Jak dbać o szkliwo zębów? 7 najważniejszych sposobów

Szkliwo to pierwsza linia obrony zęba przed bólem i chorobami, a odpowiednio pielęgnowane odwdzięczy Ci się pięknym, białym i błyszczącym kolorem. W dzisiejszych czasach łatwo jednak o błędy w higienie jamy ustnej, czy codziennych praktykach, które wpływają na osłabienie i uszkodzenie uzębienia. Jak dbać o szkliwo zębów, na co zwracać uwagę, a czego unikać? Wszystkie najważniejsze wskazówki znajdziesz w tym artykule!

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Jak dbać o szkliwo zębów – czym jest szkliwo?

Zdrowe szkliwo to zdrowe zęby – to właśnie ono warunkuje to, jak mocny i estetyczny jest Twój uśmiech. Jednak co to takiego? Jest ono twardą tkanką, która stanowi zewnętrzną warstwę zębów, a jego główną rolą jest ochrona znajdujących się głębiej zębiny i miazgi. Są one bowiem o wiele bardziej miękkie oraz wrażliwe na bodźce zewnętrzne, dlatego wraz ze szkliwem stanowią integralną całość. Więcej dowiesz się w naszym artykule, w którym wyjaśniamy budowę zęba!

Szkliwo składa się ze skrystalizowanych minerałów i to właśnie im zawdzięcza ono swoją niesamowitą twardość. Jego głównym budulcem jest hydroksyapatyt, będący krystaliczną formą wapnia i fosforanu. To składnik, który naturalnie występuje również w kościach, a dzięki niemu szkliwo może pochwalić się tytułem najtwardszej tkanki w ludzkim organizmie!

Jak dbać o szkliwo – czy szkliwo zębów się odbudowuje?

Pomimo swojej niezwykłej wytrzymałości, szkliwo łatwo ulega erozji i uszkodzeniom – jest tak m.in. ze względu na współczesny tryb życia i dietę bogatą w wysokoprzetworzone produkty. Jednak czy szkliwo zębów się odbudowuje? Niestety, w przeciwieństwie do tkanek takich jak kości czy skóra, nie zawiera ono żywych komórek. Ze względu na to, nie posiada ono zdolności do samodzielnej regeneracji i można odbudować je jedynie w gabinecie dentysty – np. za pomocą licówek.

Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwalają na wzmocnienie szkliwa oraz jego remineralizację. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze wskazówki odnośnie tego, jak dbać o szkliwo zębów!

Jak dbać o szkliwo zębów – 7 sposobów

Główną przyczyną osłabienia szkliwa jest próchnica – choroba zębów spowodowana przez dietę bogatą w cukry proste w połączeniu z niedostateczną higieną jamy ustnej. Wciąż wiele osób nie myje zębów, robi to zbyt rzadko lub za krótko, lub pomija oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Nie ma mowy o zdrowym szkliwie, jeżeli istnieją zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej.

Aby uchronić szkliwo przed destrukcyjnym wpływem bakterii próchnicowych, musisz myć je przynajmniej dwa razy dziennie, każdorazowo po 2 minuty, a do tego przestrzegać codziennego nitkowania. Świetnym wyborem jest szczoteczka soniczna, która usuwa płytkę nazębną aż o 100% lepiej od tradycyjnej szczoteczki manualnej. Oto kompleksowy poradnik na temat tego, jak prawidłowo myć zęby – z tymi wskazówkami Twoja higiena jamy ustnej stanie się nienaganna, a szkliwo będzie mocne i błyszczące!

Produkty powiązane

Zęby służą do przeżuwania jedzenia i właśnie do tego powinniśmy ich używać. W innym przypadku narażamy szkliwo na erozję, starcie lub nawet ukruszenia! Pamiętaj więc, aby nie używać zębów jako narzędzi – nie otwieraj nimi butelek, nie odrywaj metek z ubrań ani nie rozłupuj twardych skorupek orzechów. Dzięki temu ograniczysz ryzyko pęknięcia szkliwa oraz wystąpienia poważnych uszkodzeń zębów.

To samo tyczy się nawyków takich jak obgryzanie paznokci, żucie ołówków czy nadmierne korzystanie z wykałaczek. Po dłuższym czasie skutkują one pojawieniem się abrazji zębów, która może zostać wyleczona jedynie przy sporym nakładzie finansowym w gabinecie stomatologa. Jeśli złapiesz się więc na używaniu zębów do innych rzeczy, niż jedzenie – natychmiast przestań i zajmij ręce czymś innym, np. zabawkami antystresowymi.

Jako że szkliwo składa się przede wszystkim z hydroksyapatytu – wdrożenie go do swojej codziennej higieny jamy ustnej zdziała prawdziwe cuda. To samo tyczy się fluoru, który jest cennym związkiem wpływającym na integralność szkliwa. W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment produktów marki Biorepair, która specjalizuje się w produktach do higieny jamy ustnej o profesjonalnych formułach bogatych we fluor i hydroksyapatyt. Zakup je już teraz, aby wspierać zdrowie swojego szkliwa każdego dnia!

Produkty powiązane

Na pewno słyszałeś kiedyś o prostym triku, którym jest gotowanie jajek w wodzie z dodatkiem octu – ma on zmiękczyć skorupki i ułatwić obieranie jajek. Dzieje się tak, ponieważ kwasy zawarte w tym składniku wchodzą w reakcję z cząsteczkami wapnia w skorupce, rozkładając minerał na części pierwsze. Nie każdy wie jednak, że taka sama reakcja zachodzi w przypadku szkliwa, gdy wchodzi on w kontakt z produktami o kwaśnym pH.

Tak więc, co na szkliwo zęba działa podobnie jak ocet na skorupkę jajka? Jest to m.in. sok z cytryny, kwaśne owoce i gazowane napoje. Ogranicz je do minimum w swojej diecie jeśli chcesz zadbać o szkliwo zębów, a po ich zjedzeniu od razu przepłucz jamę ustną wodą lub specjalnym płynem do płukania. Dzięki temu zapobiegniesz osłabieniu szkliwa.

Co mają ze sobą wspólnego słodycze, pieczywo z mąki rafinowanej i słodkie napoje? Są smaczne, to prawda – ale ich częste jedzenie jest również jednym z kluczowych czynników, który ma wpływ na rozwój próchnicy. Węglowodany proste są bowiem ulubioną pożywką próchnicotwórczych bakterii, które następnie rozmnażają się w jamie ustnej i wydzielają niszczący szkliwo kwas mlekowy.

Jeśli zastanawiasz się więc, jak dbać o szkliwo – musisz robić to zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zadbaj o zdrową dietę bogatą w pełnowartościowe produkty oraz ogranicz węglowodany proste, aby ochronić szkliwo zębów przed destrukcyjnym wpływem próchnicotwórczych bakterii.

Bruksizm osiągnął już skalę schorzenia cywilizacyjnego – szacuje się, że nawet co trzecia osoba chociaż raz w życiu zmagała się, lub będzie zmagać się z tym problemem. Patologiczne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki jest niezwykle szkodliwe dla szkliwa – powoduje bowiem jego ścieranie, pękanie oraz kruszenie, które może mieć konsekwencje wykraczające poza jedynie wygląd zębów.

Jeżeli podejrzewasz u siebie bruksizm, lub dentysta już zaobserwował u Ciebie świadczące o tym schorzeniu uszkodzenia – koniecznie podejmij kroki mające na celu ochronę zębów. Może to być np. wyrobienie specjalnej szyny zębowej do noszenia w czasie snu, lub leczenie z zastosowaniem botoksu. Skonsultuj się ze swoim lekarzem stomatologiem, aby rozważyć swoje opcje.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym sposobem na dbanie o szkliwo zębów, jest wybieranie się na regularne wizyty kontrolne do gabinetu stomatologa. Lekarz powinien zbadać ogólny stan uzębienia przynajmniej raz w roku. To pozwoli mu odnaleźć ewentualne zmiany próchnicze, uszkodzenia szkliwa lub wykonać zabieg fluoryzacji zębów – zobacz, na czym polega i jakie daje efekty.

Dbanie o szkliwo zębów to nic trudnego! Wystarczy wdrożyć do swojej codziennej rutyny kilka nawyków oraz używać odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej, aby uczynić swoje szkliwo mocnym i błyszczącym. W DentiLove znajdziesz najwyższej jakości pasty, płyny i akcesoria, które ułatwią Ci codzienne dążenie do zdrowego uśmiechu!

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię