczna, bez zawartości parabenów i innych substancji niewskazanych dla najmłodszych.

Jak myć zęby niemowlaka?

Odpowiedź na pytanie jak myć zęby niemowlaka brzmi krótko: systematycznie. Optymalna higiena jamy ustnej małego dziecka to poranne i wieczorne mycie zębów. Bardzo ważne jest pilnowanie tego rytmu także po to, by zwyczaj ten „wszedł w krew” naszego dziecka. By wraz z wiekiem nie trzeba było odbywać walk i bojów o mycie zębów, lecz by były to naturalne i oczywiste czynności.
 

Zobacz także >> kiedy warto wykonać lakowanie zębów?

 

Bibliografia:

  1. P. Ramamurthy, A. Rath, P. Sidhu, B. Fernandes, S. Nettem, P. Fee, C. Zaror, T. Walsh, Sealants for preventing dental caries in primary teeth [w:] The Cochrane database of systematic reviews 2022 Feb 11;2(2) (dostęp: 25.07.2023).
  2. Perinatal and Infant Oral Health [w:] FDI American Academy of Pediatric Dentistry (dostęp: 25.07.2023).
  3. K. Emerich, A. Wal-Adamczak, M. Sobczak, Jama ustna dziecka bez tajemnic. Poradnik stomatologiczny dla pediatrów i lekarzy rodzinnych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię