Jak długo myć zęby szczoteczką soniczną, elektryczną i manualną?

Prawidłowe mycie zębów to klucz do świeżego oddechu, pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej. Ważna jest tu jednak nie tylko odpowiednia technika i częstotliwość szczotkowania, ale także jego długość. Wciąż wiele osób wypełnia swój codzienny rytuał higieny jamy ustnej w pośpiechu, tym samym poświęcając na mycie zębów zdecydowanie za mało czasu. Chcesz uniknąć tego błędu? Czytaj dalej i dowiedz się, jak długo myć zęby zależnie od szczoteczki, której używasz!

Jak długo myć zęby szczoteczką?

Jak długo myć zęby – dlaczego odpowiedni czas szczotkowania jest tak ważny?

Głównym celem szczotkowania zębów jest usuwanie płytki nazębnej, czyli lepkiego osadu składającego się z bakterii i węglowodanów pozostałych w jamie ustnej po ostatnich posiłkach. Aby skutecznie pozbyć się z zębów chorobotwórczych mikroorganizmów i resztek jedzenia, którymi się żywią, to każdorazowe mycie zębów powinno być wykonywane metodycznie – czyli odpowiednio często, wystarczająco długo i z poświęceniem uwagi każdemu zębowi. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twoja higiena jamy ustnej jest na odpowiednim poziomie.

jak długo myć zęby szczoteczką?

Myjesz zęby co najmniej 2 razy dziennie, jednak wciąż zmagasz się z próchnicą, zapaleniem dziąseł lub kamieniem nazębnym? W takim razie zapewne nie poświęcasz na to wystarczającej ilości czasu. Jeśli nie myjesz zębów odpowiednio długo, to nie jesteś w stanie dokładnie doczyścić każdego z nich. W wyniku tego pewna ilość płytki nazębnej pozostaje w Twojej jamie ustnej i zwiększa ryzyko rozwoju nieprzyjemnych chorób jamy ustnej.

Zbyt krótkie mycie skutkuje problemami takimi jak:

  • Kamień nazębny – ten twardy i ciemny osad nie tylko zaburza estetykę uśmiechu, ale i prowadzi do rozwoju poważnych chorób przyzębia.
  • Zapalenie dziąseł – kamień nazębny drażni dziąsła i sprawia, że stają się objęte stanem zapalnym. Ból skutecznie pozbawia radości z jedzenia i picia, zaś długotrwałe zapalenie dziąseł w przypadku braku leczenia może doprowadzić nawet do utraty zębów.
  • Próchnica – bakterie, które nie są na bieżąco usuwane z jamy ustnej, żywią się resztkami jedzenia i produkują kwas mlekowy, który prowadzi do powstawania ubytków w szkliwie. W naszym artykule znajdziesz 6 najważniejszych porad na temat tego, jak zapobiec próchnicy.

Tak więc zapewne zastanawiasz się – jak długo prawidłowo myć zęby, żeby uniknąć powyższych problemów? To zależy od szczoteczki, której używasz. Czytaj dalej, aby poznać optymalny czas mycia zębów dla preferowanego przez Ciebie sposobu szczotkowania!

Jak długo myć zęby szczoteczką soniczną?

Szczoteczki soniczne to najnowocześniejsze urządzenie do utrzymywania higieny jamy ustnej. Jej włosie jest wprowadzane w drgania przez fale dźwiękowe, dzięki czemu wykonuje nawet 90 tysięcy ruchów wymiatających na minutę! Badania kliniczne wykazały, że szczoteczka soniczna jest aż o 100% bardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej, niż zwykła manualna. Czyni ją to ulubionym urządzeniem każdej osoby, której zależy na nienagannej higienie jamy ustnej.

Produkty powiązane

Jak długo myć zęby szczoteczką soniczną? Optymalny czas to 2 minuty – po 30 sekund na każdą ćwiartkę łuku zębowego. Modele, które możesz znaleźć w naszym sklepie, takie jak szczoteczka soniczna PixieDent Diamond mają wbudowany specjalny czasomierz. Od momentu włączenia zaczyna odliczać on 2 minuty, informując Cię również o zakończeniu każdego 30-sekundowego interwału. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w Twojej jamie ustnej po płytce nazębnej nie będzie ani śladu!

Produkty powiązane

Jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Obrotowe szczoteczki elektryczne, zwane również rotacyjnymi, to kolejne urządzenie, dzięki któremu będziesz w stanie skuteczniej dbać o zdrowie swojej jamy ustnej. Jednak aby to zrobić, musisz również używać jej wystarczająco długo w trakcie każdorazowego mycia zębów. W przypadku tego poręcznego urządzenia to nic trudnego – dostępne u nas produkty również mają bowiem wbudowany praktyczny timer, który pomoże Ci upewnić się, że poświęcasz na szczotkowanie odpowiednią ilość czasu.

Produkty powiązane

Tak więc jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną? 2 minuty to idealny czas na to, aby dokładnie oczyścić każdy ząb z bakterii i resztek jedzenia. Pamiętaj również o tym, aby poświęcić tyle samo uwagi każdej ćwiartce jamy ustnej – dzięki temu nie będziesz musiał zmagać się z kamieniem nazębnym czy próchnicą w miejscach, których nie doczyściłeś. 

Jak długo należy myć zęby szczoteczką manualną?

Szczoteczki manualne to wciąż podstawa higieny jamy ustnej dla wielu osób. Jest tanią alternatywą dla każdego, kto nie jest do końca przekonane co do zakupu szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Szczoteczka manualna również umożliwi Ci utrzymanie Twojej higieny jamy ustnej na dostatecznym poziomie – wymaga jednak od Ciebie większego wysiłku przy każdorazowym myciu zębów. Musisz bowiem samodzielnie wykonywać nią ruchy wymiatające, podczas gdy szczoteczki elektryczne wykonują je za Ciebie.

Produkty powiązane

Jak długo szczotkować zęby przy użyciu szczoteczki manualnej? Czas ten powinien wynosić około 3-4 minuty. Badania wykazały bowiem, że po jedynie 2 minutach mycia zębów szczoteczką manualną w jamie ustnej wciąż pozostawała znaczna ilość płytki nazębnej. Wydłużenie czasu szczotkowania sprawi więc, że będziesz mógł zapomnieć o kamieniu nazębnym i nieświeżym oddechu!

Jak długo myć zęby – czym skutkuje za długie mycie zębów?

Wiesz już, jak długo należy myć zęby – wiesz też, że aby zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, musisz trzymać się tych zaleceń. Zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie mycie zębów wiąże się bowiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeśli każdego dnia przekraczasz zalecany czas szczotkowania, szkliwo zaczyna uszkadzać się pod wpływem nadmiernego tarcia. To zaś prowadzi do bolesnej nadwrażliwości i osłabienia zębów.

Wiele osób zastanawia się, jak długo trzeba myć zęby, żeby były białe – szczotkowanie przez większą ilość czasu, niż to zalecane, nie zapewni Ci jednak efektu wybielenia. Nie ryzykuj osłabieniem swojego szkliwa i zamiast tego sięgnij po pasty do zębów o działaniu wybielającym, takie jak VITIS Whitening, czy Biorepair PRO White. Pomogą Ci one w delikatny sposób pozbyć się nieestetycznych przebarwień i plam na zębach, tym samym odkrywając ich naturalną biel.

Pamiętaj więc o tym, jak długo prawidłowo szczotkować zęby, aby cieszyć się zdrowym i błyszczącym uśmiechem. A jeśli chcesz ułatwić sobie codzienną rutynę higieny jamy ustnej, wyposaż się w nowoczesną szczoteczką soniczną lub rotacyjną. Dzięki niej skrócisz minimalny czas szczotkowania aż o połowę, jednocześnie oczyszczając zęby z płytki nazębnej z jeszcze większą skutecznością!

 

Bibliografia:

F.A. Van der Weijden, M.F. Timmerman, I.M. Snoek, E. Reijerse, U. Van der Velden, Toothbrushing duration and plaque removing efficacy of electric toothbrushes, 1996

U.P. Saxer, J. Barbakow, S.L. Yankell, New studies on estimated and actual toothbrushing times and dentifrice use, 1998

Paul Ashley, Toothbrushing: Why, When and How?, 2001

D. E. Slot, L. Wiggelinkhuizen, N. A. M. Rosema, G. A. Van der Weijden, The efficacy of manual toothbrushes following a brushing exercise: a systematic review, 2012

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię