Jak nitkować zęby? Kompleksowy poradnik

Nitkowanie zębów to czynność, która jest niezbędna dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, lecz mimo to, jest pomijana przez wiele osób. Ze względu na to, nie każdy nauczył się poprawnego korzystania z nici dentystycznej czy flosserów. W tym poradniku dowiesz się, jak prawidłowo nitkować zęby krok po kroku, aby zapewnić im kompleksową ochronę przed próchnicą oraz chorobami dziąseł. Czytaj dalej, aby zadbać o swoje uzębienie już teraz i uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości!


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Jak nitkować zęby – dlaczego regularne nitkowanie zębów jest tak ważne?

Zapewne słyszałeś kiedyś o konieczności codziennego nitkowania zębów przy pomocy nici dentystycznych lub flosserów. Jednak czy zastanawiałeś się, dlaczego ten krok jest tak niezwykle ważny dla zdrowia jamy ustnej? Jest tak, ponieważ sama szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy linia dziąseł. Oznacza to, że po każdym szczotkowaniu zębów w jamie ustnej pozostaje znaczna ilość płytki nazębnej i resztek jedzenia.

Nitkowanie zębów pozwala na skuteczne oczyszczenie tych przestrzeni, zapobiegając powstawaniu próchnicy i osadzaniu się kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach. Dzięki tej praktyce będziesz w stanie nie tylko uniknąć wielu schorzeń, ale i zadbać o najwyższą estetykę swojego uśmiechu – odpowiednia higiena jamy ustnej to bowiem klucz do zdrowo wyglądających dziąseł i śnieżnobiałych zębów!

Produkty powiązane

Kiedy i jak nitkować zęby? Najlepiej robić to wieczorową porą, po ostatnim posiłku. Wszelkie resztki jedzenia, które pozostają w przestrzeniach międzyzębowych, zaczynają bowiem podlegać procesom gnilnym już po kilku godzinach – zwłaszcza podczas snu, kiedy wydzielanie śliny się zmniejsza. Udawanie się na nocny odpoczynek z idealnie czystymi zębami pozbawionymi resztek pożywienia pozwoli Ci więc zapobiec halitozie i chorobom jamy ustnej.

Kolejność poszczególnych kroków codziennego rytuału higieny jamy ustnej nie ma większego znaczenia – nitkowanie możesz przeprowadzić zarówno przed, jak i po szczotkowaniu. Jeśli chodzi zaś o prawidłową technikę nitkowania – czytaj dalej, aby poznać jej tajniki!

jak nitkować zęby??

Prawidłowe nitkowanie zębów – jak nitkować zęby nicią dentystyczną? Krok po kroku

 1. Nawiń około 20-30 cm nici dentystycznej na oba palce wskazujące i naciągnij krótki odcinek (np. 2-3 cm), zaczynając od samej krawędzi.

 2. Delikatnie, ruchem piłującym wsuń nić między poszczególne zęby, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Nie używaj zbyt dużo siły, tak aby przypadkowo nie zranić dziąseł.

 3. Wsuń nić wysoko nad linię dziąseł, dopóki nie poczujesz oporu.

 4. Owiń nić w kierunku jednego zęba tak, aby jej kształt przypominał literę C.

 5. Trzymając nić ciasno przy zębie, zacznij prowadzić ją w dół, zeskrobując przy tym płytkę nazębną.

 6. Powtórz tę czynność przy drugim zębie.

 7. Oczyść przestrzeń pomiędzy każdym zębem, używając przy tym świeżego kawałka nici dentystycznej.

 8. Po zakończeniu nitkowania zębów, wyrzuć zużytą nić dentystyczną.

 9. Umyj zęby i/ub przepłucz jamę ustną płynem do płukania.

Jak nitkować zęby flosserem?

Flossery to poręczne akcesoria, które składają się z już naciągniętej porcji nici dentystycznej. To idealny wybór dla osób, które dopiero uczą się, jak powinno się nitkować zęby. Flosser okazuje się również przydatnym narzędziem dla osób, które mają problem z nitkowaniem tylnych zębów przy pomocy zwykłej nici dentystycznej.

Oto jak używać flosser krok po kroku:

 1. Wyjmij flosser z opakowania.

 2. Wsuń nić między zęby. Każda sztuka starczy na jednorazowe, precyzyjne oczyszczenie wszystkich przestrzeni międzyzębowych.

 3. Delikatnie napnij nić na jednym zębie i przesuwaj nić w dół, usuwając płytkę nazębną i resztki jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni.

 4. Po zakończonym nitkowaniu zębów, wyrzuć zużyty flosser.

 5. Umyj zęby i/lub przepłucz jamę ustną.

Jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym?

Jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego? To, jak nitkować zęby z aparatem, może stanowić nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje jednak niezawodny sposób, który znacząco ułatwi Ci codzienne oczyszczanie zębów i dziąseł – zarówno z aparatem ortodontycznym, jak i bez. To nic innego, jak irygator do zębów!

Produkty powiązane

To nowoczesne urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej, zwane również flosserem wodnym. Pozwala on na oczyszczenie wszelkich trudno dostępnych zakamarków pomiędzy zębami i dziąsłami przy pomocy precyzyjnego strumienia wody pod ciśnieniem. Aparat ortodontyczny utrudnia manewrowanie nicią i flosserem w jamie ustnej, jednak woda dotrze wszędzie tam, gdzie potrzeba dogłębnego oczyszczenia.

Irygator jest delikatną i skuteczną alternatywą dla tradycyjnej nici dentystycznej, na którą powinna zdecydować się każda osoba z aparatem na zębach. Jego użytkowanie również nie przyniesie Ci żadnej trudności! W naszym praktycznym poradniku dowiesz się, jak używać irygatora do zębów tak, aby zadbać o piękno i zdrowie swojego uśmiechu.

 

FAQ:


Stłoczone zęby mogą stanowić wyzwanie dla prawidłowego nitkowania zębów, ponieważ czasami trudno zmieścić pomiędzy nimi nić dentystyczną. W tym wypadku pamiętaj o wykonywaniu ruchu wahadłowego nicią podczas wsuwania jej w przestrzeń między zębami. Dzięki temu unikniesz podrażnienia dziąseł.

 

Nitkowanie zębów powinno się wykonywać co najmniej raz dziennie. Istnieją również zwolennicy nitkowania zębów po każdym posiłku – taka praktyka pozwala na zachowanie najwyższej higieny jamy ustnej.

 

Nieodpowiednia technika nitkowania może spowodować urazy i podrażnienia dziąseł, które z kolei mogą spowodować stany zapalne. Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo podczas utrzymywania czystości jamy ustnej, pamiętaj o delikatnym i zręcznym wsuwaniu nici dentystycznej między zęby. Na początku czynność ta będzie wymagała dużego skupienia i pewnego nakładu czasu, jednak wraz z doświadczeniem nitkowanie zębów będzie zajmować Ci jedynie kilka minut!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię