Hydroksyapatyt – jakie ma znaczenie dla zębów?

 Hydroksyapatyt stanowi jeden ze składników preparatów do higieny jamy ustnej, co często podkreślają producenci. Jaką rolę odgrywa dla zdrowia zębów? Czy hydroksyapatyt pomaga w ochronie przeciwpróchniczej? Sprawdźmy czym jest i czy warto wybierać pasty i płyny zawierające hydroksyapatyt.


Co warto wiedzieć o hydroksyapatycie?

Hydroksyapatyt – co to jest?

Hydroksyapatyt to jeden z minerałów, który występuje naturalnie w ludzkich kościach i zębach. Jest to ważny składnik szkliwa oraz tkanki kostnej, porównywany często do rusztowania, które utrzymuje całą strukturę w spójnej całości. Składa się głównie z wapnia, fosforu, tlenu i wodoru.

Hydroksyapatyt odpowiada za twardość i wytrzymałość zębów i kości. Jest kluczowym elementem w zapobieganiu próchnicy, utrzymaniu mocnych i zdrowych zębów. Znakomite rezultaty przynosi regularne stosowanie preparatów, których receptura łączy w sobie najważniejsze składniki: fluorek + hydroksyapatyt. Dzięki innowacyjnym pomysłom Curaprox, dostępne są pasty w nowych, atrakcyjnych smakach!

Produkty powiązane

Aby zrozumieć znaczenie hydroksyapatytu dla człowieka, warto przywołać fakt, że składnik ten jest wykorzystywany  w medycynie jako materiał wszczepialny do naprawy układu kostnego. Służy do stymulowania rozwoju i regeneracji kości w przypadku małych ubytków oraz do uzupełniania wszczepianych części, takich jak endoproteza biodra.

Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt dla wzmocnienia zębów

Niezwykłe właściwości hydroksyapatytu są obecnie stosowane w farmacji i kosmetologii. Ten korzystny dla kondycji zębów związek mineralny, jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Liderem specjalizującym się w wykorzystaniu hydroksyapatytu w produktach do higieny jamy ustnej, jest Biorepair.
 

Produkty powiązane

Hydroksyapatyt odgrywa istotną rolę w profilaktyce zdrowia jamy ustnej:

  • Chroni przed demineralizacją szkliwa, wspiera proces jego odbudowy i wzmacnia zęby.
  • Zmniejsza skłonność do nadmiernego reagowania zębów na bodźce ciepła i zimna. Dzięki zdolności wnikania cząstek hydroksyapatytu w szkliwo – uszczelnia kanaliki odpowiedzialne za przewodzenie.

Produkty powiązane

  • ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego poprzez wyrównanie powierzchni szkliwa i zmniejszenie jego przyczepności.
  • Zapobiega erozji szkliwa, którą wywołuje działalność bakterii w jamie ustnej i negatywny wpływ kwasów.
  • Zmniejsza ryzyko chorób przyzębia poprzez utrzymanie zdrowego szkliwa oraz wspieranie ogólnego zdrowia zębów. Redukuje ryzyko zapalenie dziąseł i paradontozy.

Preparaty z hydroksyapatytem – kiedy wybierać?

Pasty do zębów i płyny do płukania zawierające hydroksyapatyt świetnie się sprawdzają w codziennej higienie jamy ustnej. Ich skuteczność w remineralizacji szkliwa jest bardzo wysoka, dzięki czemu zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. To, co warto podkreślić, to fakt, że każdy może bez obaw używać preparatów z hydroksyapatytem, ponieważ składnik ten jest bezpieczny i nie ma przeciwwskazań do jego używania.

Połączenie hydroksyapatytu z fluorem w produktach do higieny jamy ustnej, daje doskonałe efekty dla ochrony przeciwpróchniczej. Preparaty opracowane w oparciu o hydroksyapatyt, ale pozbawione fluoru, to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów unikają produktów z tym składnikiem (sprawdź w jakich sytuacjach fluor w paście do zębów jest szkodliwy).

Produkty powiązane

Produkty z hydroksyapatytem są zalecane dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością zębów. Cząsteczki tego minerału szybko wbudowują się w strukturę szkliwa i uszczelniają je. Dzięki temu zredukowana zostaje podatność na nieprzyjemne doznania podczas spożywania gorących i zimnych dań lub napojów.

Produkty powiązane

Hydroksyapatyt w produktach dla dzieci

Hydroksyapatyt jest sprzymierzeńcem w trosce o prawidłowy rozwój zębów i ochronę przeciwpróchniczą u dzieci. Dlatego bez trudu znajdziesz w ofercie dobrych sklepów, wysokiej jakości preparaty stworzone dla najmłodszych użytkowników.

Hydroksyapatyt - co to jest?

Pasty do zębów dla dzieci zawierające hydroksyapatyt, znakomicie wspierają kondycję mleczaków i sprawiają, że są one bardziej odporne na działanie bakterii i kwasów. Owocowe smaki są przyjemne i łagodne dla dziecięcego podniebienia, co zachęca maluchy do codziennego rytuału mycia zębów. Pasty do zębów z hydroksyapatytem mogą być używane już od pierwszych mleczaków.
 

Produkty powiązane


 
Zobacz także >> skąd bierze się fluoroza


 
Bibliografia:

  1. L. Chen, S. Al-Bayatee, Z. Khurshid, A. Shavandi, P. Brunton, J. Ratnayake, Hydroxyapatite in Oral Care Products—A Review [w:] National Library of Medicine 2021 August (dostęp: 27.03.2024).
  2. K. O’Hagan-Wong, J. Enax, F. Meyer, B. Gansscorresponding, The use of hydroxyapatite toothpaste to prevent dental caries [w:] Odontology 2022; 110(2) (dostęp: 27.03.2024).
  3. E. Paszynska, M. Pawinska, M. Gawriolek, I. Kaminska i inni, Impact of a toothpaste with microcrystalline hydroxyapatite on the occurrence of early childhood caries: a 1-year randomized clinical trial [w:] Scientific reports 2021 Jan 29;11(1):2650. (dostęp: 27.03.2024).
  4. P. Tschoppe, D. Zandim, P. Martus, A. Kielbassa, Enamel and dentine remineralization by nano-hydroxyapatite toothpastes [w:] Journal of Dentistry 2011 Jun;39(6) (dostęp: 27.03.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię