Suchość w ustach - co robić?

Suchość w ustach to dolegliwość polegająca na odczuwaniu nieprzyjemnego wrażenia braku śliny i zmniejszenia wilgotności w jamie ustnej. Jest to problem, który może wpływać na codzienne funkcje życiowe, takie jak mówienie, żucie, połykanie i odczuwanie smaku. Wpływa także na ogólną kondycję jamy ustnej, mogąc prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się jakie są przyczyny i możliwości radzenia sobie z suchością w ustach!


Najważniejsze informacje:

 

Produkcja śliny

Ślina jest niezwykle istotną substancją w jamie ustnej, pełniącą wiele ważnych funkcji. Jest kluczowa dla procesu trawienia, ponieważ zawiera enzymy, które pomagają w rozkładzie pokarmów. Ponadto, chroni zęby przed próchnicą poprzez neutralizację kwasów, a także utrzymuje wilgotność w jamie ustnej, co jest istotne dla wygody podczas mówienia czy jedzenia.

Proces produkcji śliny zaczyna się w gruczołach ślinowych, które znajdują się w obrębie jamy ustnej. Istnieje wiele gruczołów ślinowych, w tym gruczoły przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Aktywność tych gruczołów jest regulowana przez układ nerwowy autonomiczny, który składa się z części współczulnej i przywspółczulnej. Stymulacja nerwowa zachodzi głównie za pomocą nerwów przywspółczulnych.
 

Przyczyny suchości w ustach

Czynniki wpływające na ilość śliny są złożone i zróżnicowane, obejmują zarówno naturalne procesy starzenia się organizmu, jak i różne czynniki środowiskowe oraz styl życia.
 

Wiek

Jednym z głównych czynników wpływających na produkcję śliny jest wiek. W miarę starzenia się organizmu następuje naturalny spadek aktywności gruczołów ślinowych. Starsze osoby często doświadczają suchości w ustach z powodu zmniejszonej ilości wydzielanej śliny. To zjawisko jest związane z procesem starzenia się tkanek i narządów, w tym gruczołów ślinowych, które tracą swoją pełną funkcjonalność z upływem czasu. Z kserostomią zmaga się średnio co czwarta osoba powyżej 65. roku życia.
 

Niektóre leki

Niektóre leki, zwłaszcza te stosowane na stałe w leczeniu różnych schorzeń, mogą powodować efekty uboczne, w tym suchość w ustach. Przykłady to leki przeciwhistaminowe, antydepresanty, leki moczopędne, a także niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia. Mechanizm działania tych substancji może zakłócać równowagę procesów regulujących produkcję śliny. Innym specyficznym objawem może być metaliczny posmak w ustach.
 

Odwodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania gruczołów ślinowych. W przypadku niedostatecznego spożycia płynów, organizm może reagować poprzez zmniejszenie produkcji śliny, koncentrując się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w innych obszarach organizmu. Regularne spożywanie wystarczającej ilości wody jest zatem kluczowe dla utrzymania prawidłowej produkcji śliny.
 

Problemy zdrowotne

Suchość w ustach może być również wynikiem różnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne (np. zespół Sjögrena), choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, AIDS, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia nerek. Zmiany w organizmie związane z tymi schorzeniami mogą wpływać na funkcjonowanie gruczołów ślinowych, prowadząc do suchości w ustach.
 

Palenie papierosów

Palenie papierosów jest jednym z czynników, które mogą negatywnie wpływać na ilość śliny. Składniki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą drażnić gruczoły ślinowe i prowadzić do zmniejszenia produkcji śliny. Ponadto, palenie papierosów jest również związane z wieloma innymi problemami zdrowotnymi w jamie ustnej, takimi jak próchnica czy choroby przyzębia.

suchość w ustach co to

Objawy i skutki suchości w ustach

Suchość w jamie ustnej to nieprzyjemna dolegliwość, która manifestuje się zmniejszoną produkcją śliny przez gruczoły ślinowe. Objawy tej dolegliwości są zazwyczaj subiektywne, jednak długotrwała suchość może znacząco wpłynąć na codzienne czynności, takie jak żucie pokarmów, połykanie czy mówienie.

Najczęstsze objawy suchości w ustach to:

 • Uczucie pieczenia języka
 • Spierzchnięte i popękane wargi
 • Suchość w gardle
 • Chrypka
 • Biała i sucha błona śluzowa jamy ustnej
 • Trudności podczas formowania kęsów pokarmu
 • Zaburzenia połykania
 • Utrudnione mówienie (konieczność ciągłego picia wody)
 • Trudności w prawidłowym odczuwaniu smaku
   

W sytuacjach, gdy suchość w ustach utrzymuje się przez długi czas i towarzyszy jej jednocześnie kilka z wymienionych objawów, może to wskazywać na potrzebę skonsultowania się z lekarzem. Suchość w ustach może być samodzielną chorobą (kserostomią) lub stanowić objaw różnych schorzeń.

Warto podkreślić, że suchość w ustach ma istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej, zwiększając ryzyko chorób zębów, próchnicy, a nawet prowadząc do problemów z protezami ruchomymi. Całościowo, suchość w ustach wpływa negatywnie na jakość życia pacjentów, zarówno poprzez aspekty fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też, skonsultowanie się z lekarzem oraz podjęcie odpowiednich działań leczniczych i profilaktycznych jest kluczowe dla poprawy komfortu pacjenta i utrzymania zdrowia jamy ustnej.
 

Jak zwalczyć suchość w ustach?

Suchość w ustach może być uciążliwą dolegliwością, ale istnieje wiele domowych sposobów i środków aptecznych, które mogą pomóc w łagodzeniu tego problemu. Pierwszym krokiem w zwalczaniu suchości w ustach jest eliminacja przyczyny. Zmiana stylu życia, leczenie chorób czy rezygnacja z używek mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji. Leczenie przyczynowe powinno być priorytetem.
 

Domowe sposoby na suchość w ustach  

Picie wody i stymulacja wydzielania śliny
Suchość w ustach często wiąże się z odwodnieniem. Regularne picie wody jest fundamentalne w łagodzeniu tej dolegliwości. Można także rozważyć ssanie kwaśnych cukierków, kostek lodu lub żucie gumy bez cukru, co stymuluje wydzielanie śliny.

Ograniczenie substancji drażniących
Rezygnacja z palenia papierosów, picia alkoholu oraz ograniczenie spożycia kofeiny może przynieść ulgę. Substancje te mają działanie odwadniające, co zwiększa suchość w ustach.

Dbanie o wilgotność powietrza
Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach może pomóc w łagodzeniu suchości. Nawilżacze powietrza lub umieszczenie naczynia z wodą w pobliżu kaloryfera to skuteczne sposoby.

Oddychanie przez nos
Staraj się oddychać przez nos, aby unikać dodatkowego przesuszania jamy ustnej.
 

Leczenie i profilaktyka suchości w ustach

Preparaty do nawilżania jamy ustnej
Na rynku dostępne są różne środki poprawiające nawilżenie jamy ustnej, takie jak aerozole, płyny do płukania, czy pasty do zębów o specjalnym składzie. "Sztuczna ślina" (roztwór metylocelulozy) tworzy ochronną, wilgotną warstwę na błonie śluzowej jamy ustnej.

Suplementacja witamin
Przyjmowanie witaminy C wspomaga produkcję kolagenu, mając jednocześnie działanie nawilżające. Witaminy z grupy B poprawiają odporność, co jest istotne w profilaktyce stanów zapalnych w jamie ustnej.

Regularne wizyty u dentysty
Przy suchości w ustach ważne jest utrzymanie regularnych wizyt u dentysty. Zaleca się odwiedzanie specjalisty co najmniej dwa razy w roku. Dentysta może przeprowadzić kontrolę, usunąć nagromadzony kamień nazębny i zalecić dodatkowe środki.

kserostomia - suchośćw ustach

Suchość w ustach a higiena jamy ustnej

Suchość w ustach może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy zębów oraz chorób dziąseł. Ślina pełni ważną rolę nie tylko w procesie trawienia pokarmu, ale również stanowi naturalny środek do czyszczenia jamy ustnej. Brak odpowiedniej ilości śliny może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej.

Aby skutecznie zapobiegać próchnicy zębów przy suchości w ustach, należy skupić się na utrzymaniu doskonałej higieny jamy ustnej.

 

 

Bibliografia:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-mouth/symptoms-causes/syc-20356048
 2. https://www.webmd.com/oral-health/dental-health-dry-mouth
 3. https://www.nidcr.nih.gov/health-info/dry-mouth
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię