Ropień zęba – co to jest? Jakie są jego przyczyny?

Ropień zęba jest objawem ostrego stanu zapalnego w jamie ustnej. Rozróżniamy kilka rodzajów ropnia – ze względu na stopień rozwoju choroby. Postęp stanu zapalnego tkanek otaczających zęby jest bolesny i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Lekceważenie symptomów świadczących o ropniu zęba powoduje rozprzestrzenianie się zakażenia. Sprawdź jak leczy się to schorzenie.


Z artykułu dowiesz się:

Czym jest ropień zęba?

Ropień zęba to rodzaj stanu zapalnego, podczas którego dochodzi do gromadzenia się wydzieliny ropnej. W wyniku infekcji w tkance powstaje komora, a ropna treść wypełnia jej przestrzeń, powoduje obrzęk.
Ropień zęba może rozwinąć się na dziąśle, od strony języka, na podniebieniu i w przedsionku jamy ustnej. Najczęściej ropień zęba przyjmuje postać tkliwej wypukłości, która silnie reaguje na różne bodźce. Sprawdź budowę zęba.

Rodzaje ropni zęba i ich objawy

Objawy ropnia zęba zależą od stadium rozwoju stanu zapalnego. Rozróżniamy trzy rodzaje ropnia zęba:

 • Okołowierzchołkowy ropień zęba – początkowy etap stanu zapalnego, dotykający tkanek kostnych, które otaczają otwór wierzchołkowy (czyli niewielką szczelinę w korzeniu zęba, która łączy miazgę zęba z kością).

Objawem okołowierzchołkowego ropnia zęba jest pulsujący ból, który narasta podczas spożywania ciepłych lub zimnych pokarmów i przy przeżuwaniu. Ból przybiera na mocy w pozycji leżącej. Pacjenci doznający ten rodzaj ropnia zęba, odczuwają także promieniowanie bólu w stronę ucha i szyi. Opuchlizna często jest widoczna na pierwszy rzut oka jako obrzęk policzka.

 • Podokostnowy ropień zęba – silnie rozwinięty stan zapalny, w którym ropa dochodzi do kości wyrostka zębodołowego.

Objawem podokostnowego ropnia zęba jest dużo intensywniejszy ból w porównaniu do początkowego etapu zakażenia. Ból promieniuje na sąsiednie zęby, a tkanki są mocno zaczerwienione i opuchnięte. Często pojawia się podwyższona temperatura ciała. W wyniku schorzenia w tej fazie może dojść do odwarstwienia okostnej. Dowiedz się więcej z artykułu >> zapalenie okostnej zęba.

 • Podśluzówkowy ropień zęba – stan zapalny w ostatniej fazie infekcji. Ropa przedostaje się do kości wyrostka zębodołowego, okostnej i błony śluzowej. Wydzielina może samoistnie wydobywać się do jamy ustnej.

Objawem podśluzówkowego ropnia zęba jest ustąpienie bólu lub jego znaczne zmniejszenie. Wydostająca się do jamy ustnej ropa odpowiada za nieprzyjemny zapach (jest to objaw działalności bakterii). Utrzymuje się podwyższona temperatura ciała i obrzęk tkanek. Choć pacjent odczuwa pewną ulgę – stan zapalny wciąż się utrzymuje, a nawet rozprzestrzenia i wymaga leczenia.

Ropień zęba - co to?

Jakie są przyczyny ropnia zęba?

Ropnie zęba mogą powstawać z kilku powodów. Jednym z nich jest postępująca próchnica, która obejmuje zębinę. Uszkodzenia zęba tworzą dla drobnoustrojów otwartą drogę do miazgi. Rozwój infekcji rozszerza swój zasięg, a bakterie docierają do kanałów korzenia zęba. Porównaj to z przyczyną zgorzeli zęba.

Produkty powiązane

Ostry stan zapalny i namnażanie bakterii powoduje wytworzenie się ropnia zęba. Do zakażenia może dojść także z powodu nieszczelności wypełnienia uprzednio leczonego zęba (przez błąd w sztuce lub uszkodzenie wypełnienia po pewnym czasie).

Przyczyną ropnia zęba mogą być powikłania podczas leczenia endodontycznego. Miazga jest narażona na zakażenia w trakcie opracowania ubytku oraz przy uszkodzeniu korony zęba. Infekcja może nastąpić z powodu urazu mechanicznego, oparzenia termicznego lub chemicznego. Tak się dzieje przy pęknięciu szkliwa (sprawdź jaki związek może mieć z tym bruksizm). Podatność na uszkodzenia jest większa, gdy powierzchnia zębów uległa starciu.

Leczenie ropnia zęba - do kogo się zgłosić?

Z objawami ropnia zęba należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Zwlekanie z wizytą lub próba leczenia domowymi sposobami, spowodują jedynie pogłębienie się choroby i rozwój infekcji. Podstawą diagnostyki problemu jest zdjęcie RTG.  Dzięki prześwietleniu lekarz może upewnić się jaki obszar uległ zakażeniu.

Ropień zęba - przyczyny

Leczenie okołowierzchołkowego ropnia zęba polega najczęściej na leczeniu kanałowym. Konieczne jest usunięcie ropnej wydzieliny, oczyszczenie kanałów i redukcja miazgi dotkniętej stanem zapalnym. Jeżeli uratowana powierzchnia zęba na to pozwala – dentysta wypełnia kanały i dokonuje odbudowy korony. Jeżeli uszkodzenie tkanek jest zbyt rozległe – pozostaje ekstrakcja zęba lub resekcja wierzchołka korzenia.

Leczenie ropnia zęba, gdy ten rozwinął się do etapu infekcji podokostnowej lub podśluzówkowej, wymaga nacięcia nabrzmiałej komory. Wykonuje się to w znieczuleniu i może wymagać założenia drenu lub sączka. Dla dokładnego oczyszczenia tkanek stosuje się przepłukiwanie solą fizjologiczną. Kolejnym etapem leczenia ropnia zęba jest przyjmowanie antybiotyków.

Jeżeli u pacjent doszło do samoistnego pęknięcia ropnia  - leczenie wciąż jest potrzebne. Dentysta musi dokładnie usunąć pozostałości wydzieliny ropnej i kontynuować terapię lekami.

Produkty powiązane

Domowe sposoby na ropień zęba

Domowe sposoby na ropień zęba to przede wszystkim różnego rodzaju płukanki na bazie ziół. Należy podkreślić, że te metody nie mogą zastąpić profesjonalnego leczenia u dentysty. Mogą one być w pewnym stopniu wspomagające, podobnie jak np. zimne okłady na bolące miejsce. Jednak każdy z domowych sposobów na ropień zęba trzeba skonsultować z lekarzem, by sobie nie zaszkodzić.

Powikłania z powodu ropnia zęba

Zwlekanie z podjęciem leczenia ropnia zęba jest bardzo groźne dla zdrowia. Rozprzestrzeniająca się infekcja obejmuje coraz większy obszar i może dojść do stanów zapalnych głowy, w tym także mózgu. Toksyczna działalność bakterii dotyka:

 • ozębnej
 • kość gąbczastą
 • kość zbitą
 • zatoki przynosowe
 • śluzówkę
 • tkanki podskórne
 • skórę

Nieleczony ropień zęba stanowi zagrożenie dla tkanek twarzoczaszki, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zakażenia miękkich tkanek, żuchwy, oczodołów, kości szczęki. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych i sepsy.

Zobacz także jak objawia się przetoka zębowa

Ropień zęba – jak go uniknąć?

Aby uniknąć ropnia zęba i wszystkich bolesnych objawów, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Oprócz podstawowej czynności, jaką jest mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, konieczne są regularne wizyty u stomatologa. Systematyczne kontrole co pół roku pozwolą w miarę szybko znaleźć nowo powstałe ubytki i rozpocząć leczenie, zanim zaczną się objawiać bólem.

Ropień zęba - leczenie

Dla utrzymania zębów w dobrej kondycji, warto stosować dobrej jakości produkty do higieny jamy ustnej. Sprawdź naszą ofertę szczoteczek sonicznych, które nie mają sobie równych w usuwaniu osadów nazębnych.

Produkty powiązane

W sklepie DentiLove znajdziesz szeroki wybór akcesoriów, które pomogą Ci utrzymać doskonałe zdrowie jamy ustnej:

 
 


 Bibliografia:

 1. T. Newman, What's to know about dental abscesses? [w:] Medical News Today 2017/12 (dostęp: 29.12.2023).
 2. J. Sanders, R. Houck, Dental abscess [w:] StatPearls 2023 (dostęp: 29.12.2023).
 3. R. Roberts, A. Hersh, D. Shapiro, K. Dutra, L. Hicks, Antibiotic Prescriptions Associated with Dental-Related Emergency Department Visits [w:] Annals of Emergency Medicine an International Journal 2019 vol. 74/1 (dostęp: 29.12.2023).
 4. A. Burczyńska, I. Strużycka, Ł. Dziewit, M. Wróblewska, Periapical abscess – etiology, pathogenesis and epidemiology [w:] Przegląd Epidemiologiczny 2017;71(3) (dostęp: 29.12.2023).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię