Naturalne pasty do zębów – czym są i jaka jest ich skuteczność?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dąży do zdrowego stylu życia oraz wybiera produkty o naturalnym składzie. Te, nie tylko korzystnie wpływają na nasze ciało, ale także na środowisko. Wśród takich produktów można znaleźć również naturalne pasty do zębów. Producenci zgodnie zapewniają o ich skutecznym działaniu przy jednoczesnym wykluczeniu ze składu barwników, konserwantów czy innych związków budzących niemałe kontrowersje. Natura dostarcza nam wielu składników wspierających higienę jamy ustnej. Wiele osób zastanawia się jednak, jak naturalne pasty do zębów wypadają w rzeczywistości oraz komu są polecane.


Najważniejsze informacje:

 

Czym są naturalne pasty do zębów?

Naturalne pasty do zębów to produkty higieniczne stworzone z wykorzystaniem składników pochodzenia naturalnego. Ich główną różnicą w porównaniu do tradycyjnych past są właśnie naturalne składniki, które wywodzą się z roślin, minerałów i innych organicznych źródeł. W przeciwieństwie do konwencjonalnych past, które często zawierają syntetyczne substancje chemiczne, naturalne pasty do zębów bazują na mocy natury, aby zapewnić nam zdrowy i promienny uśmiech.

Naturalne składniki w paście do zębów

Naturalne składniki w paście do zębów

Składniki naturalnych past do zębów opierają się na substancjach pochodzenia roślinnego, mineralnego i organicznego, które mają korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wśród nich znajdują się substancje takie jak:

1. Ekstrakty roślinne:

  • Mięta pieprzowa - ma działanie antybakteryjne i odświeżające, pomaga w zwalczaniu nieświeżego oddechu.
  • Szałwia - wspomaga zdrowe dziąsła i ma właściwości antyseptyczne.
  • Rumianek - ma działanie przeciwzapalne i pomaga w łagodzeniu podrażnień jamy ustnej.
  • Aloes - wspiera zdrowie dziąseł i działa łagodząco.

2. Oleje eteryczne:

  • Olejek z drzewa herbacianego - posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
  • Olejek eukaliptusowy - pomaga w zwalczaniu bakterii i działa odświeżająco.
  • Olejek goździkowy - ma działanie antyseptyczne i przeciwbólowe.
  • Olejek z mięty pieprzowej - odświeża oddech i działa przeciwbakteryjnie.

3. Węgiel aktywny - ma zdolność do absorpcji toksyn, plam i zanieczyszczeń, co pomaga w wybielaniu zębów.

4. Soda oczyszczona - delikatnie poleruje zęby, pomagając usunąć osad i przebarwienia.

5. Glinka bentonitowa - ma właściwości oczyszczające i mineralizujące, pomagając w wzmocnieniu zębów.

6. Enzymy owocowe – np. enzymy z ananasa (bromelaina) mogą pomagać w rozkładaniu osadu nazębnego i wybielaniu zębów.

7. Probiotyki - niektóre pasty mogą zawierać probiotyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowej mikroflory jamy ustnej.

8. Witaminy i minerały – np. witamina C i D, wapń czy magnez, które są korzystne dla zdrowia zębów i dziąseł.
 

Skuteczność naturalnych past do zębów

Pytanie, czy naturalne pasty do zębów są równie skuteczne jak ich tradycyjne odpowiedniki, jest niezwykle istotne. Badania sugerują, że wiele naturalnych składników używanych w pastach do zębów ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co przekłada się na zdrowie jamy ustnej. Niektóre naturalne pasty do zębów są także przeznaczone do wybielania. Węgiel aktywny czy enzymy z ananasa mogą pomóc w redukcji przebarwień i przywróceniu naturalnej bieli zębom. Jednak skuteczność może się różnić w zależności od konkretnego składu pasty oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zatem czy naturalne pasty do zębów rzeczywiście działają? Wiele osób twierdzi, że tak, podczas gdy inni konsekwentnie temu zaprzeczają. Paradoksalnie, obie opinie są prawdziwe. Mimo iż ich działanie zostało potwierdzone, nie ma jednak wśród składników roślinnych substancji, które byłyby w stanie wspomagać remineralizację szkliwa zębów. W 100% naturalny produkt nie zawiera fluoru, którego zadaniem jest m.in. ochrona przed rozwojem próchnicy.  Pierwiastek tek doskonale wzmacnia zęby, sprawia, że szkliwo staje się twardsze i bardziej wytrzymałe. Z tego powodu pasty do zębów z fluorem są jedną z częściej wybieranych opcji. Niemniej jednak, naturalne pasty do zębów sprawdzą się świetnie u osób z alergią na fluor. 

Produkty powiązane

Komu polecane są naturalne pasty do zębów?

Naturalne pasty do zębów mogą być polecane praktycznie każdemu, kto pragnie zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej w sposób bardziej naturalny. Są szczególnie atrakcyjne dla osób o wrażliwych dziąsłach lub alergiach na niektóre składniki chemiczne obecne w konwencjonalnych pastach.

Osoby preferujące styl życia oparty na ekologii znajdą w naturalnych pastach do zębów swoje ulubione produkty. Opakowania często są bardziej przyjazne środowisku, a składniki wykorzystane do produkcji nie przyczyniają się do nadmiernego zanieczyszczenia wód czy gleby.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru pasty do zębów, regularne szczotkowanie, nitkowanie oraz wizyty u dentysty pozostają kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Naturalne pasty do zębów - jaka jest ich skuteczność?

Naturalne pasty do zębów stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych produktów do higieny jamy ustnej. Ich skład oparty na naturalnych składnikach może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z wrażliwością na składniki chemiczne czy alergiami. Niezależnie od wyboru pasty do zębów, regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej pozostaje niezwykle istotna dla zdrowego uśmiechu. Dlatego warto eksperymentować z różnymi produktami, aby znaleźć ten idealny, który spełni nasze oczekiwania oraz zapewni promienny i zdrowy uśmiech.
 

Bibliografia:

  1. https://www.hicksdentalgroup.com/natural-toothpaste-effectiveness/
  2. https://triangledentistry.com/does-natural-toothpaste-really-work/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię