Dlaczego zęby ciemnieją?

Zęby są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naszego uśmiechu, dlatego każdy dąży do tego, by były one jak najpiękniejsze. Jednak niezależnie od naszych starań, zdarza się, że zaczynają ciemnieć, co może być nie tylko estetycznym problemem, ale również sygnałem pewnych zagrożeń dla naszego zdrowia jamy ustnej, ale również zdrowia całego organizmu. Dlaczego więc zęby ciemnieją? Istnieje wiele czynników wpływających na ten proces, począwszy od codziennych nawyków żywieniowych, a skończywszy na zaawansowanych schorzeniach stomatologicznych. W tym artykule dowiesz się więcej w tym temacie. Sprawdź!

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Jak powinny wyglądać zdrowe zęby?

Idealnie zdrowy uśmiech charakteryzuje się lśniącymi i równomiernie rozmieszczonymi zębami. Ich kolor powinien być biały lub nawet lekko szklisty, choć każdy z nas może mieć naturalnie troszkę inny kolor szkliwa. Dodatkowo, na zębach nie powinny pojawiać się również białe ani żółte plamki, a także przebarwienia. Warto jednak wiedzieć, że naturalne szkliwo ludzkie ściera się wraz z wiekiem, w związku z czym - im starszy człowiek, tym ciemniejsze stają się zęby - i jest to w pełni normalne. Mogą one wtedy przybierać żółty, szary lub nawet ciemnobrązowy kolor.

Produkty powiązane

Dlaczego zęby stają się ciemniejsze?

Zęby mogą ciemnieć z wielu różnych przyczyn. Jedną z nich jest wspomniany już przez nas wiek - czasem szkliwo się ściera, co jest szczególnie często widoczne u osób po 50. roku życia. Inne możliwe przyczyny ciemnienia zębów to:

Dieta bogata w produkty barwiące

Jednym z głównych czynników zewnętrznych, który może wpływać na ciemnienie zębów jest spożywanie na co dzień produktów zawierających duże ilości właściwości barwiących. Osadzają się one na płytce nazębnej, bardzo często w przestrzeniach międzyzębowych i innych miejscach w jamie ustnej, do których nie dosięga zwykła szczoteczka. Z czasem osady te się nagromadzają i są odpowiedzialne za nieestetyczne, ciemne przebarwienia szkliwa. Do pokarmów i napojów barwiących należy:

 • burak,
 • kawa i herbata,
 • wino, 
 • truskawka,
 • owoce leśne, 
 • granaty,
 • cola,
 • ocet balsamiczny. 

Palenie papierosów

Warto wiedzieć, że szkliwo zębów może stawać się ciemne w związku z paleniem zwykłych papierosów. Choć elektroniczne papierosy również mogą negatywnie wpływać na jego odcień.

Kamień nazębny

Kamień nazębny to tak naprawdę pewna forma płytki nazębnej, która składa się między innymi z resztek jedzenia, związków wapnia i fosforu, a także z bakterii próchnicowych. Gdy odkłada się on w dużych ilościach to zęby stają się żółte lub brązowe, a do tego nadwrażliwe. Kamień nazębny powinno usuwać się co najmniej co pół roku. Taki zabieg wykonuje się u lekarza dentysty lub u higienistki stomatologicznej

Produkty powiązane

Niektóre antybiotyki

Warto wiedzieć, że zęby mogą stawać się ciemnie w wyniku stosowania niektórych antybiotyków. Dokładnie są to leki, w których znajduje się tetracyklin. Ta substancja może zaburzać równowagę naturalnej ustnej flory bakteryjnej. Tworzy ona związki z wapniem, który jest jednym z fundamentów rozwoju zębów. Tetracyklin odpowiada za powstawanie przebarwień i plam pod powierzchnią zębów, przez co są one raczej niewidoczne w ciągu dnia, ale stają się szczególnie zauważalne na słońcu. Niestety, ale przebarwienia powstałe w wyniku tego procesu są zazwyczaj długotrwałe.

Choroby lub problemy zdrowotne

Za ciemne przebarwienia zębów mogą odpowiadać takie choroby jak torbielowate zwłóknienie trzustki, choroby tarczycy czy porfiria. Szkliwo może przybierać żółtawe lub brązowe zabarwienie również od przewlekłych chorób żołądkowych lub od zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia.

Leczenie kanałowe

Po leczeniu kanałowym ząb staje się martwy, co na przestrzeni czasu może sprawiać, że będzie tracił swój naturalny kolor i stanie się ciemniejszy.

Przebarwienia zębów: nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Warto pamiętać, że zęby mogą stawać się ciemniejsze i nieestetyczne po prostu od nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Aby zachować szkliwo w dobrej kondycji rekomendujemy stosowanie past bogatych w składniki aktywne, takie jak poliwinylopirolidon, który usuwa typowe przebarwienia z powierzchni zębów, czy perlit posiadający właściwości polerujące i wygładzające szkliwo. Te i inne składniki znajdziesz np. w paście VITIS Whitening. Dodatkowo, by dokładnie usuwać z zębów resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, warto używać szczoteczek sonicznych, które mogą czyścić zęby nawet o 100% lepiej niż klasyczne, manualne szczoteczki. Jeśli poszukujesz tego typu narzędzia do czyszczenia szkliwa, polecamy PixieDent Onyx White, która posiada aż 5 trybów pracy i 4 różne prędkości.

Produkty powiązane

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Aby pozbyć się przebarwień na zębach, warto skorzystać z specjalistycznych past wybielających. Te produkty zawierają składniki aktywne, które pomagają usuwać plamy i przywracają naturalną biel zębom. Regularne stosowanie takiej pasty oraz dbałość o higienę jamy ustnej może przyczynić się do poprawy estetyki uśmiechu i zapobiec dalszemu powstawaniu przebarwień. Inne skuteczne metody pozbywania się przebarwień na zębach obejmują:

 • wybielanie gabinetowe przeprowadzane przez dentystę lub przy użyciu produktów do wybielania zębów w domu,
 • ograniczenie spożycia kawy, herbaty i czerwonego wina lub innych, wspomnianych przez nas barwiących produktów, 
 • regularne czyszczenie zębów nicią dentystyczną,
 • płukanie ust specjalnymi płynami antybakteryjnymi,

To wszystko pomaga utrzymać zęby w dobrej kondycji. Dbając o higienę jamy ustnej i stosując odpowiednie metody wybielania, można cieszyć się zdrowym i promiennym uśmiechem.


Bibliografia:

1. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej: metodyka i środki, Wyd. Med Tour Press, 2019

2. A. Walczak, Sztuka mycia zębów, Wyd. Lekarskie PZWL, 2021

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię