Pedodonta – kim jest i czym się zajmuje?

W dzisiejszym świecie, troska o zdrowie jamy ustnej nie ogranicza się już tylko do dorosłych pacjentów. Coraz większą wagę przykłada się do dbania o zdrowe zęby i dziąsła również u najmłodszych. Właśnie z tego powodu istnieje specjalista dedykowany wyłącznie opiece stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą – pedodonta. Dowiedz się jakie zabiegi wykonuje oraz dlaczego jego obecność w dzisiejszej służbie zdrowia jamy ustnej jest nieoceniona.


Najważniejsze informacje:

 

Pedodonta – strażnik dziecięcych uśmiechów

Kim jest pedodonta? Pedodonta, znany jest także jako stomatolog dziecięcy. To lekarz stomatologii specjalizujący się w opiece nad zdrowiem jamy ustnej dzieci i młodzieży już od wieku niemowlęcego do osiągnięcia 18. roku życia, choć niektóre źródła podaja 13. rok życia jako maksymalną granicę wieku pacjenta. Jego celem nie jest jedynie leczenie problemów stomatologicznych u najmłodszych pacjentów, ale przede wszystkim zapobieganie tym problemom oraz edukacja dzieci i ich rodziców w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.

W Polsce pedodonta jest specjalistą, który posiada specjalizację w opiece stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Aby uzyskać tytuł pedodonty i praktykować w tej dziedzinie, stomatolog musi ukończyć wyższe studia medyczne na kierunku stomatologicznym, podczas których zdobywa podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu stomatologii ogólnej. Następnie konieczne jest odbycie stażu podyplomowego i osiągnięcie pozytywnego wyniku Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Po przejściu całego procesu, czas na podjęcie specjalizacji z zakresu stomatologii dziecięcej. Trwa ona 3 lata i obejmuje specjalistyczne szkolenie teoretyczne i praktyczne. By otrzymać tytuł specjalisty, konieczne jest zdanie egzaminu specjalizacyjnego z zakresu stomatologii dziecięcej. 

kim jest pedodonta?

Dlaczego wizyta u pedodonty jest tak istotna?

Wczesna opieka stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów przez całe życie. Dziecięce uzębienie jest bardziej wrażliwe na próchnicę i inne schorzenia, dlatego regularne wizyty u pedodonty pozwalają na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie ewentualnych problemów. Ponadto, doświadczony pedodonta potrafi wprowadzić dzieci w świat stomatologii w sposób przyjazny i nie wywołujący stresu, co ma znaczący wpływ na ich przyszłe nastawienie do opieki stomatologicznej. Zaleca się by pierwszą wizytę dziecka u dentysty odbyć właśnie w gabinecie pedodonty.
 

Czym zajmuje się pedodonta?

  • Przegląd jamy ustnej

Pedodonta przeprowadza regularne przeglądy jamy ustnej dzieci, aby monitorować rozwój ich uzębienia i wykrywać ewentualne nieprawidłowości. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie podjęcie odpowiednich działań, zanim problemy się pogłębią.
 

  • Monitorowanie ząbkowania

Pedodonta odgrywa kluczową rolę w ocenie ząbkowania u dzieci. W trakcie regularnych wizyt kontrolnych, specjalista sprawdza, czy rozwój zębów przebiega prawidłowo, czy nie ma opóźnień w wyrzynaniu się zębów mlecznych czy stałych.
 

  • Leczenie ubytków

Jeśli zostanie wykryty ubytek w zębie, pedodonta przeprowadza leczenie wypełnieniem, dostosowane do potrzeb dziecka. Zastosowanie materiałów bezpiecznych i estetycznych pozwala na przywrócenie zdrowego wyglądu i funkcji zęba.
 

  • Leczenie mleczaków

Uszkodzone zęby mleczne mogą prowadzić do komplikacji, dlatego pedodonta podejmuje się ich leczenia, aby utrzymać zdrowie przyszłych zębów stałych.
 

  • Zapobieganie wadom rozwojowym zgryzu

Pedodonta monitoruje rozwój zgryzu i w razie potrzeby podejmuje działania korygujące, by uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.
 

  • Edukacja pacjentów i rodziców

Edukacja jest kluczowym elementem pracy pedodonty. Specjalista ten uczy dzieci i ich rodziców jak dbać o zęby niemowlaka i nieco starszych pociech, jak szczotkować zęby, jakie nawyki żywieniowe są zdrowe oraz jak unikać potencjalnych problemów.

Produkty powiązane


Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej

1. Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to jeden z kluczowych zabiegów wykonywanych przez pedodontów w celu profilaktyki próchnicy. Polega to na nałożeniu specjalnego lakieru ochronnego na powierzchnie żujące zębów trzonowych, czyli tzw. bruzdy i szczeliny. Te obszary są szczególnie podatne na gromadzenie się resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej i rozwój próchnicy. Lakier tworzy barierę, która chroni zęby przed działaniem kwasów i bakterii.
 

2. Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to procedura, w której pedodonta nakłada na zęby specjalny lakier zawierający fluor. Fluorek jest skutecznym narzędziem w walce z próchnicą, ponieważ wzmacnia szkliwo i chroni przed działaniem kwasów. Lakierowanie jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży, gdyż pomaga w ochronie ich zębów przed rozwojem próchnicy.
 

3. Fluoryzacja

Fluoryzacja to proces polegający na aplikacji fluorku na powierzchnie zębów w celu zwiększenia ich odporności na próchnicę. Fluorek jest naturalnym minerałem, który wchodzi w reakcję ze szkliwem zębów, tworząc twardszą strukturę, która jest bardziej odporna na działanie kwasów, które powodują próchnicę.

pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy

Dlaczego warto wybierać pedodontę?

Wizyta u pedodonty to znacznie więcej niż tylko kontrola zębów. To wprowadzenie dziecka w świat zdrowego uśmiechu, w którym stomatologia jest przyjazna i pozytywna. Regularne wizyty pozwalają na wcześniejszą diagnozę i zminimalizowanie ryzyka pojawienia się problemów związanych z zębami. Dodatkowo, pedodonta ma umiejętność komunikowania się z dziećmi w sposób dostosowany do ich wieku i poziomu zrozumienia, dzięki czemu zyskuje zaufanie maluchów  i eliminuje ich strach przed kolejną wizytą u dentysty.

Pedodonta jest niezastąpionym specjalistą współczesnej opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Jego rola w profilaktyce, leczeniu i edukacji jest kluczowa dla zapewnienia zdrowego i pięknego uśmiechu dzieciom od najmłodszych lat. Dlatego warto regularnie odwiedzać pedodontę, aby dać swojemu dziecku najlepszy start w dalszą pielęgnację jamy ustnej i wpisać zdrowy uśmiech w kanon jego dorosłego życia.

 

Bibliografia:

  1. https://dental-bosphorus.com/en/services/pedodontics/
  2. https://www.dentalparklinik.com/en/pedodontics-pediatric-dentistry/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię