Żucie gumy - zdrowe czy niezdrowe?

Odświeżający smak, uczucie czystości w ustach i przyjemność żucia to główne powody, dla których sięgamy po gumę. Czy jednak ten nawyk jest zdrowy, czy może niesie za sobą pewne ryzyko? W niniejszym artykule przyjrzymy się korzyściom i potencjalnym zagrożeniom związanym z żuciem gumy.


Najważniejsze informacje:


Korzyści z żucia gumy dla zdrowia jamy ustnej

Żucie gumy, zwłaszcza bezcukrowej, jest skutecznym sposobem na zwiększenie produkcji śliny. Mechaniczne działanie żucia pobudza gruczoły ślinowe do intensywniejszej pracy, co ma szereg korzystnych efektów dla zdrowia jamy ustnej.
 

Usuwanie resztek pokarmowych

Ślina działa jako naturalny środek czyszczący, zmywając resztki jedzenia z powierzchni zębów. To mechaniczne oczyszczanie redukuje ilość pożywienia dostępnego dla bakterii, które mogłyby produkować kwasy i sprzyjać rozwojowi próchnicy.
 

Neutralizacja kwasów

Ślina neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej. Te kwasy powstają głównie w wyniku metabolizmu cukrów przez bakterie i mogą prowadzić do erozji szkliwa oraz rozwoju próchnicy. Zwiększona produkcja śliny pomaga szybciej neutralizować te kwasy, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń szkliwa i powstawania próchnicy.
 

Łagodzenie suchości w ustach

Żucie gumy jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na suchość w jamie ustnej. Kserostomia może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak przyjmowanie niektórych leków, choroby przewlekłe czy proces starzenia. Osoby z suchością w jamie ustnej mają zmniejszoną produkcję śliny, co zwiększa ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i infekcji jamy ustnej. Żucie gumy stymuluje pracę ślinianek, zwiększając produkcję śliny nawet w warunkach obniżonej wydajności gruczołów ślinowych. Dzięki temu można łagodzić objawy suchości w jamie ustnej. Jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko pomoc doraźna.
 

Inne korzyści związane z żuciem gumy

Żucie gumy może przynieść również inne, ogólne korzyści, w tym zmniejszenie napięcia nerwowego i redukcję stresu. Działanie to związane jest z rytmicznym ruchem żucia, który ma działanie uspokajające na mózg. Badania wskazują, że żucie gumy obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu – co pomaga w relaksacji i poprawie samopoczucia.

Ponadto, żucie gumy może poprawiać koncentrację i funkcje poznawcze. Aktywność ta zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może wspierać jego efektywne działanie. Wiele osób zauważa poprawę uwagi i pamięci krótkotrwałej podczas żucia gumy, co czyni ją przydatnym narzędziem w sytuacjach wymagających skupienia, takich jak nauka czy praca.

Dodatkowo, żucie gumy może pomóc w kontrolowaniu apetytu. Mechaniczne żucie oraz smak gumy mogą redukować uczucie głodu i ograniczać chęć podjadania między posiłkami.

Czy żucie gumy jest niezdrowe

Czy żucie gumy jest niezdrowe?

Ciągłe żucie gumy może obciążać mięśnie żuchwy i prowadzić do bólu stawów skroniowo-żuchwowych. Długotrwałe i intensywne żucie gumy może prowadzić do przerostu mięśni żwaczy, co z kolei może wpłynąć na wygląd twarzy oraz funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego. Przerost mięśni może prowadzić do zaburzeń okluzji, czyli nieprawidłowego zgryzu. Ponadto, nadmierne żucie gumy może prowadzić do ścierania się zębów, co w dłuższej perspektywie może osłabić ich strukturę. 

Żucie gumy nie jest zalecane osobom borykającym się z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, ponieważ może to pogorszyć ich stan i zwiększyć ból oraz dyskomfort.

Cierpisz na bóle szczęki? Poznaj ćwiczenia rozluźniające mięśnie żuchwy!
 

Żucie gumy nie zastąpi mycia zębów

Żucie gumy, choć korzystne dla świeżości oddechu i higieny jamy ustnej, nie jest w stanie zastąpić regularnego mycia zębów. Gumy do żucia, zwłaszcza te bez cukru, mogą wspomagać produkcję śliny, która pomaga neutralizować kwasy w ustach i usuwać resztki jedzenia. Niemniej jednak, jest to tylko pomoc doraźna. Regularne szczotkowanie zębów z użyciem pasty z fluorem oraz codzienne nitkowanie to kluczowe elementy profilaktyki stomatologicznej. Guma do żucia może być użytecznym dodatkiem do tych rutynowych czynności, ale nie powinna być traktowana jako ich zamiennik.

Produkty powiązane


 

Guma do żucia a wypadanie plomb

Istnieje przekonanie, że żucie gumy może powodować wypadanie plomb, co jest mitem. W rzeczywistości, jeśli plomba wypada podczas żucia gumy, oznacza to, że była już wcześniej uszkodzona lub źle zamocowana. Prawidłowo wykonane i dobrze zamocowane wypełnienia nie są podatne na uszkodzenia spowodowane przez gumę do żucia. Nowoczesne materiały używane do plombowania zębów są trwałe i wytrzymałe na siły, które pojawiają się podczas żucia. Jeśli więc plomba wypadnie podczas żucia gumy, nie jest to wina samej gumy, ale raczej kwestia jakości wypełnienia lub stanu zęba.
 

Kiedy i przez ile czasu należy żuć gumę?

Żucie gumy może być korzystne, ale ważne jest, aby robić to z umiarem. Zaleca się żucie do dwóch gum dziennie, przez maksymalnie 15 minut. Najlepiej sięgnąć po gumę po posiłkach, ponieważ pomaga to w usuwaniu resztek pokarmowych i stymuluje produkcję śliny, która neutralizuje kwasy i pomaga w oczyszczaniu jamy ustnej.

Żucie gumy

Jakie gumy do żucia wybierać?

Gumy do żucia zawierające cukier mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Cukier jest doskonałą pożywką dla bakterii w jamie ustnej, które metabolizują go do kwasów organicznych. Te kwasy prowadzą do demineralizacji szkliwa zębów, co może skutkować powstawaniem ubytków i próchnicy. Regularne żucie gumy zawierającej cukier zwiększa ryzyko tych procesów. Dlatego ważne jest, aby wybierać gumy do żucia bez cukru. Gumy takie często zawierają substytuty cukru, jak ksylitol czy sorbitol, które nie są metabolizowane przez bakterie do kwasów, co pomaga chronić zęby przed próchnicą. 

Sorbitol pomaga utrzymać wilgoć w jamie ustnej oraz wywołuje efekt chłodzący i odświeżający. Ponadto, chroni on przed nadmiernym obniżeniem pH szkliwa zębów, co zabezpiecza je przed niszczącymi kwasami. Ksylitol natomiast wykazuje działanie bakteriostatyczne i zapobiega próchnicy. Wybór gumy bez cukru jest zatem korzystny dla zdrowia jamy ustnej, minimalizując ryzyko demineralizacji i utrzymując zęby w lepszej kondycji.

 

Żucie gumy może przynieść korzyści zdrowotne dla jamy ustnej, takie jak stymulacja produkcji śliny, ochrona przed próchnicą oraz wsparcie w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Aby jednak w pełni korzystać z tych zalet, ważne jest, aby wybierać gumy bezcukrowe. Należy również pamiętać o umiarkowaniu – maksymalnie dwie gumy dziennie, żute przez nie więcej niż 15 minut każda, pozwolą uniknąć nadmiernego obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Bibliografia:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/chewing-gum-good-or-bad#TOC_TITLE_HDR_3
  2. https://health.clevelandclinic.org/is-chewing-gum-bad-for-you
  3. https://www.northwoodsdentgroup.com/blog/is-chewing-gum-good-or-bad-for-your-oral-health
  4. Konno, M., Takeda, T., Kawakami, Y., Suzuki, Y., Kawano, Y., Nakajima, K., Ozawa, T., Ishigami, K., Takemura, N., & Sakatani, K. (2016). Relationships Between Gum-Chewing and Stress. Advances in experimental medicine and biology, 876, 343–349. https://doi.org/10.1007/978-1-4939-3023-4_43
  5. Xu, J., Xiao, X., Li, Y., Zheng, J., Li, W., Zhang, Q., & Wang, Z. (2015). The effect of gum chewing on blood GLP-1 concentration in fasted, healthy, non-obese men. Endocrine, 50(1), 93–98. https://doi.org/10.1007/s12020-015-0566-1

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię