Fleczer w zębie - co to? Kiedy się stosuje?

Fleczer dentystyczny to termin, który może nie być znany wszystkim, jednak odgrywa on istotną rolę w stomatologii. Zapewnia ochronę zębów przed infekcjami, aż do momentu przeprowadzenia kompleksowego leczenia. W tym artykule przyjrzymy się, co to jest fleczer, kiedy jest stosowany, jakie mogą wystąpić problemy oraz jakie są zalecenia dla pacjentów z fleczerem.

Najważniejsze wątki w artykule:

Co to jest fleczer w zębie?

Fleczer w zębie to specjalny rodzaj tymczasowego wypełnienia dentystycznego, które jest używane do zabezpieczania zęba przed dalszym uszkodzeniem lub zakażeniem, aż do momentu, gdy może zostać wykonane stałe leczenie. Jest to często stosowane w sytuacjach awaryjnych lub gdy pacjent czeka na bardziej kompleksowe procedury. Fleczer szybko się zakłada i równie szybko można go usunąć dzięki temu jest idealnym tymczasowym rozwiązaniem ochronnym.

Skład i właściwości fleczera

Fleczer składa się z różnych materiałów w zależności od potrzeb klinicznych i preferencji dentysty, jednak najczęściej wykorzystywane są substancje takie jak tlenek cynku i eugenol, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Materiały te nie reagują ze spożywanym pokarmem ani środowiskiem jamy ustnej, dzięki czemu nie wpływa na smak ani nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to szczególnie ważne w kontekście jego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania​. Dodatkowo, konsystencja fleczera umożliwia łatwą aplikację i szybkie utwardzanie.

Kiedy stosuje się fleczer?

Fleczer dentystyczny jest używany głównie w sytuacjach, gdzie natychmiastowe zastosowanie stałego wypełnienia jest niemożliwe. Oto sytuacje, w których stosuje się fleczer:

  • Leczenie kanałowe - fleczer jest często stosowany jako tymczasowe wypełnienie w trakcie wieloetapowego leczenia kanałowego, gdzie między kolejnymi wizytami potrzebna jest ochrona otwartego zęba​.
  • Sytuacje awaryjne - w przypadku nagłych problemów z zębami, takich jak ból czy uszkodzenie, gdzie nie ma możliwości natychmiastowego zastosowania stałego wypełnienia, fleczer zapewnia tymczasową ochronę przed dalszymi uszkodzeniami lub infekcjami​.
  • Ochrona zęba - fleczer zabezpiecza ząb przed wpływem bakterii i resztek pokarmowych, zwłaszcza kiedy zęby są narażone na środowisko jamy ustnej z powodu trudności z izolacją od śliny czy krwawienia dziąseł
  • Ochrona pomiędzy wizytami - w niektórych przypadkach, szczególnie w długotrwałym leczeniu stomatologicznym, fleczer służy jako ochrona zęba między kolejnymi wizytami u stomatologa, aż do zastosowania ostatecznego wypełnienia.​

Czy fleczery są bezpieczne?

Tak, fleczery są generalnie uważane za bezpieczne do stosowania. Wykonane są z materiałów, które są dobrze tolerowane przez organizm. Co więcej, materiały te nie reagują z innymi substancjami używanymi w jamie ustnej i są zazwyczaj neutralne dla smaku. Ważne, aby pamiętać, że choć fleczery są bezpieczne na krótki okres, to nie są przeznaczone do noszenia przez dłuższy czas. Dłuższe noszenie fleczera niż zalecane przez dentystę może prowadzić do problemów, takich jak rozwój próchnicy pod tymczasowym wypełnieniem. Dowiedz się, jak często chodzić do dentysty!

fleczer w zębie

Problemy związane z fleczerem

Fleczer wypadł z zęba

Jednym z najczęstszych problemów jest wypadnięcie fleczera. Może to nastąpić z różnych przyczyn, takich jak nieumiejętne umieszczenie przez dentystę, zbyt szybkie spożywanie pokarmu po jego założeniu czy też jego naturalna utrata przyczepności. W przypadku wypadnięcia, zaleca się niezwłoczne zgłoszenie się do dentysty w celu założenia nowego wypełnienia, aby uniknąć dalszego zanieczyszczenia zęba i bólu​.

Alergiczne reakcje na materiał fleczera

Alergiczne reakcje na materiały używane do produkcji fleczera mogą wystąpić, jednak są niezwykle rzadko spotykane. Objawiają się one zwykle pieczeniem, dyskomfortem lub bólem zęba. W przypadku jakichkolwiek objawów alergii, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem​.

Fleczer w zębie boli

Ból po założeniu fleczera może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak reakcja na materiał fleczera, zbyt głębokie umieszczenie lub niewłaściwa izolacja nerwu zębowego. Jeśli ból jest ostry lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni, konieczna jest wizyta u dentysty.

Niewystarczająca ochrona

Pomimo że głównym zadaniem fleczera jest ochrona zęba przed bakteriami i dalszym uszkodzeniem, czasami może on nie zapewniać pełnej ochrony. Jeżeli fleczer nie jest odpowiednio szczelny, bakterie mogą dostać się pod wypełnienie. To może potencjalnie prowadzić do zwiększenia stanu zapalnego lub infekcji. Sprawdź, jakie najlepsze zioła na dziąsła i stan zapalny!

Długość stosowania fleczera

Fleczer jest przeznaczony do stosowania przez ograniczony czas, który zależy od kilku czynników. Zazwyczaj fleczer jest zakładany na okres od kilku dni do kilku tygodni. Dentyści rekomendują noszenie fleczera przez okres nie dłuższy niż 3-4 tygodnie. Przedłużenie tego okresu może prowadzić do zmniejszenia efektywności w ochronie zęba oraz zwiększać ryzyko jego wypadnięcia. Decyzja o tym, jak długo fleczer pozostanie w zębie, jest często uzależniona od planowanego terminu kolejnej wizyty, podczas której planowane jest założenie stałego wypełnienia lub kontynuacja leczenia​.

Fleczer w zębie a alkohol

Podczas noszenia fleczera w zębie ważne jest, aby zachować ostrożność w kontekście spożywania alkoholu. Alkohol może potencjalnie wpływać na trwałość i skuteczność tymczasowych wypełnień zębów. Specyficzne składniki fleczerów mogą reagować z alkoholem, co teoretycznie mogłoby prowadzić do ich osłabienia lub przedwczesnego uszkodzenia. Warto zatem być szczególnie ostrożnym przy spożywaniu alkoholu po założeniu fleczera.

Fleczer a jedzenie

Po założeniu fleczera zaleca się ograniczenie spożycia pokarmów i napojów przez około godzinę, aby umożliwić materiałowi odpowiednie stwardnienie. Spożywanie pokarmów w tym czasie może zakłócić proces utwardzania i zwiększyć ryzyko uszkodzenia lub wypadnięcia wypełnienia​. Po upływie pierwszej godziny i po całkowitym stwardnieniu fleczera, zaleca się unikanie twardych lub lepkich pokarmów. Pokarmy takie jak orzechy, twarde kandyzowane cukierki czy gumy do żucia mogą pociągnąć za sobą fleczer lub spowodować jego pęknięcie​.

Sprawdź nasz poradnik, jak jedzenie wpływa na zdrowie jamy ustnej!

Fleczer w zębie u dziecka

Fleczer jest bezpieczny i może być używany nawet w przypadku najmłodszych pacjentów, w tym dzieci i kobiet w ciąży. Materiały używane do produkcji fleczera są bezpieczne i nie powinny powodować dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Podobnie jak u dorosłych, fleczer u dzieci powinien pozostać w zębie tylko tymczasowo, zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Nie ma ściśle określonych zasad dotyczących długości jego stosowania, jednak zaleca się, aby był on noszony do czasu kolejnej wizyty u dentysty, podczas której można zastosować bardziej trwałe rozwiązanie.

Dowiedz się, jak się przygotować na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem.

Fleczer dentystyczny - cena

Cena za założenie fleczera dentystycznego może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja gabinetu czy stan zdrowia i potrzeby pacjenta. Fleczery są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe, zatem zazwyczaj są mniej kosztowne niż stałe wypełnienia. Koszt założenia fleczera waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena ta może być niższa w przypadku publicznych placówek zdrowia, gdzie pacjent może być objęty refundacją przez NFZ. Zanim zdecydujesz się na założenie fleczera, zalecamy skonsultowanie się z kilkoma gabinetami, aby porównać ceny i opinie o usługach. Ważne jest, aby rozważyć nie tylko koszt, ale także jakość usług świadczonych przez danego dentystę.
 

Bibliografia:

  • Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce. Wydawnictwo Bestom, Łódź 2012.

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię