Skąd biorą się opuchnięte dziąsła? Dentystka rozwiewa wątpliwości

Opuchnięte dziąsła to problem, który występuje powszechnie, jednak często jest bagatelizowany. To główny objaw rozwijającego się stanu zapalnego, który nieleczony może się pogłębić i z czasem przeobrazić nawet w groźną dla uzębienia paradontozę. Jaka jest przyczyna opuchniętych dziąseł, co robić w takiej sytuacji i jak złagodzić ból? Na te pytania odpowiada doktor Justyna Karp.

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

O czym świadczą opuchnięte dziąsła? Przyczyny

Opuchnięte dziąsła to stan, który wymaga konsultacji ze stomatologiem – zwłaszcza jeżeli objawy są wyjątkowo nasilone lub utrzymują się więcej niż kilka dni. Odpowiednia diagnoza może zostać postawiona tylko w toku badań dentystycznych, a jest ona niezbędna do podjęcia kolejnych kroków.

Istnieją dwie główne przyczyny opuchniętych dziąseł:

Główną przyczyną spuchniętych dziąseł jest obecność kamienia nazębnego w jamie ustnej – to twarde złogi, które gromadzą się na zębach, zwłaszcza przy linii dziąseł. Pojawia się, gdy płytka nazębna złożona z bakterii i resztek pożywienia nie zostanie usunięta z jamy ustnej wystarczająco szybko i zacznie ulegać mineralizacji. To efekt niedostatecznej higieny jamy ustnej – czyli mycia zębów zbyt rzadko i zbyt krótko, stosowania nieprawidłowej techniki szczotkowania czy pomijania codziennego nitkowania zębów.

Obecność kamienia nazębnego powoduje podrażnienia dziąseł, a co za tym idzie – stają się one opuchnięte, zaczerwienione i nadwrażliwe, a do tego mogą krwawić podczas szczotkowania. Zapalenie dziąseł to często nawracający problem, który wymaga profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym, oraz poprawy codziennych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej.

Długotrwałe bagatelizowanie stanu zapalnego dziąseł skutkuje przeniesieniem się choroby na inne tkanki przyzębia, zwłaszcza kości utrzymujące korzenie zębów w zębodole. Wówczas mowa o paradontozie, czyli zapaleniu przyzębia – to poważna choroba, która sieje spustoszenie w zdrowiu jamy ustnej i może doprowadzić do ruchomości, a nawet do utraty zębów.

skąd się biorą opuchnięte dziąsła?

  • Ropień zęba

Spuchnięte dziąsło może świadczyć również o ropniu okołowierzchołkowym czy przyzębnym. Teoretycznie u podłoża tego problemu również stoi niedostateczna higiena jamy ustnej, ponieważ jest efektem nieleczonej próchnicy, która dotarła wgłąb zęba i objęła jego nerw, czyli miazgę. Ropień zęba to zmiana zapalna, która powstaje w obszarze chorego zęba – dlatego jeśli opuchlizna jest ograniczona do małego obszaru, a dodatkowo towarzyszy jej silny ból zęba, przyczyną może być ropień zębowy.

Opuchnięte dziąsła – co robić?

Obecność płytki nazębnej i kamienia nazębnego powoduje zapalenie dziąseł, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wykonywanie profesjonalnej higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli pacjent dba o zdrowie i higienę jamy ustnej, to zabieg usunięcia kamienia nazębnego powinien być wykonywany co pół roku. Na kompleksową higienę jamy ustnej składa się mycie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty, oraz regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej, a także stosowanie irygatora. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić stosowanie szczoteczek międzyzębowych.

Jeżeli już dojdzie do zapalenia dziąseł, nie należy bagatelizować tego stanu i udać się do lekarza stomatologa. Będzie on w stanie odnaleźć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie lub wykonać zabieg usunięcia kamienia nazębnego, który umożliwi dziąsłom regenerację. Opuchlizna dziąseł rzadko kiedy mija samoistnie i tylko takie rozwiązanie będzie w stanie przynieść pacjentowi ulgę i zapobiec rozwinięciu się paradontozy.

Co na opuchnięte dziąsła? Leki i przeciwskazania

W oczekiwaniu na wizytę u dentysty trzeba zadbać o zdrowie dziąseł – tak, aby przynieść sobie ulgę w bólu oraz zapobiec pogorszeniu sytuacji. Przede wszystkim pacjent nie powinien spożywać chrupiących przekąsek i twardych produktów, które mogłyby mechanicznie podrażnić dziąsła. Dodatkowo warto zrezygnować z ostrych, bardzo zimnych lub gorących napojów i pokarmów, co pomoże zniwelować nadwrażliwość dziąseł.

Swoim pacjentom polecam również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających chlorheksydynę. To składnik, który ma właściwości przeciwbakteryjne i dezynfekujące, co pomoże złagodzić stan zapalny. Jeśli dziąsła są mocno podrażnione, warto sięgnąć po skuteczny domowy sposób. Wystarczy zaparzyć siemię lniane i ostudzonym, galaretowatym wywarem płukać jamę ustną dwa razy dziennie. Ta metoda działa powlekająco na śluzówkę i dziąsła, przez co działa ochronnie i zapobiega dalszym podrażnieniom.

Warto sięgnąć również po specjalistyczne żele, spraye i pianki dedykowane dla opuchniętych, krwawiących dziąseł. Zawierają one bogactwo składników łagodzących, takich jak naturalny aloes, wyciągi roślinne czy kwas hialuronowy. Takie produkty pomogą pacjentowi zadbać o zdrowie dziąseł oraz ulżyć sobie w bólu do czasu wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pamiętaj jednak, że te produkty to jedynie dopełnienie profesjonalnego leczenia, a nie jego substytut!

O Autorze

doktor Justyna Karp

doktor Justyna Karp

Lekarz dentysta - endodontka. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po ukończeniu studiów zdobywała doświadczenie praktyczne w warszawskim gabinecie stomatologicznym na Saskiej Kępie, gdzie spędziła 5 lat. Od 2023 roku związana na stałe z gnieźnieńską kliniką Dr Ireny Przybylskiej Implant Medical.

więcej wpisów autora

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię