Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć? Obalamy mity!

Szczoteczka do zębów ma bezpośredni kontakt z jamą ustną, dlatego każdy chciałby, aby była idealnie czysta i wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Jedną z wątpliwych metod stosowanych przez niektóre osoby jest wyparzanie szczoteczki wrzątkiem przed pierwszym użyciem oraz raz na tydzień, w celu zachowania najwyższej higieny. Jednak czy rzeczywiście szczoteczkę do zębów trzeba wyparzać? W tym artykule obalimy ten mit i podzielimy się o wiele bardziej skutecznymi sposobami na wyczyszczenie swojej szczoteczki!


Spis treści:

Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć, aby ją zdezynfekować?

Czy nową szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć przed pierwszym użyciem, aby usunąć z niej zanieczyszczenia pozostałe po procesie produkcyjnym? Nie – wyparzanie jest nie tylko niekonieczne, ale i niezalecane. Wysokiej jakości akcesoria do higieny jamy ustnej są produkowane i pakowane w taki sposób, że są idealnie czyste i gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu. Tyczy się to zarówno szczoteczek manualnych, jak i końcówek do szczoteczek elektrycznych. Kupując szczoteczki do zębów w naszym sklepie możesz być pewien, że dotrą do Ciebie sterylne i wolne od wszelkich zanieczyszczeń!

Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć – dlaczego nie powinno się tego robić?

Jeśli zastanawiałeś się, czy wyparzać szczoteczkę do zębów, to już wiesz, że odpowiedź na to pytanie brzmi: „nie”. O ile czyszczenie we wrzącej wodzie nie jest konieczne dla utrzymania higieny, to nie powinieneś w ogóle tego robić – może to bowiem uszkodzić włókna szczoteczki. Syntetyczny materiał, z którego są wykonane, ulega zniekształceniu i degradacji pod wpływem wysokiej temperatury – to zaś znacznie skróci żywotność i zmniejszy skuteczność szczoteczki do zębów. Badania kliniczne wykazały bowiem, że szczoteczki ze zużytymi i wygiętymi włoskami usuwają o wiele mniej płytki nazębnej, niż te nowe.

Produkty powiązane

Tworzywo sztuczne używane w produkcji szczoteczek do zębów nie jest dostosowane do kontaktu z bardzo wysoką temperaturą – ze względu na to, wrząca woda może doprowadzić do uwolnienia przez plastik substancji chemicznych. Mogą one być szkodliwe dla zdrowia, jeśli zostaną połknięte – dlatego aby zachować bezpieczeństwo, zawsze stosuj się do zaleceń producenta odnośnie czyszczenia i przechowywania szczoteczki do zębów.

Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć – jak oczyścić szczoteczkę przed pierwszym użyciem?

Wysokiej jakości szczoteczka do zębów zakupiona z pewnego źródła nie wymaga specjalnego traktowania przed pierwszym użyciem. Wystarczy, że przepłuczesz jej włoski pod ciepłą, bieżącą wodą i weźmiesz się za mycie zębów! Jeśli jednak zakupiłeś szczoteczkę, która dotarła do Ciebie w uszkodzonym opakowaniu – możliwe, że uległa zanieczyszczeniu. W tym przypadku koniecznie odezwij się do obsługi klienta, która pomoże Ci rozwiązać ten problem!

czy szczoteczkę trzeba wyparzyć?

Czy szczoteczkę do zębów trzeba wyparzyć – jak dezynfekować szczoteczkę?

Jeśli nie zmagałeś się ostatnio z żadnymi chorobami jamy ustnej i trzymasz się zaleceń odnośnie użytkowania szczoteczki do zębów, nie musisz martwić się o regularną dezynfekcję. Zapewnienie najwyższej higieny jest jednym z powodów, dla których tak ważne jest terminowe wymienianie szczoteczki na nową oraz jej odpowiednie przechowywanie.

Trzy- lub czteromiesięczny okres użytkowania to bowiem zbyt krótki czas, aby na włóknach szczoteczki namnożyły się bakterie. Zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza wokół niej zapobiegnie zaś rozwojowi mikroorganizmów. We wpisach na naszym blogu podpowiadamy, co ile wymieniać szczoteczkę do zębów oraz jak ją przechowywać, aby zapewnić jej czystość przez cały okres użytkowania.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przechodziłeś ostatnio choroby, takie jak zaawansowana próchnica, zapalenie błony śluzowej czy przeziębienie. Wówczas warto zdezynfekować swoją szczoteczkę, aby nie przenieść na nowo czynnika chorobotwórczego do jamy ustnej po zakończeniu leczenia. Jak wyczyścić szczoteczkę do zębów? Wystarczy zanurzyć ją na kilka minut w wodzie utlenionej, aby usunąć bakterie, wirusy i grzyby.

Nie musisz więc już zastanawiać się, jak wyparzyć szczoteczkę do zębów – higieniczne korzystanie z niej nie wymaga bowiem dużego wysiłku. Wystarczy, że zakupisz dobrej jakości produkt, a nie będziesz musiał martwić się żadnymi zanieczyszczeniami. Dlatego wybierz spośród szerokiego asortymentu dostępnego w naszym sklepie i ciesz się idealną higieną jamy ustnej!

 

Bibliografia:

  1. Kathryn Watson, How to Disinfect Your Toothbrush and Keep It Clean, 2020
  2. Caylin Harris, How to Disinfect a Toothbrush (and When to Replace It), 2023
  3. Martijn P. C. Van Leeuwen, Fridus A. Van der Weijden, Dagmar Else Slot, Martijn A. M. Rosema, Toothbrush wear in relation to toothbrushing effectiveness, 2019
  4. Anna lee Beyer, How to Clean Your Toothbrush: 7 Ways to Brush Off Germs, 202
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię